Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Na czym polega technologia toczenia precyzyjnego?

data dodania: 2021-05-25
aktualizacja: 2022-10-11 20:33:16
Toczenie precyzyjne zyskuje na znaczeniu. Na szeroką skalę wykorzystuje się je w takich branżach, jak motoryzacja, rolnictwo, meblarstwo oraz w produkcji przemysłowej. Na czym polega technologia toczenia precyzyjnego? Dlaczego cieszy się coraz większą popularnością? Zapraszamy do lektury!

Czym jest toczenie?

Warto rozpocząć od wytłumaczenia, czym jest samo toczenie. Toczenie jest to jedna z metod obróbki skrawaniem, której celem jest usunięcie nadmiaru materiału i uzyskanie pożądanego kształtu, gładkości i wymiarów. W wyniku tego procesu szczątkowy materiał ów przyjmuje postać wiórów, dlatego też metoda ta bardzo często nazywana jest także obróbką wiórową. Toczenie jest stosowane na szeroką skalę w różnego rodzaju obrabianiu powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych artykułów, które mają kształt bryły obrotowej lub bryły osiowo-symetrycznej. Proces toczenia odbywa się na tokarkach.

Jak przebiega proces toczeniametali?
Do toczenia metali wykorzystywane są specjalistyczne maszyny, czyli właśnie tokarki. Istnieje wiele rodzajów tokarek, a wybór właściwego sprzętu zależny jest od pożądanych efektów. Obecnie najczęściej wykorzystywane są maszyny do toczenia precyzyjnego, które nie tylko podnoszą samą precyzję i jakość otrzymywanych produktów, ale przede wszystkim w znaczącym stopniu przyspieszają pracę. Technologia toczenia precyzyjnego jest niemal w pełni skomputeryzowana. Oczywiście maszyna ta nadal potrzebuje operatora, jednak jego zadania wykonywane są za pomocą urządzenia sterowanego przez komputer, który wyposażony został w specjalistyczne oprogramowanie. Nie zmienia to faktu, że sam proces toczenia danego materiału przebiega przy pomocy noży tokarskich, które nadają zadany kształt, gładkość i wymiary.

Na czym polega technologia toczenia precyzyjnego?
Proces toczenia precyzyjnegopodzielony jest na kilka etapów. Pierwszym krokiem jest skrupulatne zaprojektowanie modelowego elementu, który będzie wynikiem toczenia precyzyjnego. Po ustaleniu wszystkich szczegółów następuje właściwe zaprogramowanie ruchów tokarki. Odbywa się to poprzez wprowadzenie odpowiednich formuł i danych liczbowych. Na uchwycie umieszczony zostaje materiał, który ma być poddany obróbce. Końcowym etapem jest wprowadzenie materiału w ruch obrotowy, dzięki czemu noże tokarskie, pracując w ruchu liniowym, które umiejscowione są wokół surowca, nadają mu modelowy kształt, gładkość i wymiary zgodnie z wprowadzonymi do tokarki parametrami.
„Za jakość toczenia precyzyjnego odpowiada fachowy operator, dlatego tak ważne jest, by toczenie precyzyjne powierzać doświadczonym firmom. Usługi toczenia precyzyjnego są zawsze odpowiednio dobieramy do indywidualnych potrzeb i wymagań klienta. Wykwalifikowana kadra naszej firmy jest odpowiedzialna za toczenie precyzyjne, selekcję odpowiednich narzędzi, parametrów orazprzygotowanie właściwego planu kontroli. Wszystko po to, by nasi klienci mieli pewność otrzymania najwyższej jakości i precyzji modelowania elementów” - podkreśla Mateusz Roh, specjalista ds. sprzedaży w firmie LOMA Polska, producenta z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w branży obróbki skrawaniem, który ramach swoich usług oferuje m.in. toczenie precyzyjne

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.