Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Talenty z Podkarpacia w półfinale prestiżowego konkursu dla młodych badaczy. Startuje Explory 2024

data dodania: 2024-02-11
aktualizacja: 2024-02-11 18:57:31

Mają zaledwie po kilkanaście lat, a już zmieniają swoje otoczenie. Ich projekty zachwycają i zadziwiają. Program Explory to szansa na pokazanie innowacyjnych pomysłów szerszej publiczności oraz skonfrontowanie ich z ekspertami. Pod koniec stycznia ruszyła XIII edycja największej w Polsce inicjatywy wpierającej utalentowaną młodzież. Do najnowszego sezonu uczniowie z całego kraju zgłosili rekordową liczbę 323 projektów, z których 161 weźmie udział w Półfinale Konkursu Explory 2024. Wśród nich 8 z Podkarpacia. Kolejny etap już wiosną. 

Pod koniec stycznia 2024 Explory otworzyło online (na swoim Facebooku) najnowszy, XIII sezon Programu. Właśnie wtedy ogłoszona została lista 161 projektów z całej Polski, zakwalifikowanych do Półfinału dla młodych wynalazców i innowatorów. W tym gronie znalazło się 8 pomysłów z Podkarpacia, m.in. aplikacja nawigacyjna po mieście dla osób z niepełnosprawnościami czy system do monitorowania bezpieczeństwa warunków w pracy. Nowa edycja to kolejna okazja dla młodzieży w wieku 13-20 lat m.in. na rozwijanie projektów naukowych, badawczych i inżynierskich, szansa na udział w kreatywnych warsztatach i inspirujących wykładach, możliwość pozyskania dofinansowania na wsparcie projektu czy wyjazdy z polskimi delegacjami na konkursy międzynarodowe.

 

Dla uczestników programu, głównym punktem jest Konkurs Explory. W gronie zakwalifikowanych do wiosennego półfinału znalazł się m.in. projekt "Incloosy - odkryjmiasto bez barier", czyli aplikacja nawigacyjna dla osób z niepełnosprawnościami, które poruszają się po mieście. Narzędzie ma ułatwiać znalezienie dostępnych tras, a także dostarczać dokładne informacje o udogodnieniach w miejscach publicznych. Autorami pomysłu są Szymon Biały, Gabriel Bajsarowicz oraz Vladyslav Buriachok z Jarosławia. Z kolei Bartosz Wierzbiński ze Stalowej Woli, do konkursu zgłosił się z propozycją Przenośnego Systemu Monitorowania i Bezpieczeństwa Pracy, który przy wykorzystaniu czujników do pomiaru poziomu gazu, temperatury, ma poprawiać bezpieczeństwo pracowników. Pozostali konkursowicze, m.in. z Rzeszowa czy Mielca, zaproponowali urządzenie dla osób chorujących na Alzheimera czy zaawansowany egzoszkielet sensoryczny do przywracania funkcji ruchowych dolnych i górnych partii ciała.

 

- Bardzo się cieszymy, że XIII edycję Programu Explory rozpoczęliśmy rekordem zgłoszeń do Konkursu Explory - tłumaczy Dorota Braziewicz, Dyrektorka Programu Explory. - Wybór najciekawszych projektów spośród puli tak świetnych pomysłów nie był łatwy, ale mamypewność, że zakwalifikowane projekty wyróżniają się innowacyjnością i kreatywnością, a ich autorzy to talenty z największym potencjałem. Cieszymy się, że na tej liście nie zabrakło projektów z Podkarpacia. Nie możemy doczekać się rozwoju prac naszych uczestników i już pracujemy nad kwietniowym wydarzeniem - dodaje.

 

Całość wydarzenia, transmitowanego na Facebooku Explory, zakończyła rozmowa Laureatów z 2021 i 2023 roku - Martyny Łuszczek i Piotra Węgrzyna - ich projektowe historie i osiągnięcia miały pomóc tegorocznym uczestnikom konkursu w zachęceniu ich do dalszej pracy nad własnymi pomysłami.