Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Jaki czajnik elektryczny wybrać?

data dodania: 2019-07-18
aktualizacja: 2019-07-18 22:03:44
Dla wielu osób czajnik elektryczny jest jednym z niezbędnych urządzeń w kuchni – dzięki niemu błyskawicznie zagotujemy wodę na herbatę czy kawę. Nic dziwnego, że tradycyjne czajniki gazowe odchodzą już do lamusa; nie są w końcu tak wygodne w użyciu, wymagają częstego czyszczenia i gotują wodę znacznie dłużej niż elektryczne.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kupując czajnik elektryczny? Oto kilka najważniejszych parametrów, które warto sprawdzić, by móc czerpać pełną satysfakcję z zakupu.

Zobacz ceny czajników w Neo24.pl

 

Materiał

Czajniki wykonane z tworzywa sztucznego są niedrogie i lekkie, ale też zwykle mało estetyczne. Może się również zdarzyć – zwłaszcza jeśli wybierzemy tańszy model – że zagotowana w nim wodą będzie mieć zapach plastiku. Jeśli jesteś miłośnikiem nowoczesnego designu, zapewne do gustu przypadnie Ci czajnik ze stali szlachetnej. Zwróć jednak uwagę, czy ma termoizolację, która uchroni Cię przed oparzeniem i dłużej utrzyma wysoką temperaturę wody. Czajniki ze szkła są łatwe do utrzymania w czystości i ładne, jednak materiał ten jest małowytrzymały. Najdroższe, ale też uważane za najlepsze na rynku, są czajniki ceramiczne – bezpieczne dla zdrowia, ale niestety również podatne na uszkodzenia.

Sprawdź polecany czajnik

 

Moc

Im większa, tym szybciej woda w czajniku się zagotuje. Pamiętaj jednak, że urządzenia z dużą mocą zużywają znacznie więcej energii elektrycznej.

 

Pojemność

Weź pod uwagę, dla ilu osób będziesz gotować wodę – jeśli masz liczną rodzinę, warto wybrać czajnik o większej pojemności, na przykład 2-3 litrów. Jeśli jednak z czajnika korzystać ma jedna osoba, lepszy będzie niewielki, na przykład litrowy. Pamiętaj też, by nigdy nie uruchamiać czajnika, jeśli woda nie przekracza wskaźnika minimalnej ilości, bo może to doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.

 

Grzałka

Czajnik z grzałką spiralną jest tańszy i ciszej pracuje, jednak nie jestpozbawiony wad. Po pierwsze, ma większy wskaźnik minimalnej ilości wody, a po drugie – szybciej osadza się w nim kamień. Popularniejszym rozwiązaniem jest obecnie grzałka płytowa. Takie czajniki są może mniej efektywne, ale za to łatwiejsze w czyszczeniu i bardziej ekonomiczne.

 

Funkcje dodatkowe

Funkcja regulacji temperatury umożliwia precyzyjne określenie, do ilu °C zostanie podgrzana woda w czajniku (przyda się miłośnikom różnych rodzajów herbat). Niektóre urządzenia mają opcję podtrzymania ciepła, dzięki czemu zagotowana woda nie traci swojej temperatury. Funkcja podświetlenia (np. poziomu wody) będzie niezastąpiona, jeśli czajnik będzie stał w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Gdy w Twoim domu znajduje się małe dziecko, warto zainwestować w sprzęt, który będzie posiadał rozmaite zabezpieczenia, uniemożliwiające włączenie czajnika, gdy jest pusty, chroniące go przed przegrzaniem czy otwarciem pokrywy podczas gotowania wody.

Sprawdź polecany czajnik

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.