Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Wystawa Millenium Chrztu Polski

data dodania: 2007-02-22
aktualizacja: 2007-02-23 10:07:08
Klub Inteligencji Katolickiej w Przemyślu oraz Parafia św. Teresy o.o. Karmelitów Bosych zapraszają na wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej oddział Rzeszów „Millenium Chrztu Polski w diecezji przemyskiej i administracji apostolskiej w Lubaczowie”.

 

Uroczyste otwarcie nastąpi 25.02. po Mszy św. o godzinie 10. Otwarcie poprzedzi wprowadzenie Piotra Chmielowca z IPN o/Rzeszów.

Wystawa czynna będzie w dniach od 25.02. do 11.03. w godz. 8 - 18, w niedziele od 11 do 17, w krużgankach kościoła o.o. Karmelitów Bosych.

Wystawa powraca pamięcią do milenijnego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, w tym do odnowionych Ślubów Narodu Polskiego i Wielkiej Nowenny. Najistotniejszą część wystawy stanowią materiały dotyczące obchodów Millenium Chrztu Polski na terenie Diecezji Przemyskiej oraz Administracji Apostolskiej w Lubaczowie. Obejmują one między innymi uroczystości, które miały miejsce w Przemyślu, Lubaczowie i Tarnobrzegu. Ekspozycja przedstawia również działania,  jakie Służba Bezpieczeństwa podejmowała wobec Kościoła rzymskokatolickiego w trakcie uroczystości milenijnych, polegające między innymi na inwigilacji uczestniczących w nich biskupów, księży i wiernych oraz ograniczaniu udziału Polaków w uroczystościach. Na wystawie zaprezentowanoteż – laickie i konkurencyjne wobec kościelnych uroczystości milenijnych – obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Na wystawie zgromadzone zostały dokumenty i fotografie pochodzące między innymi ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Muzeum Izby Pamięci Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy, Archiwum klasztoru Franciszkanów w Sanoku, Archiwum oo. Bernardynów w Leżajsku, Archiwum Parafii Św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Muzeum Diecezjalnego w Zamościu, Muzeum Kamienicy Orsettich w Jarosławiu. Wśród nich znajdują się unikatowe fotografie prymasa Stefana Wyszyńskiego pochodzące z czasu, gdy był internowany w klasztorze ss. Nazaretanek w Komańczy oraz fotografie z obchodów milenijnych w kraju i za granicą.