Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Wyjątkowe miasto w projekcie Elektryczne Śmieci

data dodania: 2021-06-14
aktualizacja: 2021-06-14 12:12:58
Na mocy umowy podpisanej 10 czerwca Przemyśl dołącza do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci. Już wkrótce na ulicach miasta pojawią się charakterystyczne czerwone pojemniki przeznaczone na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm.  Mieszkańcy zyskają możliwość bezproblemowego i ekologicznego pozbycia się elektrycznych śmieci z domów i mieszkań. Projekt, realizowany wspólnie przez MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO w żaden sposób nie obciąża budżetu miasta.


 

Czerwony pojemnik

Wiodącym elementem projektu są czerwone pojemniki, do których przemyślanie będą mogli wrzucać małogabarytowy sprzęt elektryczny i elektroniczny np. zużyte telefony, aparaty fotograficzne, tostery, lokówki, suszarki, ale także nośniki danych, tonery czy elektroniczne zabawki i baterie. „Elektryczne śmieci oraz zużyte baterie zawierają w sobie wiele niebezpiecznych substancji, które stanowią spore zagrożenie dla środowiska naturalnego i nas samych, dlatego tak ważna jest selektywna zbiórka. Mam nadzieję, że nasi mieszkańcy będą często korzystali z czerwonych pojemników dając rzeczom szanse na drugie życie” – mówi prezydent Przemyśla, Wojciech Bakun. „Przemyśl, wyjątkowe miasto, dziś zmierza w kierunku smart city i z tego się bardzo cieszymy” –dodaje. Czerwone Pojemniki posiadają specjalistyczne opomiarowanie oraz system zabezpieczeń chroniący m.in. przed przewróceniem, przeniesieniem, wejściem do środka czy też wyciąganiem odpadów na zewnątrz.

Wyjątkowe ule

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny z czerwonych pojemników trafi do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Z części odzyskanych materiałów powstaną charakterystyczne ule wielkopolskie. „Według różnych szacunków tylko w 2019 roku wyprodukowaliśmy na świecie prawie 54 miliony ton elektrycznych śmieci. Niestety, wedle najnowszych szacunków liczba ta w 2050 r. przekroczy 120 milionów ton, dlatego tak ważne są działania na rzecz recyklingu podejmowane tu i teraz. Cieszymy się, że Przemyśl dołącza do projektu Elektryczne Śmieci i mamy nadzieję, że część odzyskanych materiałów wróci do tego wyjątkowego miasta w postaci uli” – mówi Gabriela Leszczyńska, Prezes AURAEKO.

Ekologia w nowej odsłonie

Integralnym elementem projektu pozostaje innowacyjna platforma edukacyjna Szkolne Centrum Recyklingu stworzona z myślą o uczniach, nauczycielach, ale także wszystkich zainteresowanych tematem szeroko pojętej ekologii. „Księżniczka z niezwykłym marzeniem, krnąbrna Hania, Strażnik Wehikułu Czasu oraz pszczoły krainki czekają, by zdradzić swe sekrety. Przygotowaliśmy zarówno materiały dla uczniów w postaci: quizów, bajek edukacyjnych, filmików oraz gier memory czy malowanek, jak też gotowe scenariusze zajęć oraz prezentacje multimedialne dla nauczycieli” – tłumaczy Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Termin wstawienie pojemników oraz lokalizacje pojawią się na stronie Urzędu Miasta. 

 Kinga Rodkiewicz
 Kierownik ds.komunikacji i projektów edukacyjnych

www: odzyskajsrodowisko.pl

Projekt: www.elektrycznesmieci.pl