Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Złota Szpila

data dodania: 2006-12-05
aktualizacja: 2006-12-05 20:53:06
Tradycje satyry na terenie Podkarpacia są ogromne. Wynika to z tego, że w naszym regionie niedaleko Jarosławia, oddalonym o kilka kilometrów Surochowie, urodził się w 1793 r. Aleksander Fredro, najwybitniejszy polski komediopisarz.

 

Nieco wcześniej, bo w 1735 r. w Dubiecku nad Sanem przyszedł na świat Ignacy Krasicki, a jego powiedzenie "Prawdziwa cnota krytyk się nieZłota Szpila 2006 boi" była umieszczona na winiecie "Szpilek" - pisma satyrycznego – przez cały czas ich istnienia. Jego też imieniem jest nazwana impreza organizowana przez Centrum Kulturalne w Przemyślu pod nazwą Ogólnopolski Turniej Satyry "O Złotą Szpilę", której IX Finał miał miejsce 3 grudnia 2006. Rozstrzygnięto go w czterech dziedzinach: plastyki, literatury, teatru i recytacji. W turnieju plastycznym oceniono 148 prac z różnychregionów Polski – z Gliwic, Dąbrowy Górniczej, Widawy, Katowic, Mielca, Bielsko-Białej, Krosna, Jasła, Jarosławia, Przemyśla i in.

Główne nagrody “Złote Szpile” zdobyli :

  • w turnieju plastycznym – Bartek Cebula ZSP w Jarosławiu, Barbara Kasprzyk ZSP w Jarosławiu, Adam Orłamowski z Jarosławia. Nagrodę “Pirani 2” - Galerii w Jarosławiu prowadzonej przez Henryka Cebulę, popularnego satyryka, karykaturzystę, współorganizatora imprezy otrzymał Sławomir Łuczyński z Pabianic
  • w turnieju literackim – nie przyznano “Złotej Szpili”, nagrodę zdobyła Iwonna Buczkowska z Warszawy,
  • w turnieju teatralnym – nie przyznano “Złotej Szpili”, I nagrodę zdobył Zespół Teatralny z I LO w Rzeszowie,
  • w turnieju recytatorskim - “Złotą Szpilę” otrzymali Adriana Gołębiowska z Jasła i Andrzej Ossoliński z Przemyśla.

Organizatorów imprezy cieszył wysoki poziom zarówno prac plastycznych, jak i wykonawców, natomiastLaureatów konkursu ucieszyły otrzymane nagrody, m. in. wydawnictwa albumowe ufundowane przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie.

Andrzej Ossoliński Adam Orłamowski


Halina Paszkowska
Zdjęcia: Adam Jaremko