Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Czy klimatyzacja w domu jest szkodliwa?

data dodania: 2021-03-17
aktualizacja: 2021-03-17 11:28:59
Od co najmniej kilku lat klimatyzacja pojawia się coraz częściej w domach. Jest to związane nie tylko z intensywnymi upałami, jakie towarzyszą nam ostatnio w sezonach letnich, ale także ze zwiększoną dostępnością sprzętu, przede wszystkim pod względem cenowym. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że sama instalacja klimatyzatora nie wystarczy. Urządzenia muszą być okresowo serwisowane, aby ich eksploatacja była bezpieczna dla naszego zdrowia.

Klimatyzacja a układ oddechowy
Zacznijmy od aspektu, jaki najczęściej zaprząta głowę osobom, które planują zainstalować klimatyzator w domu. Panuje bowiem przekonanie, że urządzenie to przyczynia się do powstawania infekcji górnych dróg oddechowych. Jest to poniekąd prawda. Słowo poniekąd pojawiło się tu nie bez przyczyny, ponieważ to nie klimatyzacja może wywoływać infekcje, ale nieumiejętne z niej korzystanie.
Chcąc zapewnić sobie optymalną temperaturę w pomieszczeniu, programujemy klimatyzator tak, aby pracował na najwyższych obrotach. Jak nietrudno się domyślić, różnica pomiędzy warunkami panującymi w budynku, a temperaturą zewnętrzną będzie bardzo duża. Może sięgać nawet kilkunastu stopni. W takim przypadku nietrudno o infekcję, gdyż wychodząc choćby na chwilę ze zbytchłodnego domu, fundujemy swojemu organizmowi szok termiczny.


Umiejscowienie urządzenia
Ogromne znaczenie ma także optymalne umiejscowienie klimatyzatora. W tym zakresie warto posiłkować się wiedzą i doświadczeniem monterów, którzy wskażą lokalizację urządzenia. Chodzi w tym przypadku nie tylko o odpowiednią wydajność sprzętu, a tym samym sprawne chłodzenie całego pomieszczenia, ale także uniknięcie przebywania w zasięgu działania klimatyzacji. Stała ekspozycja na podmuch zimnego powietrza może przyczyniać się do poważnych problemów zdrowotnych.
Gdzie zatem montować klimatyzator? Weźcie pod uwagę miejsca, w których najczęściej przebywacie. Warto wskazać je instalatorom, aby umiejętnie rozlokowali sprzęt. Nie powinien znajdować się na przykład naprzeciwko kanapy czy łóżka. Taki układ byłby szczególnie dotkliwy w sypialni, w której podczas snu nie moglibyśmy kontrolować temperatury i intensywności pracy urządzenia. Nowoczesnysprzęt umożliwia dowolne kierowanie strumienia powietrza, dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie zakup klimatyzatora wyposażonego w tę funkcję, w czym pomoże szybki kredyt na https://proficredit.pl/szybki-kredyt/.

Konserwacja, serwis i czyszczenie
Jak wspomnieliśmy wcześniej, na wydajność działania klimatyzacji ma wpływ nie tylko rodzaj i moc zastosowanych urządzeń, ale także ich okresowa konserwacja. Należy więc, również poza okresem gwarancyjnym, dokonywać regularnych przeglądów sprzętu. Serwisanci sprawdzą działanie poszczególnych podzespołów, ale przede wszystkim wyczyszczą układ chłodzenia. Ma to znaczenie w kontekście naszego zdrowia.
W klimatyzatorach, które na przykład nie są używane przez kilka miesięcy w sezonie zimowym, gromadzą się bakterie oraz grzyby. Włączenie urządzenia latem sprawia, że te mikroorganizmy dostaną się do naszego organizmu, a co za tym idzie, wywołająróżnorodne infekcje. Dlatego też tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem sezonu letniego zlecić przegląd klimatyzatorów, w czym pomoże szybki kredyt.

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.