Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Z kolekcji Zbyszka Bednarczyka

data dodania: 2007-06-29
aktualizacja: 2007-07-07 13:23:58
1 lipca w Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu zostanie otwarta piąta już z kolei wystawa z cyklu Najcenniejsze kolekcje fajek. Tym razem będzie to prezentacja zbioru Zbyszka Bednarczyka, mistrza fajkarskiego i właściciela pracowni fajek. To jedna z najbardziej aktywnych osób w Polsce związanych z fajką. Dwukrotnie pełnił funkcję Prezydenta Przemyskiego Klubu Fajki. Wydaje czasopismo Bróg News

 

Kolekcja fajek, cygarniczek i akcesoriów fajczarskich gromadzona przez Zbyszka Bednarczyka, jest jedną z najmłodszych w Polsce. Jest ona bardzo różnorodna. Znajdują się w niej zarówno fajki historyczne jak też współczesne, w tym własnego wyrobu. Każda z nich wiąże się z jakimś wydarzeniem, mówi o miejscach, ludziach.

Zagadkę stanowi ponad trzydzieści sztuk fajek i cygarniczek zakupionych w sklepie z antykami w marcu 2004 roku. Według niepotwierdzonego źródłowo przekazu jest to część kolekcji należącej do komendanta Twierdzy Przemyśl – generała Hermana Kusmanka, który ponoć fajek nie palił, ale zbierał. Pochodzą one z wytwórni austrowęgierskich, niemieckich i francuskich. Są wykonane przede wszystkim z sepiolitu oraz drewna i posiadają różną formę.

Interesujący jest zestaw sepiolitowych cygarniczek, zwłaszcza zdobiona postacią kuruca oraz pełnoplastyczną grupą saren.

Uwagę kolekcjonerów zwracają trzy egzemplarze sygnowanych fajek sepiolitowych z lat 70. dziewiętnastego wieku: z wiedeńskiej wytwórni Knedlera, spółki Adlerów z Budy oraz Martiny’ego (syna) z Pesztu.Dość rzadko można napotkać w kolekcjach fajki wykonywane z korzeni z zachowaniem ich struktury. W tej znajduje się taki egzemplarz przedstawiający jeża. Najważniejszą dla zbieracza jest jednak fajka niemiecka, przypuszczalnie z któregoś z warsztatów w Ulm, bogato rzeźbiona, okuta srebrem. Dekoracja przedstawia obsceniczną scenęrodzajową ujętą w neorokokowy ornament.

Dopełnieniem kolekcji i wystawy stanowią gadżety, a także prace plastyczne (obrazy i rzeźby) autorstwa Zbyszka Bednarczyka.

Wystawa będzie czynna do końca czerwca 2008 roku. Bardzo zapraszamy do jej zwiedzenia.


Urszula Olbromska - komisarz wystawy
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej