Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Jaki router do domu, a jaki do biura?

data dodania: 2021-04-12
aktualizacja: 2021-04-12 11:29:54
Router to urządzenie, który umożliwia nam dostęp do internetu. Z sieci korzysta już niemal każdy z nas – w pracy, w domu, w plenerze. I choć każdy router gwarantuje nam dostęp do internetu, to nie każdy nadaje się do wszystkich rodzajów zadań. Wybór routera powinien być uzależniony od wielu kilku czynników. Jak wybrać odpowiedni router?

Po co w ogóle jest router?
Sprawnie działające sieć to podstawa każdego domu. Aktualnie posiadamy niezliczoną ilość urządzeń, które przewodowo i bezprzewodowo łączą się z internetem: komputery, laptopy, tablety, smartfony, telewizory itd. W przypadku inteligentnych domów, liczba urządzeń połączonych z siecią drastycznie rośnie. Dlatego właśnie dobrze dobrany i działający router to w dzisiejszych czasach konieczność. To właśnie od niego m.in. zależą: 
•    płynność odtwarzania filmów i muzyki z serwisów streamingowych;
•    różne parametry w grach, np. ping;
•    szybkość transmisji danych,czyli z jaką prędkością pobierzemy film czy grę. 
W tym miejscu warto wspomnieć też, że niektóre routery posiadają zapory sieciowy, systemy antywirusowe oraz… system kontroli rodzicielskiej, który świetnie sprawdza się, gdy chcemy uchronić swoje dzieci przed cyberzagrożeniami. 

Jakie łącze routera? 
Jeszcze kilka lat temu internet pochodził zawsze z gniazda telefonicznego. Aktualnie rodzaj łącza zależy od sieci dostawcy. Istnieją 3 rodzaje: 
•    ADSL/VDSL – stare modele routerów przystosowane do gniazda telefonicznego RJ-11. W sprzedaży znaleźć można także modemy, które dodatkowo posiadają łączę RJ-45;
•    RJ-45 – przystosowany do sieci światłowodowej, kablowej oraz radiowej;
•    LTE – routery obsługiwane przez kartę SIM. Tu do wyboru także mamy dwie opcje: mobilną orazstacjonarną. 

Jaki router do domu, a jaki do mieszkania?
Wybierając router, należy jego parametry dostosować do kubatury budynku, czyli do jego wielkości. W przypadku mieszkań i małych domów, wystarczający będzie podstawowy model routera, który obsługuje częstotliwość 2,4 GHz. Aby jednak uzyskać szybsze transfery, warto zainwestować nieco więcej w router dwupasmowy, czyli Dual Band, który obsługuje także częstotliwość 5 GHz. 
Sytuacja komplikuje się w przypadku dużych, piętrowych budynków, w których trzeba zadbać o odpowiednią prędkość w każdym pomieszczeniu. Sam router zwykle okazuje się niewystarczający, dlatego system należy rozbudować o Access Pointy czy switch, które wzmacniają sygnał i pozwalają na jego pełne wykorzystanie na większych powierzchniach. 

Jaki router wybrać dobiura?
Wybór routera do biura także uzależniony jest od jego wielkości. Jeżeli jest to biuro o powierzchni porównywalnej do zwykłego mieszkania, warto postawić na router Dual Band, który dzięki szybszej transmisji danych, zapewni większy komfort pracy. 
Wielopiętrowe biura, hale produkcyjne czy centra dystrybucyjne wymagają już dużo bardziej skomplikowanych systemów, na które składa się wiele Access Pointów. W takiej sytuacji warto rozważyć też systemy Mesh lub firewalle sprzętowe. Tutaj jednak wybór akcesoriów uzależniony jest od potrzeb danej firmy. 

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.