Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Co to jest i ile kosztuje LTE?

data dodania: 2020-08-07
aktualizacja: 2020-08-07 21:10:28
Większość z nas korzysta z urządzeń mobilnych oraz Internetu, ale tylko nieliczni interesują się kwestiami technologicznymi, które w praktyce decydują o komforcie mobilnego dostępu do Sieci. W tym artykule w przystępny sposób wyjaśniamy, czym jest LTE, a także ile kosztuje.

Co to jest LTE

Spopularyzowany przez operatorów telefonicznych skrót LTE wywodzi się z języka angielskiego i oznacza w rozwinięciu Long Term Evolution. Najprościej ujmując, jest to nazwa własna technologii służącej do transmisji danych w sieci typu 4G. Skoro już o tym mowa – 4G oznacza czwartą generację telefonii komórkowej. LTE i 4G są terminami używanymi zamiennie, choć należy pamiętać, że to pewne uproszczenie. Przykładowo w starszej generacji – 3G pojawiały się różne technologie transmisji danych, najpierw GPRS, a potem EDGE. Wspominamy tu o rozwiązaniach, których nie pamięta już najmłodsze pokolenie użytkowników smartfonów, ale przecież jeszcze kilka, kilkanaście lat temu mobilny dostęp do Sieci był ekskluzywnym udogodnieniem.

Sieć 4G jest technologią, która działa w paśmie 1800 MHz, a połączenia mobilne mogą być realizowane z prędkościądo 100 Mb/s. Wraz z pojawieniem się na rynku standardu LTE korzystanie z nowoczesnych smartfonów nabrało znacznie szerszego wymiaru. Prędkość transferu wzrosła nawet 10 razy w stosunku do sieci typu 3G. Od tej pory również na tabletach czy smartfonach zaczęliśmy oglądać teledyski na YouTube w najlepszej rozdzielczości czy seriale na Netflixie. Połączeń gorszych niż LTE nie wyobrażają sobie też gracze, którzy do korzystania z zaawansowanych gier na telefony potrzebują niezawodnej technologii.

Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jakie oferty przedstawiają operatorzy obecni na polskim rynku – Play, Orange, T-Mobile i Plus. Do porównania ofert abonamentowych pod kątem wielkości transferu w pełnej dostępnej prędkości służy porównywarka GSM.

 

Ceny i warunki ofert z LTE w Polsce

Nie sposób jednoznacznie wskazać ceny za dostęp do LTE w Polsce, dlatego że ten standard oferują już wszyscy operatorzy, w dodatku w ramach rozmaitychpakietów, rodzajów umów czy promocji. Co zatem należy wziąć pod uwagę w trakcie podejmowania decyzji? Oto najważniejsze punkty, które należy sprawdzić przed podpisaniem umowy:
 

  • standard Internetu – sieć 4G, standard LTE (uwaga – pamiętajmy, że wielkimi krokami zbliża się wdrożenie w Polsce jeszcze nowocześniejszej sieci 5G),

  • wielkość transferu danych (wyrażana w gigabajtach, na przykład 20 gigabajtów do zużycia na miesiąc),

  • koszt całej umowy (nawet jeśli oferta LTE jest atrakcyjna, abonament może być niekorzystny z powodu drogiego smartfona i dodatkowych opłat, na przykład za ubezpieczenie lub dodatkowy router do domu).

 

Wizyta w salonie wybranego operatora czy kontakt z jego infolinią nie jest jedynym sposobem na zdobycie przydatnej wiedzy. Trzeba pamiętać, że każdy pracownik Play, Plus, Orange czy T-Mobile będzie przekonywał, że to jego firma ma najlepszą ofertę internetu mobilnego. A jak jest wrzeczywistości?

Warto porównywać samodzielnie. Aby nie tracić czasu na żmudne przeszukiwanie katalogów i stron każdego z czterech operatorów, wystarczy wejść na stronę https://komorkomat.pl/internet-mobilny/. W celu uzyskania szybkich i konkretnych informacji dotyczących aktualnych cen pakietów z internetem LTE wypełnij formularz, w którym zaznaczasz między innymi interesującą Cię wielkość transferu danych dostępnych w pełnej prędkości. Gdy skonfigurujesz wszystkie parametry oferty, uzyskasz indywidualną odpowiedź, gdzie opłaca się wybrać nowoczesną sieć 4G.

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.