Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

data dodania: 2020-01-31
aktualizacja: 2020-01-31 18:29:24
Przypalone żelazko nie musi oznaczać konieczności kupna nowego. Wyczyszczenie żelazka jest proste, chociaż czasochłonne. Można to zrobić domowymi sposobami, bez ponoszenia nadmiernych kosztów.

Kiedy czyścić żelazko

Przy czyszczeniu żelazka pośpiech jest złym doradcą. Tu nie działa zasada czyszczenia „zanim zaschnie”. Na pewno nie można czyścić żelazka, gdy jest gorące i podłączone do prądu. Trzeba je odłączyć i ostudzić. Jeśli zajdzie potrzeba, to w czasie czyszczenia trzeba nagrzać na nowo.

Czyszczenia żelazka nie ma sensu odkładać na bliżej nieokreślone „kiedyś”. To proces, który trwa dłużej niż kilka minut, warto zarezerwować przynajmniej godzinę.

Jak wyczyścić przypalone żelazko – ocet

Czyszczenie żelazka octem zarezerwowane jest dla żelazek ze stopą ceramiczną i teflonową. Potrzebne będą: ocet spirytusowy i bawełniana ściereczka (można wykorzystać stary komplet pościeli lub stare zasłony). Żelazko musi być lekko ciepłe. Ściereczkę moczymy w occie i przemywamy stopę żelazka tak długo, aż znikną wszystkie zabrudzenia. Ostatnim krokiem jest przemycie żelazka lekko zwilżoną szmatką.

Jak wyczyścić przypalone żelazko – soda oczyszczona

Soda nadaje się do czyszczenia wyłącznie żelazek ze stopą ze stali. Sodę najlepiej wysypać na ściereczkę i pocierać nią żelazko. Opcjonalnie można przygotować pastę z wody i sody. Do czyszczenia żelazka ze stalową stopą można użyć szczoteczki z miękkim włosiem.

Jak wyczyścić przypalone żelazko – pasta do zębów

Najlepiej, jeśli będzie biała. Pastą do zębów można wyczyścić żelazko ze stalową bądź aluminiową stopą. Technika usuwania przypalonych resztek jest prosta: pastę trzeba wycisnąć na żelazko i czyścić je miękką szmatką lub szczoteczką. Kiedy wszystkie nieczystości zostaną usunięte, trzeba zadbać, by na stopie żelazka nie została pasta dozębów.

Jak wyczyścić przypalone żelazko – paracetamol

Jak się okazuje, jest lekiem na całe zło. Działa nie tylko w przypadku bólu głowy i gorączki, dobrze radzi sobie też z przypalonym żelazkiem. Stosowanie tej metody wymaga ostrożności. Warto zaopatrzyć się w dobrą pęsetę. Żelazko należy rozgrzać i pocierać przypalone miejsca tabletką zawierającą paracetamol. Kiedy wszystkie nieczystości zostaną usunięte, przecieramy stopę żelazka wilgotną ściereczką.

Jak wyczyścić przypalone żelazko – sól kuchenna

Za pomocą soli można wyczyścić żelazko z dowolnym rodzajem stopy. To chyba jeden z prostszych sposobów na wyczyszczenie żelazka. Sól wysypujemy na papier lub folię aluminiową (warstwa musi mieć przynajmniej 1 mm) i prasujemy ją żelazkiem tak długo, aż będzie czyste.

Jak wyczyścić przypalone żelazko – popiół

Nie brzmi to zbyt zachęcająco, ale skoro działa, to czemu nie spróbować? Zasady są dokładnie takie same, jakw przypadku czyszczenia solą kuchenną. Najlepiej robić to przy zamkniętym oknie, bo przeciąg może spłatać niemiłego psikusa.

Jak wyczyścić przypalone żelazko – sok z cytryny

Sok z cytryny znany jest z właściwości wybielających. Nadaje się też doskonale do usuwania spalenizny z żelazka. Nasączamy nim wacik lub ściereczkę i czyścimy stopę żelazka. W ten sposób można uratować żelazko z każdym rodzajem stopy.

Czym nie czyścić żelazka

Jeśli mamy w domu mleczko do czyszczenia przypalonej kuchenki, niemal automatycznie chcemy po nie sięgnąć. To błąd! Żelazka nie powinno się czyścić żrącymi substancjami chemicznymi. Niewskazane są też mechaniczne sposoby. Druciaki, szczotki do metalu, czy elektryczne szlifierki zapewne dadzą radę usunąć spaleniznę, ale przy okazji zniszczą stopę żelazka.

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.