Liczba osób, które odwiedziły Zamek była dwukrotnie większa od ilości jaką może pomieścić sala widowiskowa z balkonem łącznie. W tym dniu nasze poczciwe zamczysko stało się sceną, na której - w sposób niekonwencjonalny - przemyscy przewodnicy w asyście postaci historycznych zabrali zgromadzonych w podróż przez wieki. Odwiedzili wszystkie zakątki Zamku opowiadając jego niezwykłą historię. Aby uatrakcyjnić ten wieczór organizatorzy przygotowali dodatkowo program artystyczny, który towarzyszył zwiedzającym na każdym kroku. Na sali widowiskowej podziwiano popisy wokalne zespołu z KlubuGarnizonowego w Przemyślu, a w baszcie prowadzącej do punktu widokowego – na każdej kondygnacji – aktorzy „Fredreum” odgrywali scenki ze sztuk autorstwa swojego patrona A. Fredry.
Taras położony na dziedzińcu był areną, na której odbywały się walki wojów prezentowane przez Drużynę Wojów Ziemi Przemyskiej oraz Bractwo Rycerskie Dworu Czarne z Jeleniej Góry. W Sali kominkowej, która mieści się w baszcie wschodniej, tancerki Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl” wszystkim zwiedzającym prezentowały menueta. Były też Białe Damy, w rolę których wcieliły się uczennice ZespołuSzkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu. Po tych atrakcjach, na wzgórzu przed dziedzińcem, wszyscy zgromadzeni wysłuchali zamkową legendę sugestywnie zilustrowaną przez Białą Damę, która pojawiła się na murze otaczającym Zamek. Ten osobliwy wieczór zakończono pokazem
sztucznych ogni, po którym rozległy się oklaski zadowolonej widowni.
Całe to wyjątkowe wydarzenie odbyło się z okazji Światowego Dnia Przewodnika Turystycznego, a jego organizatorami byli: Koło Przewodników Turystycznych w Przemyślu, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, Urząd Miejski w Przemyślu, TowarzystwoDramatyczne im A. Fredry „Fredreum” w Przemyślu. Wszystko zarejestrowane zostało przez telewizję, radio oraz lokalne gazety.
Tomasz Beliński
Tekst oraz zdjęcia pochodzą ze strony PCKiN "Zamek" - www.kultura.przemysl.pl