Wystawy plakatów są organizowane cyklicznie, co kilka lat, od 1969 roku. Wynika to z faktu, że w roku 1968 zorganizowano w Muzeum I Ogólnopolski Przegląd Plakatu Muzealnego i Ochrony Zabytków, a następnie impreza ta na stałe zagościła w Przemyślu. Konkursowe Przeglądy organizowano dość regularnie, najczęściej co dwa lata. Impreza miała na celu popularyzację plakatu muzealnego, czyli wydawanego przez muzea oraz instytucje zajmujące się ochroną dziedzictwa kulturowego.
W wyniku takiej działalności Muzeum zgromadziło poważny, bo liczący ponad dwa tysiące trzysta jednostek inwentaryzacyjnych zbiór plakatów. Stanowią one przegląd dokonań w tej dziedzinie czołowych polskich artystów. Dają też wyobrażenie o działalności wystawienniczej muzeów na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat.
Poza plakatem pokonkursowym w Muzeum znajduje się cenny zbiór plakatu przedwojennego. Najstarszy pochodzi z roku 1894 i reklamuje loterię na Wystawie Lwowskiej. Dla przemyślan najważniejsze są plakaty związane z ich rodzinnym miastem, takich plakatów jest kilka: długi na 170 cm anonsujący w 1909 roku obchody setnej rocznicy narodzin Juliusza Słowackiego, z tego samego roku „Fabrykę stolarską i parkietów Michała Bystrzyckiego”, występ Kazimiery Rychterówny w 1917 roku w Teatrze „Zasanie” oraz w czasie II wojny „Virtouses Varietè”.
Wystawa tegoroczna składa się z trzech części: prezentującej plakaty z XXV. jubileuszowego Ogólnopolskiego Plakatu Muzealnego, z I - XXIV edycji Przeglądu oraz plakaty przedwojenne. Ponieważ plakat to sztuka ulicy, zostaną one zaprezentowane właśnie w takiej scenerii.
Dla młodzieży szkolnej zaplanowano ciekawe zajęcia plastyczne, pozwalające poznać zasady jakimi kieruje się artysta tworzący plakat oraz wykorzystać tę wiedzę w praktyce.Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy i udziału w zajęciach.
Wystawa czynna jest od 12 X do 30 XI 2007 roku w budynku głównym Muzeum – Pl. Czackiego 3.