Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Adwokaci wspierają nauczycieli

data dodania: 2019-09-19
aktualizacja: 2019-09-19 19:51:30
Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat nauczyciele tak solidarnie jak w obecnym czasie nigdy nie wystąpili w obronie swojego honoru i godności. To, co dzieje się za murami szkolnych budynków, obserwują z dużym zainteresowaniem i niepokojem nie tylko uczniowie, ale przede wszystkim ich rodzice. To, że wszelkie ruchy wśród nauczycieli obserwują politycy i strona rządowa wynika z racji pełnionych przez nich funkcji.

Strajk nauczycieli, zapowiadany od tygodni, wreszcie się urzeczywistnił. Niesie on ze sobą wiele niewyjaśnionych kwestii, na które tylko adwokat znający się na prawie oświatowym będzie w stanie się do tego odnieść. Jeśli szukasz prawnika specjalizującego się w danej dziedzinie, to koniecznie wejdź na https://polecprawnika.pl/. Pojawiają się z różnych stron pytania o zasadność samego podjęcia akcji protestacyjnej przez nauczycieli i to w dodatku w tak trudnym dla uczniów okresie, jakim są egzaminy. Adwokaci, prawnicy, wypowiadający się w tej sprawie mówią zgodnie o konstytucyjnym zapisie prawa do strajku. Jednak to nie wyjaśnia wielu kwestii spornych, które wynikają z działań wobec nauczycieli, a podejmują je strony reprezentujące organy prowadzące szkoły. Na pewno w niedługim czasie biura adwokackie zapełnia się nauczycielami i rodzicami, którym przyjdzie odpowiadać na zawiłe pytania i rozstrzygać kwestie sporne.

Jedno z pytań, które zadają sobie dzisiaj strajkujący nauczyciele dotyczy zachowań organów prowadzących. To ich przedstawiciele pojawiają się rano w podległych im szkołach i kserują listy nazwisk nauczycieli przystępujących w danym dniu do strajku. Już dziś nauczyciele zapowiadają, że w sytuacji, kiedy mają miejsce próba wywierania na nich nacisku poprzez nieprawne działania osób z organów prowadzących to na pewno skorzystają z pomocy adwokata. Rzeczywiście, prawo oświatowe jest bardzo zawiłe i trzeba odpowiednio je interpretować, aby przedstawić swoje racje. Nie zawsze można ponadto je ujednolicić, gdyż wieloznaczność sformułowań pozwala na dowolną interpretację w zależności od punktu widzenia. Adwokat zaznajomiony z tematyką oświatową odniesie się do tego problemu w sposób profesjonalny, dokona oglądu sytuacji.

W czasie trwania strajku nauczycieli coraz więcej grup społecznych wyraża dla ich działań swoje poparcie. Jedną z takichgrup są prawnicy. Warto właśnie wspomnieć, iż Prezydium Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie zdecydowało o tym, że swoje poparcie dla nauczycieli wyrazi udzielaniem porad prawnych w kwestiach związanych ze strajkiem. Pięknym gestem jest to, że te porady są udzielane nieodpłatnie, a w okresie, kiedy dzieje się wiele nieprawidłowości są one bezcenne.

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.