Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Jęczmień jary wolny od chwastów

data dodania: 2017-10-12
aktualizacja: 2017-10-12 15:09:14
Trudności w uprawie zbóż wynikają często z uporczywości chwastów atakujących pola. Walkę z niechcianymi roślinami muszą stoczyć także rolnicy decydujący się na uprawę jęczmienia jarego. Nie można jednak wychodzić na tę wojnę bez odpowiedniego oprysku na chwasty. Warto więc dowiedzieć się, czym powinien cechować się skuteczny oprysk na chwasty stosowany w jęczmieniu jarym i wyjść zwycięsko z tego pojedynku.

Chwasty w jęczmieniu jarym

W uprawie jęczmienia jarego niezwykle ważną rolę odgrywa stosowanie odpowiedniego oprysku na chwasty jednoliścienne. To właśnie tego rodzaju chwasty są w stanie zagłuszyć jęczmień jary i inne zboża, prowadząc do osłabienia rośliny uprawnej i w skutkach zmniejszenia plonu.

Chwasty jednoliścienne są wyjątkowo uporczywe dla wielu rolników. Trudności w pozbyciu się ich biorą się z bliskiego pokrewieństwa między nimi a wysiewanymi przez rolnika zbożami. Jedne i drugie należą bowiem do rodziny wiechlinowatych. Doskonałym przykładem trudnego do zwalczenia chwastu jednoliściennego jest miotła zbożowa. Jest ona wyjątkowo groźnym chwastem, ponieważ z biegiem lat zwiększyła swoją tolerancję względem środowiska i rośnie teraz właściwie wszędzie. Jej ulubionym środowiskiem pozostają jednak gleby suche, piaszczyste.

 

 

Innym chwastem wymagającym oprysku na chwasty jęczmienia jarego jest owies głuchy. Z wyglądu przypomina owies uprawiany przez rolników i bardzo łatwo się z nim krzyżuje. Mocno rozwinięty system korzeniowy tej rośliny skutecznie utrudnia jęczmieniowi pobieranie składników pokarmowych z gleby. Owies głuchy występuje przede wszystkim na glebach gliniastych i ilastych.

Chwastnica jednostronna, zwana przez wielu rolników prosem dzikim lub prosówką, najczęściej atakuje kukurydzę i rośliny okopowe, ale w sprzyjających warunkach przenosi się również na zboża, m.in. jęczmień jary. Chwast ten preferuje gleby wilgotne, zazwyczaj z dużą zawartością minerałów ilastych.

W rodzinie wiechlinowatych jest mnóstwo innych roślin uznawanych za chwasty jednoliścienne. Wszystkie stanowią niebezpieczeństwo dla uprawy jęczmienia i na wszystkie należy stosować wybrany oprysk na chwasty jęczmieniajarego.

Oprysk na chwasty: dlaczego jego stosowanie jest konieczne?

Stosowanie oprysku na chwasty jęczmienia jarego jest bardzo ważne. Chwasty są bowiem dużo bardziej wytrwałymi roślinami niż uprawiane przez rolników zboża. Walka, którą nieustannie toczą, jest nierówna. Właśnie dlatego konieczne jest wspomaganie zbóż odpowiednimi środkami.

Chwasty mają dużo mniejsze wymagania glebowe niż zboża, przez co szybciej i prężniej się rozwijają. Tym samym odbierają roślinom uprawnym dostęp do wody, substancji odżywczych z gleby oraz światła. Aby temu zapobiec, trzeba odpowiednio wcześniej sięgnąć po oprysk na chwasty jęczmienia jarego.

Oprysk na chwasty jęczmienia jarego

Pośród wielu dostępnych na rynku herbicydów czasem trudno jest wybrać ten właściwy, czyli skuteczny, uniwersalny i łatwy w użytkowaniu. Taki właśnie jest herbicyd proponowany przez firmę Syngenta – Axial 50 EC. Środek ten jest efektem wzmożonej pracy specjalistów do spraw hodowli iochrony roślin. Ta nowoczesna mieszanina posiada wbudowany adiuwant, czyli wspomagacz, który nie tylko poprawia skuteczność herbicydu, ale i obniża jego zużycie. Oprysk na chwasty jęczmienia jarego Axial łatwo miesza się z wodą, dzięki czemu przygotowanie jednorodnej cieczy roboczej jest bardzo proste. Mimo nieskomplikowanego składu, Axial jest opryskiem na różne chwasty jednoliścienne – w starciu z nim nie mają szans owies głuchy, miotła zbożowa, chwastnica jednostronna, wyczyniec polny i inne rośliny z rodziny wiechlinowatych. Ten oprysk na chwasty jęczmienia jarego jest bezpieczny w stosowaniu również na innych uprawach: jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego, żyta i pszenicy jarej. Czyni go to bardzo ekonomicznym zakupem, bardzo atrakcyjnym dla ceniących sobie oszczędność rolników.

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.