Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Z dziejów przemyskiej fotografii

data dodania: 2006-12-15
aktualizacja: 2006-12-15 16:09:47
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej wydało nową książkę poświęconą działalności dawnych fotografów przemyskich - "Śladami rodziny Hennerów", autorstwa Grażyny Stojak.

 

W książce znajdziemy bogaty materiał biograficzny oraz dokumenty i materiały ikonograficzne dotyczące atelier fotograficznych, m.in. zdjęcia wyposażenia w XIX i XX-wiecznych pracowniach znajdujących się obok CK Sądu, przy ul. Mickiewicza 6 oraz w Rynku 10. Zaprezentowano w niej również nowe fakty ilustrujące życie i działalność zawodową Bernarda Hennera i jego synów. Całość uzupełnia wybór fotografii autorstwa rodziny Hennerów i Adama Wysockiego.

Nowa publikacja MNZP Bernard Henner senior zaliczany jest do najwybitniejszych artystów-fotografików działającychw drugiej połowie XIX wieku i pierwszej ćwierci XX wieku na ziemiach polskich. Urodził się w Przemyślu, gdzie prowadził bardzo aktywną działalność zawodową, umiejętnie łączoną z życiem rodzinnym i pracami społecznymi na rzecz miasta.
Uczestniczył w przeglądach i wystawach, w ramach których prezentował swoje dokonania zawodowe i artystyczne w dziedzinie fotografii, m.in. na Powszechnej Wystawie Światowej w Paryżu w 1870 r.
W latach 80-tych XIX wieku otrzymał tytuł CK Nadwornego Fotografa, przyznany przez cesarza Franciszka Józefa I.

W czasie I wojny światowej pracę w atelier Bernarda Hennera przy ul. Mickiewicza 6 podjął Adam Wysocki, który po śmierci swojego przełożonego przejął zakład na własność.