Wystawa ta miała swoją premierę w maju ubiegłego roku w Wielkiej Izbie Muzeum Historii Miasta Przemyśla, oddziale Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Opowiada w postaci fotograficznej relacji o turystycznej podróży czworga przemyślan do Stambułu, czyli, jak dawniej mówiono – Konstantynopola – prawie 100 lat temu, w roku 1912.
Urok starych fotografii był na tyle silny, że z Przemyśla wystawę wypożyczyło już dotychczas kilka muzeów – Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, Muzeum Kresów w Lubaczowie, obecnie ekspozycja jest prezentowana w Muzeum Regionalnym w Mielcu, z racji swego fotograficznego charakteru – w „Jadernówce”, oddziale tego muzeum poświęconym sztuce fotografii.
Ponieważ znaczna część fotogramów przedstawia obiekty sakralne (meczety) stambulskie, naturalną koleją rzeczy ekspozycja wzbudziła zainteresowanie lwowskiego Muzeum Historii Religii, zwłaszcza, iż jednym z etapów podróży przemyślan na Wschód był właśnie Lwów.
Prezentacjaprzemyskiej ekspozycji będzie kolejnym dowodem rozwijającej się współpracy na niwie kultury pomiędzy obydwoma krajami. Wart zauważenia jest fakt, że chęć udziału w organizacji wystawy zadeklarowała ambasada Turcji w Kijowie, która proponuje dostarczyć współczesne kolorowe fotogramy obrazujące aktualny wygląd zabytków widocznych na starych, sepiowych zdjęciach.
Lwów nie będzie ostatnim etapem „podroży” wystawy poza Przemyśl, gdyż chęć jej eksponowania zgłosiło kolejne Muzeum – Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy – na początku przyszłego roku.
MNZP