Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Wystawa IPN

data dodania: 2006-10-11
aktualizacja: 2006-10-11 11:36:03
Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie oraz Salezjanie z Przemyśla zapraszają na otwarcie wystawy pt. "Salezjańska Szkoła Organistowska w Przemyślu i jej likwidacja w roku 1963", które odbędzie się 14 października o godz. 9.00 w przemyskiej parafii pw. św. Józefa.

 

Wystawa wpisuje się w dwudniowy (13-14 października) program uroczystości będących wyrazem hołdu mieszkańcom Przemyśla, stawiającym opór władzy komunistycznej podczas likwidacji Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej. Uroczystego otwarcia wystawy dokona dr Zbigniew Nawrocki, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie. Po uroczystym otwarciu wystawy w auli gimnazjum referaty wygłoszą: ks. dr Waldemar Żurek SDB Lublin - „Założenie i działalność Szkoły”, Mariusz Krzysztofiński IPN O/Rzeszów - „Likwidacja Szkoły – postawa mieszkańców – w świetle dokumentów IPN”, omówienia zachowanych archiwaliów związanych z likwidacją Szkoły dokona dr Robert Witalec z IPN O/Rzeszów, a o godz. 12.00 Mszę św. odprawi i kazanie wygłosi J. E. ks. abp Ignacy Tokarczuk.

Eksponowana wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Zadaniem wystawy jest przedstawienie historii szkoły oraz dokumentów związanych z jejlikwidacją w 1963 r. Wystawa ma układ chronologiczno – problemowy. W pierwszej części prezentuje materiały dotyczące historii szkoły, m.in. jej statut, fotografie uczniów i wykładowców, szkolne zespoły muzyczne oraz życie codzienne szkoły i parafii. Część druga zawiera materiały związane z likwidacją szkoły w 1963 r. Są to dokumenty wytworzone przez organy władzy komunistycznej (m. in.: KW PZPR w Rzeszowie, KG MO w Warszawie, KW MO w Rzeszowie), jak również przez instytucje kościelne sprzeciwiające się rozwiązaniu szkoły. Na kolejnych planszach zamieszczono materiały dokumentujące działania władz związane z likwidacją szkoły organistowskiej w Przemyślu (jedynej tego rodzaju placówki w Polsce) oraz prezentujące obronę szkoły przez Salezjanów i społeczeństwo miasta. Wystawę zamykają dokumenty wytworzone już po likwidacji szkoły.


Źródło: wrota.podkarpackie.pl