Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Materac kieszeniowy - co odróżnia go od innych rodzajów materacy?

data dodania: 2020-04-29
aktualizacja: 2020-04-29 23:13:11
Na rynku pojawiają się cały czas rozwiązania, które pozwalają na produkcję coraz lepszej jakości materacy. Przykładem może być tutaj rozwój produktów sprężynowych.

Do niedawna popularne były modele materaców typu bonell. W ostatnich latach na popularności zyskały stosunkowo nowe modele – kieszeniowe i multipocket. Czym dokładnie wyróżniają się materace kieszeniowe? Jakie są ich zalety i co jest ważne przy ich wyborze?


 

Materac kieszeniowy, czyli jaki?

Materac kieszeniowy od produktów typu bonell różni się konstrukcją. W tym przypadku każda sprężyna umieszczona jest w osobnej kieszeni. Stąd też pochodzi ich nazwa. Sprężyny pracują niezależnie od siebie. Dzięki czemu materac ugina się wyłącznie w miejscu, na który kładziony jest nacisk. Pod nazwą multipocket kryją się zazwyczaj materace o największym zagęszczeniu sprężyn. Tego rodzaju produkty wykonywane są również z wysokiej klasy materiałów, co znacznie wpływa na komfort snu. Sprężyny od pianki oddzielone są specjalnymi matami, np. wykonanymi z włókna kokosowego (zobacz np. modele z oferty marki Hilding). Trzeba też się liczyć z tym, że tego rodzaju materace będą też droższe w porównaniu ze standardowymi modelami bonell.

 

Jakie są zalety materacykieszeniowych?

Kieszeniowy materac do łóżka ma wiele zalet. Przede wszystkim wskazuje się na wysoki komfort, jaki zapewnia w czasie wypoczynku. Jest to możliwe dzięki konstrukcji opisanej wyżej. W czasie zmiany pozycji podczas snu, uginają się jedynie te sprężyny, które są uciskane. Ma to szczególnie duże znaczenie dla osób śpiących na podwójnych materacach.

Kolejną zaletą jest bardzo dobre wsparcie dla pleców na całej ich długości. Jest to możliwe dzięki strefom twardości dostosowanym do poszczególnych odcinków kręgosłupa. Takie rozwiązanie jest zastosowane między innymi w materacu .Zip Curem by Hilding. Jest tu wyznaczonych aż 7 stref twardości.

Z uwagi na materiały, jakie są wykorzystywane do ich produkcji, są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mogą z nich korzystać również alergicy.

 

Co jest ważne przy wyborze materaca kieszeniowego?

Wybierając materac kieszeniowy, należy zwrócić uwagę na jego wielkość. Powinna ona być idealnie dobrana do wielkości ramy łóżka. Do pojedynczych poleca się zazwyczaj te o wymiarach 80x200 cm lub 90x200 cm. Do podwójnych najczęściej wybierany jest materac kieszeniowy 120x200 cm. Wspomniany wyżej model .Zip Curem by Hilding jest dostępny we wszystkich wymienionych rozmiarach.

Oprócz tego istotna jest twardość materaca. Modele kieszeniowe, podobnie materace z pianki wysokoelastycznej czy lateksowej, dostępne są w pięciu twardościach. Ten parametr dobierany jest indywidualnie dla każdego użytkownika. Dla osób dorosłych polecane są te o twardości 3 lub 4. Wcześniej wartoskonsultować się z fizjoterapeutą, gdyż za twardy lub za miękki materac nie to nie tylko mniejszy komfort spania. Może mieć też wpływ na powstanie dolegliwości bólowych kręgosłupa. Dobrze, jeśli sklep oferuje możliwość przetestowania materaca lub oferuje wydłużony termin zwrotu produktu (w przypadku sklepów internetowych).

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.