Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba:
posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, która w dniu przyjęcia do służby nie przekroczyła wieku 35 lat, z zastrzeżeniem w stosunku do osób określonych w art. 61 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz.U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997 z późn. zm.):
Zgodnie z art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej osoby zainteresowane służbą w naszej formacji poddawane są postępowaniu kwalifikacyjnemu.
Postępowanie kwalifikacyjne wobec kandydata do służby w Straży Granicznej prowadzone jest zgodnie z rozporządzeniem MSWiA z dnia 10 lutego 2006r. w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej (Dz.U. nr 23 poz 175 z póź. zm.).
Warunkiem uznania kandydata za spełniającego określone w ustawie o Straży Granicznej warunki do pełnienia służby w naszej formacji oraz wykazującego predyspozycje i przydatność do tej służby jest spełnienie łącznie następujących warunków:
Kandydata zawiadamia się pisemnie o zakończeniu postępowania i o jego wyniku.
Do służby w Straży Granicznej przyjmuje się kandydatów, uwzględniając:
kolejność, na sporządzanej po odbyciu drugiego etapu, liście wyników uzyskanych przez kandydatkę/ta w postępowaniu kwalifikacyjnym, wolnych etatów, aktualnych potrzeb służbowych jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której kandydat/ka ma pełnić służbę.
Osoby przyjęte do służby w Straży Granicznej, po załatwieniu wszelkich formalności w jednostce organizacyjnej, są kierowane na 8-miesięczne szkolenie do jednego z Ośrodków Szkolenia Straży Granicznej.
Nabór do służby w Straży Granicznej odbywa się w dwóch etapach:
I ETAP obejmuje:
1. Osobiste złożenie pisemnego podania o przyjęcie do służby, do wybranej jednostki organizacyjnej SG, która prowadzi rekrutację.
Do złożonego przez kandydatkę/ta podania o przyjęcie do służby w Straży Granicznej (kierowanego dokomendanta wybranego oddziału/Ośrodka Szkolenia SG lub Komendanta Głównego SG (w przypadku ubiegania się o przyjęcie do służby w Komendzie Głównej Straży Granicznej), należy dołączyć:
2. Przeprowadzenie wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej pozwalającej w szczególności na ocenę umiejętności autoprezentacji, poprawności w formułowaniu myśli, umiejętności nawiązywania kontaktu, poziomu elokwencji, a także poznanie zainteresowań kandydata, zakresu posiadanej wiedzy o Straży Granicznej oraz motywacji do podjęcia służby.
3. Dokonanie sprawdzeń w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym.
4. Przeprowadzenie testów psychologicznych określających predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata.
5.Przeprowadzenie badaniapsychofizjologicznego.(„wykrywacz kłamstw”)
6. Przeprowadzenie odpowiedniego postępowania sprawdzającego w zakresie dostępu do informacji stanowiących tajemnicę służbową i państwową w stosunku do kandydata, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. z 2005r. Nr 196, poz. 1631).
Pierwszy etap postępowania kończy się oceną kandydata i wystawieniem opinii w przedmiocie jego dopuszczenia do drugiego etapu postępowania.
II ETAP obejmuje:
złożenie przez kandydata/tkę egzaminu w jednym z ośrodków szkolenia SG (Koszalin albo Kętrzyn) przed komisją kwalifikacyjną powołaną przez Komendanta Głównego SG. Procedura obowiązująca w drugim etapie przeprowadzana jest w jeden dzień. Straż Graniczna zapewnia za odpłatnością wyżywienie w Ośrodku Szkolenia. Zakwaterowanie i dojazd do ośrodka szkolenia SG w wyznaczonym terminie odbywa się na koszt kandydata.
Drugi etap postępowania składa się z:
1. testu pisemnego z zakresu wiedzy ogólnej(przykładowe testy znajdziesz na stronach Centralnego Ośrodka Szkolenia SG w Koszalinie i Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie),
2. testu pisemnego ze znajomości wybranego języka obcego (angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego lub ukraińskiego) - przykładowe testy znajdziesz na stronach Centralnego Ośrodka Szkolenia SG w Koszalinie i Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie,
3. testu sprawności fizycznej,
4. rozmowy kwalifikacyjnej.
Ponadto po drugim etapie postępowania następuje ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby, przez komisję lekarską o której mowa w art. 32 ust. 1 ustawy o Straży Granicznej.
Preferowane wykształcenie i kwalifikacje
Szczegółowe informacjedotyczące potrzeb istniejących w powyższym zakresie dostępne są na: