Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Zainaugurowano Jazz nad Sanem

data dodania: 2007-10-11
aktualizacja: 2007-10-11 13:53:23
10 października o godzinie 19:00 w Klubie Niedźwiadek Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK zainaugurowano XIX przemyski festiwal jazzu Jazz nad Sanem.

 

Zgromadzoną licznie widownię przywitał i słowo wstępne wygłosił znany rzeszowski krytyk muzyczny Jerzy Dynia. Oprócz przedstawienia spraw dotyczących bezpośrednio festiwalu przypomniał, iż przed wieloma laty świętował swój benefis właśnie tu, w „Niedźwiadku”.

Jako pierwszy w ramach przemyskiego festiwalu jazzowego „Jazz nad Sanem” wystąpił MACIEK GRZYWACZ QUARTET FEAT. TYLER HORNBY (Kanada) w składzie: Maciej Grzywacz – gitara, Maciej Sikała – saksofon, Piotr Lemańczyk – kontrabas i Tyler Hornby (Kanada) – perkusja. Przemyśl jest jednym z ośmiu miast, które znalazły się na trasiepromującej płytę tego zespołu „Forces Within”. Jest to drugi autorski krążek gitarzysty Macieja Grzywacza, do której kompozycje zostały napisane specjalnie dla tego międzynarodowego składu. Artysta w nowoczesny sposób wykorzystuje możliwości brzmieniowe jazzowego kwartetu z udziałem gitary i saksofonu - czas, dynamika, ruch, profesjonalizm. Ta muzyka jest odbiciem tego, co wewnątrz i na zewnątrz nas. Powstaje z energii, nabiera kształtów i staje się żywą, pulsującą przestrzenią, w której drzemią siły - Forces Within. Oklaski po każdej solówce, oklaski po każdym utworze i na koniec bis. Jest to oczywisty wyraz podziwu widownidla muzyków, którzy zaprezentowali „kawał dobrego jazzu”. Taki początek festiwalu jest bardzo obiecującym prognostykiem. A może wzorem filmów Hitchcocka napięcie będzie już tylko rosło? Pożyjemy, zobaczymy, a właściwie usłyszymy. Przed nami jeszcze cztery koncerty, na które wykonawcy zostali tak dobrani, aby przedstawić jazz w jego różnych odcieniach.

Maciek Grzywacz ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie oraz w Monachium. Płyta „Forces Within” jest jego drugim autorskim projektem. W nagraniu poprzedniej „Things Never Done”, wziął udział wybitny nowojorski trębacz Avishai Cohen. Maciej Grzywacz ma na swoim koncie dwie nominacje do Fryderyka za płyty zespołu (0-58). Współpracuje z Wojciechem Staroniewiczem, Jackiem Kochanem i Krystyną Stańko.

Tyler Hornby jest jednym z najwybitniejszych współczesnych perkusistów kanadyjskich. Występuje z takimi znakomitościami światowego jazzu jak Bob Mintzer, Randy Brecker, Ingrid Jensen, Alain Caron, Brad Goode, Chip Stephens i Mike Tomaro. Ukończył wydziały jazzowe Uniwersytetu w Calgary oraz Uniwersytetu w Colorado. W swoim dorobku ma dwa albumy jako co-leader zespołu „Terrain” oraz swoją autorską płytę „Shadows of Brighter Day” wydaną w 2005 roku.

Maciej Sikała, saksofonista tenorowy i sopranowy, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat wielu nagród i plebiscytów. Gra w Kwintecie Piotra Wojtasika, Kwartecie Wojciecha Niedzieli, Sopot-Hamburg Jazz Quintet, Vintage Band. W swoim dorobku ma ponad 20 płyt w tym 3 autorskie.

Piotr Lemańczyk, kontrabasista i gitarzysta basowy, kompozytor aranżer. Laureat Międzynarodowego Konkursu Jazz Juniors`95, konkursu Jazz na Odrą`96 we Wrocławiu. W swym dorobku ma trzy autorskie płyty, które zebrały znakomite recenzje w prasie fachowej. Brał udział w nagraniu blisko dwudziestu płyt. Współpracuje z takimi sławami jazzu jak: Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Tomasz Szukalski, Jarosław Śmietana, Zbigniew Namysłowski, Jacek Kochan, Ulf Atacker, Jakob Dinesen, Goran Larsen, Rivo Talfenau.


Tomasz BelińskiTekst oraz zdjęcia pochodzą ze strony PCKiN ZAMEK - www.kultura.przemysl.pl