Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Jak zabezpieczyć parkiet drewniany?

data dodania: 2021-03-18
aktualizacja: 2021-03-18 15:44:53
Drewno jest jednym z najbardziej klasycznych i eleganckich materiałów wnętrzarskich. Jego wykorzystanie zapewnia nam ponadczasowe aranżacje. Zwłaszcza w przypadku podłóg ma to szczególne znaczenie. Choć podłogi drewniane nie należą do najtańszych, ich uniwersalność i długowieczność sprawiają, że warto uwzględnić je w projekcie naszego wnętrza. Drewniane podłogi wymagają specjalnego traktowania. Jak o nie dbać? Czym je zabezpieczyć?

Lakier czy olej?

Zazwyczaj do zabezpieczenia parkietu wykorzystuje się jedną z dwóch najpopularniejszych metod. Część osób wybiera lakierowanie parkietu inni są zwolennikami jego olejowania. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady. Sporo zależy również od tego jaki efekt chcielibyśmy osiągnąć. Jak sama nazwa wskazuje lakier da doda parkietowi blasku, sprawi, że będzie on nie tylko trwalszy, ale również otrzyma dodatkową jasną powłokę. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie bezbarwnego lakieru, podkreślimy naturalny kolor drewna. Olejowanie jest uważane za bardziej ekologiczną metodę, która dodatkowo umożliwia zmianę kolorystyki parkietu w zależności od ilości i rodzaju użytego oleju. Obie metody wymagają sporych nakładów pracy, warto jejednak wykonać, by przedłużyć żywotność parkietu. 

Przystępując do lakierowania w pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić parkiet z poprzednich warstw czy zabrudzeń. Kupując deski dobrze jest zwrócić uwagę, czy są one już polakierowane. W opisach produktów dobrych sklepów z podłogami takich jak https://parkiet.pl z całą pewnością znajdziemy tę informację. Usunięcie pozostałości lakieru może wymagać użycia szlifierki. Dzięki temu cały proces przebiegnie sprawnie i szybko. Następny etap to dokładne odpylenie powierzchni podłogi i jej osuszenie. Dopiero teraz możemy przystąpić do pracy. Czysta nawierzchnia nie tylko zwiększy przyczepność lakieru, ale również pozwoli na uniknięcie nierówności. Warto przyłożyć się do przygotowań. Lakierowaną powierzchnię należy pozostawić do wyschnięcia. W razie potrzeby powtórzyć zabieg do uzyskania oczekiwanego efektu. 
Olejowanie podłogi rozpoczynamy w podobny sposób. Nawierzchnia również wymagadokładnego oczyszczenia. Dzięki temu efekt naszej pracy będzie trwalszy. Wnikający w powierzchnię podłogi olej zabezpieczy ją i podkreśli barwę drewna. Dzięki olejowaniu możemy wpływać na jej odcień

 

Codzienna pielęgnacja drewna

Lakierowanie czy olejowanie parkietu przeprowadzamy raz na długi czas. Dlatego równie ważna jest codzienna pielęgnacja podłóg. Kiedy wiemy już, jak wybrać parkiet drewniany, położyliśmy go w naszym domu i odpowiednio zabezpieczyliśmy olejem lub lakierem powinniśmy przede wszystkim pamiętać o jego właściwościach. Drewno pochłania nadmiar wody zarówno z powietrza jak i swojej powierzchni. Zbyt suche otoczenie może prowadzić do mikropęknięć natomiast wilgotne również nie będzie mu sprzyjać. Do pielęgnacji parkietów najlepiej jest używać dedykowanych do tego celu środków nakładanych przy pomocy lekko wilgotnej szmatki. Z całą pewnością nie należynadmiernie moczyć powierzchni parkietu. Warto również zadbać o właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Dobra wentylacja sprzyja utrzymaniu poziomu wilgotności powietrza na odpowiednim poziomie, a to z kolei służy atrakcyjności wyglądu naszego parkietu. Drewniane parkiety, odpowiednio zabezpieczone i właściwie pielęgnowane każdego dnia, będą nam służyć przez dziesięciolecia.
 

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.