Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Gdzie dostać kredyt będąc w wieku emerytalnym?

data dodania: 2017-09-09
aktualizacja: 2017-09-09 22:35:30
Pożyczki pozabankowe to coraz chętniej brane zobowiązania finansowe. Głównie dlatego, że aby dostać pożyczkę, nie trzeba spełniać szeregu rygorystycznych wymagań, jakie stawiają swoim klientom banki. W większości firm pożyczkowych wystarczy spełniać dwa wymagania: mieć stały dochód i być w odpowiednim wieku. I właśnie to drugie może większości klientów przysporzyć najwięcej problemów, ponieważ i banki, i firmy pożyczkowe odmawiają zbyt młodym i zbyt starym osobom pożyczek. Kto więc ma więc szansę na pożyczkę czy kredyt?

Pożyczka w 15 minut

W banku załatwienie formalności do kredytu gotówkowego może zająć nawet dwa dni. W firmie pożyczkowej jest to jedynie 15 minut. Jednak nie tylko ze względu na czas oczekiwania na decyzję ludzie wybierają się do parabanków. Tylko tutaj można pożyczyć niskie kwoty, takie jak sto złotych z terminem spłaty 30 dni. W bankach często minimalną kwotą, jaką można pożyczyć, jest 1000 złotych, a termin spłaty to co najmniej 6 miesięcy. W przypadku pożyczek pozabankowych też można pożyczyć kilka tysięcy złotych i spłacać je w miesięcznych ratach przez kilka lat, a procedura będzie tak samo szybka, jak w wypadku wnioskowania o chwilówkę. Ponadto, mówi się, że pożyczkę w parabanku może dostać każdy, więc szczególnie osoby, które w przeszłości dostały odmowę kredytu w banku, próbują swoich sił w firmie pożyczkowej.

Dlaczego parabank to ostatnia opcja?

Głównie dlatego, że można dostać tu szybko i anonimowo pieniądze, a do tego formalności jest naprawdęniewiele. Nie trzeba wypełniać ankiet, przedstawiać stosu dokumentów czy przychodzić kilka razy do okienka i czekać na swoją kolej. Wniosek można złożyć przez Internet albo też umówić się na spotkanie we własnym domu z przedstawicielem firmy pożyczkowej, co jest dla wielu osób najbardziej dogodnym rozwiązaniem. Nawet spotykając się z przedstawicielem, wystarczy tylko dowód i dokument potwierdzający dochody, nadal nie trzeba wypełniać wielu stron dokumentów, jak ma to miejsce w banku. A w wypadku składania wniosku przez Internet można liczyć na odpowiedź nawet w kilkanaście minut.

Parabanki to ostatnia deska ratunku dla osób, które nie chcą lub nie mogą wychodzić z domu, więc składają wniosek online, albo przedstawiciel przychodzi do nich. To pomoc także dla osób, które potrzebują gotówki natychmiast. Najczęściej jednak o tego typu pożyczki wnioskują osoby, które w banku dostały odmowę ze względu na niskie dochody, czyli emeryci i renciści lub osoby, które mają negatywne wpisy w BIK, bowcześniej nie radziły sobie dobrze z zarządzaniem swoimi dochodami.

Kto może dostać pożyczkę pozabankową?

Według prawa, o pożyczki i kredyty nie mogą ubiegać się osoby niepełnoletnie, więc wszystkie firmy pożyczkowe i banki przyjmują minimum wiekowe na 18 lat. Ale niektóre idą dalej i minimum podwyższają do 21 lat. Dlaczego? Ponieważ obowiązek szkolny w Polsce ustaje dopiero, gdy kończy się 18 lat. A w praktyce szkołę średnią kończy się w wieku 18-19 lat, więc dopiero wtedy można iść do pracy na pełny etat i umowę o pracę. Co prawda, można pracować już po ukończeniu 16 roku życia legalnie, ale zwykle w tym wieku zarabia się drobne kwoty na tak zwane umowy śmieciowe. Parabanki przyjmują takie umowy jako źródło dochodów, ale nie od dzisiaj wiadomo, że najbardziej pożądane są umowy o pracę, ponieważ zapewniają największą stabilność dochodów i najtrudniej je rozwiązać. Dlatego też ustalono to minimum wiekowe, aby zapewnić klientom możliwość uzyskiwania stałego dochodu oraz parabankom pewność, że ich klienci faktycznie majądochód, z którego będą w stanie spłacić pożyczkę.

Jednak jest też górna granica wieku. W zależności od firmy pożyczkowej, jest to od 70 do 80 lat. Zatem tylko niektóre osoby w wieku emerytalnym jeszcze mają szansę na pożyczkę. Jest to z kolei spowodowane tym, że po pierwsze takie osoby szacunkowo osiągają dochody czterokrotnie niższe niż na przykład 25 latek. Po drugie, jest to grupa klientów podwyższonego ryzyka, ponieważ z racji wieku o wiele częściej zapadają na poważne choroby czy po prostu nagle umierają. Zdarza się też niestety, że taka osoba choruje na demencję starczą, a otrzyma pożyczkę. Wtedy może się okazać, że jej nie spłaca, bo o niej nie pamięta. Parabanki starają się zapobiegać również takim sytuacjom, dlatego między innymi wprowadzono tę górną granicę wiekową.

Inne warunki parabanków

Oprócz spełnienia wymogów wiekowych i posiadania dochodu trzeba mieć jeszcze polskie obywatelstwo. Bardzo mało firm pożyczkowych akceptuje karty stałego pobytu, a nawetjeśli, to i tak trzeba mieć polskie konto bankowe, aby pożyczka mogła być wypłacona. Konto bankowe musi być również indywidualne. Jest to szczególnie ważne przy składaniu wniosku o pożyczkę przez Internet, ponieważ w trakcie tej procedury dokonuje się za jego pośrednictwem weryfikacji danych klienta, a system nie odczyta danych z konta, jeśli będzie ono założone na więcej niż jedną osobę. Nastąpi błąd formalny i wniosek o pożyczkę zostanie automatycznie odrzucony. Oprócz tego, trzeba mieć jeszcze polski numer telefonu komórkowego, bo firmy pożyczkowe zwykły o etapach sprawdzania wniosku informować powiadomieniami SMS. Żeby z kolei założyć konto użytkownika na stronie firmy pożyczkowej i wysłać wniosek, trzeba też mieć adres e-mail, na który przyjdzie potwierdzenie założenia konta. Przy wnioskach internetowych, na e-mail przychodzi też umowa o pożyczkę.

 

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.