Przemyśl - nasze miasto całą dobę

XV Przemyska Jesień Teatralna

data dodania: 2007-11-08
aktualizacja: 2007-11-08 18:40:13
Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza mieszkańców regionu na XV Przemyską Jesień Teatralną. Nieco opóźniona w tym roku z powodu remontu sali widowiskowej rozpocznie się 19 listopada. W bardziej nowoczesnej i komfortowej sali odbędą się cztery spektakle.


Oto szczegółowy program:

19 listopada 2007 r. g.18.00

Polski Teatr Tańca – Balet Poznanski

“CARPE DIEM”

Idea i choreografia : Ewa Wycichowska
Muzyka: Zbigniew Górny, Marcin Górny, scenografia: Bohdan Cieślak, kostiumy: Ewa Łowżył

 

“Carpe diem” to wariacja na temat literatury. Inspiracją do powstania spektaklu była poezja Horacego oraz książka "12 kręgów" Jurija Andruchowycza. Z powieści ukraińskiego pisarza przeniesiono na scenę nie tylko fabułę, co klimat baśniowości, ludowości, atmosferę zabawy, aurę snu i gorycz jawy. WierszHoracego o tym, że należy chwytać każdą ulotną chwilę, posłużył artystom jako przesłanie, swoiste memento. W zamierzony sposób ginie ono gdzieś w natłoku scenicznych poczynań tancerzy, by powrócić ze zdwojoną siłą w karnawałowym, ale i pełnym dramatyzmu finale.

W spektaklu”Carpe diem” Polskiego Teatru Tańca Ewa Wycichowska pyta o jakość życia współczesnego człowieka. Całość dopełnia muzyka Zbigniewa Górnego, komponującego po raz pierwszy na potrzeby tańca. Cały zespół Ewy Wycichowskiej - dwudziestu jeden tancerzy sięga po ruch, głos i kostium, który pozwala określić ich w czasie: to w antyku, to we współczesności. Jednak nie czas tugra kluczową rolę, lecz człowiek uwikłany w schematyczne relacje, zagoniony albo samotny wśród własnych zdobyczy



27 listopada 2007 g.18.00

Teatr Na Woli w Warszawie

“Rozkłady jazdy” - autor: Michael Frayn, Petr Zelenka

Reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska, dekoracje: Marek Chowaniec,
muzyka: Jacek Grudzień, kostiumy: Dorota Roqueplo
Występują: Artur Barciś, Beata Fudalej

Czeska komedia, może nawet farsa - czyli to co tak bardzo lubimy. Prawdziwe szaleństwo - teatr w teatrze, scena oglądana nie tylko od frontu, aletakże od kulis - i to co tam się dzieje w trakcie przedstawienia. Na dodatek nie w trakcie zwyczajnego przedstawienia ale spektaklu z komplikacjami. Problem polega na tym, że z siedmioosobowej obsady po kilku latach grania spektaklu zostało tylko troje wykonawców: aktorka, jej były mąż i jej kochanek, którzy muszą na zmianę wcielać się we wszystkie postaci. Na dodatek mąż cierpi na amnezję, a kochanek spóźnia się. Rodzi to wiele groteskowych sytuacji. Są też jednak momenty, że farsa zmienia się nieoczekiwanie w dramat. Wspaniale napisane dialogi, wspaniali aktorzy.



2 grudnia 2007 g.18.00

Gliwicki Teatr Muzyczny w Gliwicach

“DAJCIE MI TENORA” - autor: Ken Ludwig, przekład: Elżbieta Woźniak,

reżyseria: Marcin Sławiński, scenografia: Anna Sekuła
Obsada: Wioletta Białk, Jolanta Kremer, Danuta Orzechowska, Katarzyna Wysłucha, Wiesław Sławik, Michał Musioł, Jerzy Gościński, Arkadiusz Dołęga

 

“Dajcie mi tenora “ to utwór bardziej wduchu teatru dramatycznego, niż typowej sceny muzycznej. Wprawdzie opowiada o przygotowaniach do spektaklu operowego, w którym tytułową rolę Otella ma zaśpiewać słynny włoski tenor, jednak wbrew pozorom nie umiejętności wokalne, a aktorskie wykonawców są tutaj ważniejsze.

Wartka akcja, z mnóstwem zaskakujących zwrotów, niecodziennych skojarzeń budują dynamizm przedstawienia. Całość rozgrywa się właściwie w jednej przestrzeni: apartamencie hotelowym. Przez dwie godziny pojawiają się w nim m.in.: włoski tenor - hulaka i kobieciarz, safandułowaty dyrektor opery i jego prawa ręka, czyli “człowiek od wszystkiego". Zabawne perypetieprzydarzają się bohaterom z taką częstotliwością, że spektaklowi bardzo blisko jest do filmowych komedii slapstickowych spod znaku Bustera Keatona. Są nawet obowiązkowe pogonie i przebieranki. W konwencji tej świetnie odnaleźli się artyści Gliwickiego Teatru Muzycznego, udowadniając, że nie tylko potrafią śpiewać, ale że są też niezłymi aktorami.



7 grudnia godz. 10.00 i 13.00

Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie

ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA - Lucy Maud Montgomery

Reżyseria: Jan Szurmiej
Choreografia: Jan Szurmiej
Scenografia: Sabina Bicz-Szurmiej
Muzyka: Zbigniew Karnecki
Obsada: Justyna Kacprzycka/Joanna Baran, Anna Haba/Małgorzata Pruchnik, Anna Demczuk, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Małgorzata Machowska, Barbara Napieraj, Beata Zarembianka, Robert Chodur, Wojciech Kwiatkowski, Piotr Napieraj, Grzegorz Pawłowski, Piotr Szulc

 

Inscenizacja głośnej powieści Lucy Maud Mntgomery pod tym samym tytułem. To ulubiona lektura dziewczynek małych i dużych. Za to musical napodstawie tego utworu powinien reżyserii Jana Szurmieja powinien trafić w gusta wszystkich, bez względu na płeć i wiek. Jednym słowem wspaniały spektakl familijny.


Bilety do nabycia:
Kasa Centrum Kulturalnego, ul. Konarskiego 9
Cena: 25 zł, 20 zł w przedsprzedaży, karnety – 60 zł

  • Dla naszych czytelników mamy pojedyncze wejściówki na wszystkie spektakle. Aby je otrzymać należy wysłać maila na adres kiks@przemysl24.pl w treści podając swoje imię i nazwisko. Bilety rozdane!