Przemyśl - nasze miasto całą dobę

W Przemyślu zagrały kapele

data dodania: 2008-05-14
aktualizacja: 2008-05-14 14:21:13
11 maja Koncertem Finałowym zakończył się 30 Jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal Folkloru Miejskiego. To najstarszy tego typu festiwal w Polsce, w którym rokrocznie bierze udział kilkanaście kapel.

 

Kapela Eka Do tegorocznej jubileuszowej edycji zgłosiło się 17 zespołów z: Zawichostu, Piasków, Ornontowic, Andrychowa, Przasnysza, Piotrkowa Trybunalskiego, Leska, Rzeszowa, Myszkowa, Gostynia, Piotrkowa Trybunalskiego, Przeworska, Mzurek, Dynowa i Tyrawy Wołoskiej. Nie zabrakło oczywiście kapel z Przemyśla - Kapeli Folkloru Miejskiego „Fidelis”, Kapeli Podwórkowej „Przemyskie Niedźwiadki” i Kapeli Podwórkowej „Po prostu”.

W pracach Jury brali udział: londyńscy artysci - Irena Delmar-Czarnecka, aktorka, śpiewaczka, prezes Związku Artystów Scen Polskich za Granicą i aktor GrzegorzStachurski oraz Stasiek Wielanek – znany warszawski bard, Bożena Lewandowska - etnomuzykolog, wykładowca UJ w Krakowie i związany z przemyskim festiwalem od bardzo wielu lat Antoni Guran, muzyk, wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jurorzy w swojej ocenie podkreślili wysoki poziom artystyczny występujących kapel. Za szczególnie istotny fakt uznali, iż wiele zespołów nawiązało w swojej twórczości do tradycji własnych regionów, pisząc teksty piosenek o miejscach w których żyją i problemach ludzi tam mieszkających, co jest ważną cechą gatunku określanego jako folklor miejski. Ważne jest również to, że kapele mimo trudów dnia codziennego znajdują czas na wspólne muzykowanie i realizację swoich zamiłowań muzycznych.

Po wysłuchaniu 17 prezentacji konkursowych Jury przyznało:

  • I Nagrodę ufundowaną przez Zarząd Województwa Podkarpackiego wraz ze statuetką ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu Kapeli Podwórkowej “Eka” z Gostynia;
  • II Nagrodę ufundowaną przezDyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu Andrychowskiej Kapeli Podwórkowej “Andrusy” z Andrychowa;
  • III Nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Przemyśla Kapeli „Spod Dębu” z Mzurek;


ponadto Jury przyznało osiem równorzędnych wyróżnień:

ufundowane przez Janinę Juśko

  • Kapeli Folkloru Miejskiego „Fidelis” z Przemyśla;Kapela Andrusy
  • Kapeli „Fakiry” z Piotrkowa Trybunalskiego;


ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu

  • Przeworskiej Kapeli Podwórkowej “Beka”;
  • Kapeli „Nadwiślańskiej” z Zawichostu;
  • Kapeli “Śląskie Bajery” z Ornontowic;
  • Kapeli Podwórkowej Staśka Derenia z Tyrawy Wołoskiej;
  • Przasnyskiej Kapeli Podwórkowej z Przasnysza;
  • Kapeli Podwórkowej „Piaskowianie” z Piasków.

Kapela Spod Dębu 10 maja w ramach Festiwalu odbył się uroczysty koncert Kapeli "Ta joj", która obchodziła 50- lecie działalności, na który przybyli przedstawiciele Ministerstwa Kultury, władz samorządowych i miejskich a także liczne grono przyjaciół i sympatyków. Ztej okazji Bogdan Zdrojewski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał jubilatom nagrodę specjalną i Odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej", którymi zostali uhonorowani członkowie kapeli: Artur Dobiszewski i Jan Krupa. Kapela otrzymała także nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego. List Gratulacyjny i upominki wręczył również Prezydent Miasta Przemyśla i Dyrektor Centrum Kulturalnego.

Podczas jubileuszowej gali nadano Festiwalowi imię Jerzego Janickiego, zmarłego literata i dziennikarza, wielokrotnego przewodniczącego Jury, znawcy i gorącego popularyzatora folkloru miejskiego. Akt nadania wręczył żonie patrona, Krystynie, Adam Halwa - Dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu.