Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Dlaczego warto wybudować dom drewniany?

data dodania: 2020-08-24
aktualizacja: 2020-08-24 17:12:30
Własny dom jest marzeniem szerokiego grona osób. Wielu z nich udaje się to marzenie spełnić. Przed rozpoczęciem budowy domu, należy podjąć szereg ważnych decyzji, takich jak np. wybór technologii wykonania obiektu. Rosnącą popularnością cieszą się domy drewniane z bali albo szkieletowe. Sprawdź, jakie są zalety obu rodzajów budowli.

Dom drewniany z bali lub w technologii szkieletowej

Projekty domów jednorodzinnych drewnianych cieszą się rosnącą popularnością. Nic dziwnego – rozwiązanie to ma wiele zalet. Osoby decydujące się na tę opcję mają do wyboru dwie technologie budowy domu drewnianego: szkieletową (zwaną też kanadyjską) lub z bali. Pierwszy typ polega na wznoszeniu konstrukcji z gotowych elementów drewnianych. Zaletą tego rozwiązania jest wyjątkowa szybkość budowy. Budowa idzie bardzo sprawnie, bowiem wszystkie elementy niezbędne do postawienia budynku zostały już wcześniej odpowiednio przygotowane w fabryce.

Domy z bali z kolei są budowane z grubych, masywnych pni, które są odpowiednio osuszane, zabezpieczane i obrabiane w taki sposób, aby każdy element idealnie pasował do drugiego. Do wykonaniaowych obiektów wykorzystuje się zazwyczaj drewno sosnowe albo świerkowe. Ze względu na precyzyjną obróbkę każdego elementu opcja ta jest droższa niż wykonanie domu w technologii kanadyjskiej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej https://www.drewno.pl/artykuly/11528,domy-z-bali-czy-warto-zdecydowanie.html.

 

Szybka budowa domu drewnianego

Domy drewniane mają wiele zalet. Są przede wszystkim ekologiczne, zdrowe i ogólnie bardziej przyjazne człowiekowi. Ponadto mają swój charakterystyczny urok. Są bardzo estetyczne, a przy tym stwarzają we wnętrzach specyficzny mikroklimat. Dużą zaletą jest też szybkość postawienia tego rodzaju budowli. W zależności od powierzchni domu, postawienie obiektu może zająć od kilku tygodni do ok. trzech miesięcy. Co istotne, proces stawiania budynku nie zależy od warunków atmosferycznych, dlatego też budowę możnarozpocząć nawet w zimie. Korzyścią wynikającą z wyboru tej formy budynku jest też odpowiednia higiena pracy na placu budowy. Dom stawiany jest z suchych, gotowych elementów, które są łączone na miejscu przez budowlańców. Odpadają więc różnego rodzaju uciążliwości związane z długotrwałym i żmudnym murowaniem ścian, a następnie sprzątaniem miejsca budowy.

 

Domy łatwe w przeróbce

Dom z drewna łatwiej jest również przerabiać. Proces ten nie wiąże się bowiem z kuciem ścian. Instalacje można przeprowadzić w środku płyty kartonowej, którą później należy zagipsować. Dostęp do kabli w domu drewnianym nie jest więc tak utrudniony jak w przypadku budynku murowanego.

 

Dom ekologiczny i przyjazny dla środowiska

Jak już wspomniano wcześniej, dom drewniany jest również bardzo przyjazny dla środowiska. Do jego wykonania nie są wykorzystywane takie ilości chemii budowlanej, jak w przypadku domów murowanych. Ponadto dom takimożna szybko i łatwo zutylizować. Rozbiórka domów murowanych jest natomiast bardzo czasochłonna i kosztowna, dlatego osoby, dla których kwestie ekologii i ochrony środowiska są ważne, z pewnością zainteresują się tym rodzajem budowli.

Czy konstrukcje drewniane mają jakieś wady? Jak w przypadku każdej technologii, również domy z drewna mają pewne wady. Przede wszystkim więc zaliczyć do nich można słabszą izolację cieplną w porównaniu z budynkiem murowanym. Mimo odpowiedniego zabezpieczenia, dom drewniany jest również obarczony nieco większym ryzykiem pożaru w porównaniu z domem murowanym.

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.