Ponieważ przedstawienia teatralne są także jednym z elementów upowszechniania sztuki wśród dzieci i młodzieży, w tym roku organizatorzy pomyśleli o tym szczególnie. Będą więc oni mogli obejrzeć zarówno „Moralności pani Dulskiej” jak i „Czerwonego Kapturka” - znakomity spektakl Teatru „Provisorium” i Kompanii „Teatr” z Lublina.
Szczegóły poniżej:
30 października
godz. 10.00 i 13.00 (spektakle dla szkół),
godz. 18.00
„Moralność pani Dulskiej” w wyk. Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie
Intrygę “Moralności pani Dulskiej” każdy zna na pamięć, choćby z lektury szkolnej. Dulska, zakłamana i zachłanna właścicielka kamienicy, tyranizuje rodzinę i lokatorów. Obłuda, kołtuństwo i chorobliwa chciwość Dulskiej wyznaczają sposób zachowania i narzucają metody rozwiązywania problemów. “Moralność pani Dulskiej” to komedia genialna, tekst doskonały i atrakcyjny pod względem scenicznym. Zręczny, pełen wyrazistości, ze świetną analizą psychologiczną postaci. A co najważniejsze: ponadczasowy. Tajemnica niesamowitego sukcesu tej sztuki tkwi w osobie tytułowej bohaterki utworu. W rzeszowskim spektaklu w tę rolę wciela się Katarzyna Słomska.
6 listopada godz. 18.00
„Kocham Pana, Panie Sułku” w wyk. Marty Lipińskiej, Krzysztofa Kowalewskiego, Adama Ferencego
Przedstawienie oparte jest na tekstach Jacka Janczarskiego - jednego z najbardziej cenionych satyryków, którego opowieści o Pani Elizie i Panu Sułku oraz ciągle towarzyszącym im Gajowym Marusze są dla tysięcy widzów opowieściami kultowymi.
Pan Sułek i Pani Eliza od zawsze są kojarzeni z parą wspaniałych aktorów Martą Lipińską i Krzysztofem Kowalewskim. W roli Gajowego Maruchy oraz Narratora znakomity Adam Ferency.
10 listopada godz. 11.00 i 13.00
„Czerwony Kapturek” – spektakl dla dzieci w wyk. Teatru „Provisorium” i Kompanii „Teatr” z Lublina w wyk. Witolda Mazurkiewicza, Jarosława Tomicy, Michała Zgieta
„Czerwony Kapturek” to propozycja zabawy winscenizację dobrze znanej bajki, gra teatralnymi konwencjami i oswajanie najmłodszych z urokiem i przewrotnością teatralnej umowności. Spektakl jest bezpretensjonalny, zabawny, jego urokowi poddają się zarówno dzieci jak i dorośli. Grany przez trzech aktorów wykorzystuje zarówno żywy plan, jak i plan lalkowy posługując się animacją wiklinowych lalek.
12 listopada godz. 18.00
„Zapomniane bramy” – widowisko muzyczne w wyk. Krakowskiej Opery Kameralnej, wykonawcy: Małgorzata Grobler – śpiew, Mariusz Stępień- klarnet, Mateusz Gurgul -akordeon, Magdalena Gaisek – skrzypce, Michał Krawczyk - kontrabas
Dawne pieśni w języku jidysz oraz tradycyjne melodie żydowskie, w ciekawych nowych aranżacjach, z zachowaniem tradycyjnego klezmerskiego instrumentalizmu. “Stary Świat” łączy się z “Nowym Światem”. Śpiew, muzyka, ruch - w kolejnych zmieniających się obrazach - łączą elementy mistycznej cudowności, uniesienia, radości w harmonijną całość przenoszą nas w wymiar tajemniczych światów.
25 listopada godz. 18.00 „Małe zbrodnie małżeńskie” w wyk. Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki wBiałymstoku z udziałem Gabrieli Kownackiej i Piotra Dąbrowskiego
To przewrotna historia o emocjonalnie rozchwianej kobiecie, której wydaje się, że umie żyć bez mężczyzny - i refleksyjnym, stabilnym mężczyźnie, który wie, że bez kobiety żyć nie umie, czyli: dwa światy ... i krytyczna sytuacja, którą trzeba rozwiązać... . Dramat Erica-Emmanuela Schmitta jest bazą do pojedynku znakomitego aktorstwa Gabrieli Kownackiej i Piotra Dąbrowskiego.