Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Na co zwrócić uwagę, wybierając lokatę

data dodania: 2017-09-21
aktualizacja: 2017-09-21 18:36:29
Lokata to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych, które pozwalają pomnożyć swój kapitał. Żeby jednak korzystać z niej efektywnie, warto posiadać chociażby podstawową wiedzę na jej temat. Czym jest lokata i na co zwrócić szczególną uwagę - na to pytanie warto znać odpowiedź. W innym przypadku bardzo łatwo jest się naciąć na depozyt, który wcale nie pozwoli nam powiększyć nasz majątek pieniężny.

Jak w ogóle działa lokata?

Od tego pytania należy w ogóle zacząć. Wygląda to w ten sposób, że my – konsumenci – oddajemy bankowi w depozyt pewną kwotę pieniędzy na pewien czas określony przez umowę, według której po tym okresie mamy otrzymać z powrotem swoje pieniądze powiększone o określony przez umowę procent ze zdeponowanej kwoty.

Ważnym aspektem lokaty jest to, że by otrzymać odsetki, kwota wpłacona na lokatę nie może zostać naruszona. Jeśli wypłacimy pieniądze przedwcześnie, otrzymamy tylko tyle, ile wpłaciliśmy.

Dla przykładu: jeśli ulokujemy 1000 zł na 3-miesięcznej lokacie o oprocentowaniu rocznym 4%, po 3 miesiącach otrzymamy wpłacone 1000 zł i odsetki w wysokości 8,10 zł. Jeśli jednak wypłacimy zdeponowany 1000 zł przed upływem 3 miesięcy, otrzymamy jedynie zwrot naszego 1000 zł.

Okres depozytu

Aktualnie istnieje bardzo wiele możliwości długości okres, na jaki możemy zamrozić swoje pieniądze. Wybierając odpowiednią długość czasu, warto przemyśleć,czy i kiedy będziemy potrzebowali ulokowanych pieniędzy. Jeśli na umowę zostanie określony zbyt długi czas, może się to skończyć przedwczesnym wyciągnięciem pieniędzy z lokaty, a co za tym idzie – utratą odsetek.

Nie da się jednak ukryć, że im dłuższy okres lokaty, tym można uzyskać o wiele lepsze warunki. Bardzo korzystne warunki dla niemal dowolnego okresu lokaty można otrzymać w Santander Consumer Banku i na stronie https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/

 

Oprocentowanie

Oprocentowanie jest podawane zawsze w skali roku, co może być bardzo mylące w momencie, kiedy lokata jest na okres części roku. Np. decydując się na lokatę 3-miesięczną, otrzymujemy tylko ¼ odsetek, które otrzymalibyśmy, gdybyśmy zdeponowali pieniądze na lokacie rocznej.

Nie można też zapomnieć o tzw. podatku Belki,który wynosi 19% i jest odliczany od uzyskanych odsetek. Właśnie dlatego w powyższym przykładzie jako odsetki otrzymaliśmy jedynie 8,10 zł, a nie, jakby mogło się wydawać, że dostaniemy, 10 zł.

Wypłata odsetek

Występują dwa rodzaje lokat, jeśli mowa o wypłacie odsetek:

  • Rentierska – odsetki z lokaty wypłacane są właścicielowi lokaty, a wpłacona kwota pracuje przez kolejny okres;
  • Dynamiczna – odsetki z lokaty nie są wypłacana, a powiększają sumę depozytu i w ten sposób pracują przez kolejny okres.

W pierwszym przypadku dużą zaletą jest to, że co każdy okres lokaty, otrzymujemy zastrzyk pieniężny do naszego budżetu. Jednak korzystając z lokaty dynamicznej, możemy się o wiele bardziej wzbogacić. W jaki sposób?

Im więcej pieniędzy znajdzie się na lokacie, tym większe będą odsetki. Nazywa się to procentem składanym i pozwala na o wiele efektywniejsze powiększenie kapitału niż w przypadku lokaty rentierskiej, kiedy cały czas otrzymujemy odsetki ze stałejkwoty.

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.