Należy zwrócić uwagę na fakt, że wówczas - jeden jedyny raz w historii Przemyśla - pierwsza linia frontu przebiegała przez środek naszego miasta. Podczas trwającego kilka dni ostrzału niemiecka i radziecka artyleria obróciły w ruiny znaczną część Przemyśla. Po dzień dzisiejszy istnieją luki w zabudowie naszego miasta, które nadal nie zostały naprawione.
"Barbarossa" w Przemyślu to, oprócz obliczanych na 45% zniszczeń zabudowy, również prawdopodobnie największa jednorazowa strata ludnościowa. W czerwcu 1941 najpierw ewakuowano więzienia, by następnie zamordować przetrzymywanych w nich więźniów - "elementów klasowo i ideologicznie niepewnych".
Jeden z epizodów tej wojny - walki o most kolejowy - doczekał się publikacji książkowej. W 1960 r. nakładem monachijskiego wydawnictwa Arthur Moewig ukazała się książka "Die Brucke von Przemysl - Eine Brucke offnet einer ganzen Armee den Weg", jako jedna z cyklu "Soldatengeschichten".
Szczegółowo o "Barbarossie nad Sanem" możecie przeczytać w dziale HISTORIA, wybierając odpowiednią pozycję w prawym podmenu lub klikając TUTAJ .