Na inauguracyjnym spotkaniu, 6 września w siedzibie TPPiR w Rynku, obecni byli m. in. państwo Halina i Leon Legeń z Jeleniej Góry, dr Jerzy Klepacki z Bydgoszczy, inż. Tatiana Wojdanowicz z Krakowa, dr Kazimierz Wańczowski z Lublina oraz pan Jerzy Kopański z Tarnowa. – „Na nasze zjazdy przyjeżdżają głównie starsi członkowie, bo to oni zazwyczaj najbardziej tęsknią za miejscem, gdzie spędzili dzieciństwo, a poza tym wiadomo, że młodzież teraz troszkę inaczej patrzy na sprawę patriotyzmu, szczególnie tego lokalnego” – mówi prezes Towarzystwa, pani Bogusława Pieczyńska - „ale tak naprawdę członkiem TPPiR może zostać każdy, kto czuje się związany z Przemyślem i kocha to miasto, niekoniecznie musi z niego pochodzić, są takie sytuacje że ktoś przyjeżdża np. na wakacje, zakochuje się w tym mieście i podpisuje deklarację członkowską.”
Program tegorocznego zjazdu był wyjątkowo bogaty. W piątek o godzinie 10 w Archiwum Państwowym odbyło się uroczyste rozpoczęcie tegorocznegozjazdu, uświetnione otwarciem wystawy o historii TPPiR od 1890 r., (wtedy też instytucja ta nazywała się Towarzystwo Upiększania Miasta). Tego dnia odbyło się również spotkanie poetycko–muzyczne Mateusza Pieniążka w klubie „Niedźwiadek”, otwarto również wystawę malarstwa Ireny Śliwy w Klubie Garnizonowym, a o godzinie 18 na Zamku Kazimierzowskim członkowie zjazdu mieli okazję obejrzeć spektakl teatru „Fredreum” „Intryga na prędce” w reżyserii Krystyny Knapek.
Sobota była czasem zwiedzania przemyskich podziemi znajdujących się pod Urzędem Miejskim, odbyła się również wycieczka na fort VIII Łętownia, a także spotkanie integracyjne w Restauracji Wiedeńskiej.
W niedzielę wszyscy spotkali się na Mszy św. w kościele Karmelitów, celebrowanej przez Ojca Gwardiana Andrzeja Guta. Po Eucharystii miało miejsce uroczyste złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz na grobowcu matki gen. Stanisława Maczka, który został odnowiony dzięki staraniom Towarzystwa.
– „Staramy siędziałać aktywnie na rzecz upiększania i promocji miasta, dlatego reaktywowałam komitet obrony starych cmentarzy, podpisaliśmy również współpracę z politechniką krakowską, która wykonała mapę przemyskich cmentarzy z wyznaczeniem działek i wypisaniem wszystkich grobów, szczególnie ludzi zasłużonych. Ponadto organizujemy coraz więcej imprez, co miesiąc otwieramy wystawy, wznowiliśmy także coroczny plebiscyt Przemyślanin Roku” – mówi pani Bogusława – „natomiast jeśli chodzi o plany na przyszłość to chcę, aby cały Przemyśl wiedział o istnieniu mojego Towarzystwa, a moim marzeniem jest wydanie w ciągu najbliższych 2 lat monografii historii TPPiR od 1890 r.”
Sandra Steinmetz