Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Jaka szlifierka do drewna?

data dodania: 2017-08-31
aktualizacja: 2017-08-31 21:53:12
Zastosowanie szlifierki jest bardzo szerokie. Okaże się ona przydatna chociażby podczas remontu czy różnego rodzaju prac naprawczych. Pamiętać należy przy tym, że na rynku występuje ona w wielu odmianach – które z nich okażą się najlepsze do drewna?

Elementy wykonane z drewna mają to do siebie, że nie stanowią zbyt dużego wyzwania dla elektronarzędzi. Charakteryzują się niewielką twardością, dlatego stosunkowo łatwo można poddawać je obróbce. Oczywiście nie oznacza to, że każda szlifierka okaże się przydatna. Wręcz przeciwnie, wiele zależy bowiem od rodzaju wykonywanych prac. Wszystko to sprawia, że warto pokrótce przeanalizować wszystkie dostępne na rynku modele.

 

Typy szlifierek

Wbrew pozorom, jest ich całkiem sporo. Szlifierki różnią się między sobą przede wszystkim budową, sposobem działania, a także najważniejszymi parametrami technicznymi, które decydują o możliwościach ich wykorzystania.

Szlifierka mimośrodowa – wyróżnia się niezwykle uniwersalnymcharakterem, dzięki czemu może posłużyć do pracy w materiałach o różnej fakturze – gładkiej, porowatej czy wklęsłej lub wypukłej. Co za to odpowiada? Wskazać należy przede wszystkim na bardzo elastyczny talerz, który wykorzystywany jest przez szlifierkę. Doskonale dostosowuje się do obrabianego materiału, wykonując dwa rodzaje ruchów – oscylacyjny i obrotowy. Dzięki temu, szlifierka mimośrodowa okaże się przydatna zarówno do elementów drewnianych, jak i metalowych.

Szlifierka oscylacyjna – bardzo często wykorzystywana w ramach użytku amatorskiego. Świetnie radzi sobie z płaskimi powierzchniami drewnianymi – blatami, meblami czy drzwiami. Co ważne, posiada ona prostokątną stopę, co zdecydowanie ułatwia szlifowanie narożników.

Szlifierka delta – wyróżnia się specyficznym kształtem, który pozwala na obróbkę trudno dostępnych miejsc i elementów, takich jak narożniki czy ornamenty.

Szlifierka kątowa – tak zwana „kątówka”, która wykorzystywana jest podczas realizacji prac standardowych, słabo spisuje się podczas obróbki precyzyjnej. Wykorzystuje się ją przede wszystkim szlifowania metalu, ceramiki i betonu. Może posłużyć również do polerowania, na przykład lakieru.

Szlifierka taśmowa – urządzenie do użytku przemysłowego, pozwala na obróbkę dużych powierzchni płaskich. Wykorzystuje się ją zarówno do szlifowania, jak i cięcia – na rynkudostępne są modele specjalnie dostosowane do pracy z drewnem, kamieniem i stalą.

 

 

Jaka najlepsza szlifierka do drewna?

Spośród wymienionych wyżej urządzeń, do drewna najlepiej nadają się: szlifierka oscylacyjna oraz mimośrodowa. Bardzo dobrze poradzą sobie z rozmaitymi powierzchniami drewnianymi.

Jeżeli zamierzamy pracować z elementami o nieregularnej budowie lub zawierającymi mnóstwo trudno dostępnych miejsc, warto zaopatrzyć się także w szlifierkę typu delta. Urządzenie taśmowe okaże się natomiast przydatne podczas realizacji prac seryjnych, na przykład w warsztatach czy halach produkcyjnych.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szlifierki?

Odpowiedź na pytanie, jaka szlifierka okaże się najlepsza, poznamy także po analizie najważniejszych parametrów technicznych urządzeń. Wskazują one bowiem na ich możliwości.

  • Liczba oscylacji – parametr ten ma znaczenie zwłaszcza w przypadku szlifierek mimośrodowych i oscylacyjnych. Im więcej oscylacji na minutę, tym większa jest wydajność urządzenia.
  • Średnica obsługiwanych tarcz – powinna zostać dostosowana do rodzaju wykonywanych prac, a także obrabianych elementów drewnianych.
  • Wymiar stopy – im wyższa, tym szybciej zeszlifujemy obrabianą powierzchnię. Oczywiście w sytuacji, gdy pracujemy na małych elementach bądź chcemy obrobić miejsca trudno dostępne, warto dysponować urządzeniem o niewielkiej stopie – pozwoli ono bowiem na bardziej precyzyjną pracę.
  • Mimośrodowość – jak nietrudno się domyślić, parametr ten pojawia się w szlifierkach mimośrodowych. Informuje on o odchyleniu ruchu stopy od punktupoboru.
  • Moc – szlifierki o sporej mocy pozwalają nam na pracę na szczególnie twardych materiałach, dlatego nie należy bagatelizować tego parametru.
  • Napęd – na rynku dostępne są szlifierki elektryczne, hydrauliczne i pneumatyczne.
Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.