Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Marcowe daty

data dodania: 2007-04-10
aktualizacja: 2007-04-10 17:40:05
Miniony miesiąc zaznaczył się kilkoma ważnymi datami w historii Czuwaju i przemyskiego sportu.

 

Pierwsza związana jest z powołaniem klubu do życia. Pomysł jego utworzenia zrodził się dokładnie na Wielkanoc, 30 marca 1918 roku, gdy Wilhelm Słaby... szedł ulicą Fredry ze swoimi gimnazjalnymi kolegami: Adamem Kordeckim (zginął na froncie w 1920 r.) oraz Szczepanem Kreicarkiem (był lekarzem, spoczywa w Anglii, ale na Cmentarzu Głównym w Przemyślu widnieje jego nazwisko na rodowym grobowcu Kreicarków - druga alejka od kaplicy w górę).

Cztery lata później, dokładnie 5-go marca, odbyło się pierwsze historyczne Walne Zgromadzenie, w trakcie którego przyjęto pierwszy statut klubu i zdecydowano o przystąpieniu do Polskiego Związku Piłki Nożnej. Tak więc, w tym roku przypada 85. rocznica!

Marzec to także smutne rocznice. 15.03.1948 śmierć w więziennym szpitalu na Montelupich poniósł mjr Mieczysław Słaby, który od chwili założenia Harcerskiego Klubu Sportowego „Czuwaj”, aż do śmierci w 1948 roku, był jego czynnym członkiem. Przez wiele lat występował jako zawodnik drużyny piłkarskiej, był działaczem(pomagał m.in. budować stadion), w latach 1920 – 1921 wchodził w skład zarządu klubu, a po studiach został jego społecznym lekarzem. Był członkiem bohaterskiej załogi Westerplatte, a od maja 1991 (za prezesury Kazimierza Laskownickiego) stadion przy ul. 22-stycznia nosi jego imię.

W marcu miała miejsce także rzecz przełomowa. Osiem lat temu, 19-go marca, walne zebranie sprawozdawcze KKS Czuwaj, stosunkiem głosów 25:21 podjęło decyzje o likwidacji klubu, a tuż po nim zawiązało się „Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Klubowi Sportowemu Czuwaj”, którego członkowie założyli wkrótce KS Czuwaj.


ŁTK