Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Ten fort ożyje

data dodania: 2007-04-13
aktualizacja: 2007-04-13 15:11:41
Upłynął pierwszy rok z trzyletniego okresu jaki wyznaczyliśmy sobie na adaptację Fortu Borek.

 

W poprzednim roku oczyściliśmy teren fortu, tzn.: fosę, przedpole, zapole i drogę dojazdową ze zbędnej roślinności. Krzaki, drzewa, i chaszcze naruszały  prawidłową strukturę ziemno-murowaną obiektu i przysłaniały go dlatego usunięcie ich było konieczne. W chwili obecnej Odsłanianie działobitni trwają prace przygotowawcze do wysiewu odpowiednich gatunków traw na stoki wałów okalających fortyfikację, natomiast wzdłuż drogi zostały zasadzone drzewa ozdobne.

Zakończyliśmy już odkopywanie i usuwanie zalegającego gruzu i ziemi z wybieżni koszar, obu działobitni, budynku tradytora i budynkuobrony fosy. W trakcie tych prac wywiezionych zostało ponad 500 m3 ziemi - wyobrażacie sobie tą liczbę?! To 80 (słownie: osiemdziesiąt !!) wywrotek Kamaz !! Podczas odsłaniania działobitni zostały odkopane i wydobyte oryginalne granity spod kopuł pancernych wież artyleryjskich w ilości 9 sztuk. Pochodzą one z Alp i zostały tu przywiezione aby wzmocnić posady wież zgodnie ze  sztuką architektury militarnej przełomu XIX i XX wieku. Granity te zostaną zamontowane w pierwotnym miejscu czyli na wieżach artyleryjskich.

Po usunięciu gruzu z działobitni ujawniły się jej pierwotne kształty. Obecnie widoczne są dobrze zachowane schody, dwie piwnice, resztkiPrace w forcie Borek ścian działowych oraz posadzka. Dzięki odkopaniu obu wybieżni możliwa jest już komunikacja ze schronu głównego (koszar) do stanowisk artyleryjskich. Do tej pory było to niemożliwe. Przed tradytorem została usunięta ziemia odsłaniając wspaniały widok na "równię strzelecką", czyli pole ostrzału armat obejmujące zasięgiem przedpole fortu XIV „Hurko” oraz drogę Przemyśl-Medyka.

Rozpoczęliśmy prace związane z wykonaniem parkingu po prawej stronie drogi fortecznej, tuż przed odnowioną w poprzednim roku bramą forteczną. Planujemy również wykonać boisko do siatkówki plażowej, zamontować ławy drewniane rozmieszczone na terenie całego fortu, ale nie zmieniające jego architektury. Rozmieścimy też dodatkowe kosze na śmieci w celu utrzymania należytej czystości na terenie obiektu. W bieżącym roku chcemy jeszcze odtworzyć część okopów wraz z ziemianką z okresu walk o Twierdzę Przemyśl.

Obecnie dysponujemy już wydzielonym miejscem na ognisko wraz z ławami oraz zapasem drewna.Zapraszamy wycieczki szkolne, harcerzy, turystów na zwiedzanie Fortu "Borek" i wierzymy, że będzie to udana zabawa i dobra lekcja historii.

Odsłanianie fortu W przyszłym roku chcielibyśmy zorganizować w Przemyślu spotkanie i defiladę pierwszowojennych grup rekonstrukcyjnych podczas odbywającego się festiwalu wielokulturowego "Galicja". Dlaczego dopiero w 2008 roku? Dopiero za rok mamy nadzieję doprowadzić teren Fortu "Borek" do stanu, w którym moglibyśmy zorganizować taką imprezę. Mamy nadzieję na wysoką frekwencję zarówno formacji z Polski jak i z zagranicy. Prosimy o kontaktwszystkich zainteresowanych z naszym stowarzyszeniem.

Więcej o działalności naszego stowarzyszenia dowiecie się Państwo na naszej stronie internetowej: www.festung.org
Tam też zobaczycie zdjęcia fortu, takim jakim go zastaliśmy, podczas prac i po zakończeniu remontu poszczególnych obiektów.

Zapraszamy !!!


Kamil Policht
3 Historyczny Galicyjski Pułk Artylerii Fortecznej im księcia Kinsky`ego