Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Jak przygotować samochód do podróży?

data dodania: 2018-10-26
aktualizacja: 2018-10-26 22:26:31
Planujesz dłuższy wyjazd lub wycieczkę? Świetnie! Warto się do niej dobrze przygotować – siebie, ale też swój samochód. Zatem, co zrobić?

Myślisz - podróż, mówisz - stan techniczny samochodu. A jeśli nie, to zdecydowanie powinieneś. Zanim zaczniemy planować wycieczkę musisz przekonać się, czy pojazd jakim chcesz przemierzyć wiele kilometrów dotrzyma Ci kroku.

Wiele kilometrów zapewne mocno nadwyręży stan techniczny naszego samochodu, dlatego zanim wyruszymy musi być w nienagannej kondycji. Na trasie mogą zdarzyć się różne rzeczy, dlatego musimy mieć pewność, że nasze cztery kółka nas nie zawiodą.

Najlepiej sporządzić checklistę:

  • ciśnienie w oponach i same opony,
  • poziom oleju,
  • poziom płynów - hamulcowych, do spryskiwaczy, do hamulców i chłodnicy,
  • stan hamulców, które sprawdzisz w każdym warsztacie.

 

Wyposaż środek

Jeśli jesteśmy pewni swojego pojazdu, to terazmusimy zastanowić się, co musimy mieć na wyposażeniu, tak aby nic nas nie zaskoczyło. I chodzi tu m. in. o samochodową apteczkę lub kamizelkę odblaskową. Taki wyjazd to idealny moment na sprawdzenie gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego.

Oprócz tego zapoznaj się z prawem państwa, do którego się wybierasz. Może musisz wykupić odpowiednie pozwolenia na samochód, które umożliwiają nam wjazd w konkretny rejon danego państwa.

Ubezpiecz się

Ubezpieczenie OC nie zawsze pomoże nam w sytuacji stłuczki lub kolizji za granicą. Dlatego warto dobrze przemyśleć tę kwestię i zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia. Chodzi tu przede wszystkim o autocasco, które daje nam gwarancje pomocy, w sytuacjach kryzysowych poza granicą Polski.

To na co możemy liczyć zależy od wykupionej oferty. Zazwyczaj jest to sama naprawa danej usterki, zorganizowanie potrzebnego noclegu lub dowiezienie namiejsce oraz np. udzielenie opieki medycznej. Dlatego warto przy wykupieniu autocasco pomyśleć nad dokupieniem samego ubezpieczenia AC, które daje więcej możliwości pomocy i tym samym większe poczucie bezpieczeństwa.

Dodatkowo warto zastanowić się nad wykupieniem zielonej karty. To nic innego, jak ubezpieczenie OC obowiązujące poza granicą Polski, które ważne jest przez minimum 15 dni. Daje nam ono pewność, że nasz ubezpieczyciel weźmie na siebie odpowiedzialność za szkody przez nas wyrządzone.

Niektórzy ubezpieczyciele mają w swojej ofercie Zieloną Kartę i możesz ją uzyskać za darmo, jednak nie każdy ubezpieczyciel dają taką możliwość, w innym przypadku musimy za nią zapłacić około 400 zł. Co ważne we wszystkich krajach wzór tego dokumentu jest taki sam. A i nie wszędzie Zielona Karta będzie nam potrzebna, w najczęściej wybieranych urlopowych destynacja wystarczy zwykłe OC, jednak gdy wybierzemy się do takich miejsc jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja,Tunezja, Turcja, Ukraina tutaj ubezpieczenie OC nie wystarczy.

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.