Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Oman to nie tylko pustynia. Najważniejsze atrakcje kraju Beduinów

data dodania: 2018-05-15
aktualizacja: 2018-05-15 14:39:22
Na krańcu świata arabskiego istnieje kraj, który skrywa niespotykane nigdzie indziej bogactwa. Niewielu z nas słyszało o jego skarbach przyrodniczych i architektonicznych cudach, a tylko nieliczni odważyli się je zobaczyć na własne oczy. Tymczasem Oman to bezpieczny kraj otwarty na turystów, gdzie podróżnik może poznać prawdziwe oblicze Bliskiego Wschodu.

Pejzaże północnego wybrzeża

Egzotyczną podróż przez Oman proponujemy rozpocząć od wycieczki wzdłuż północnego wybrzeża. Rozświetlone nocami miasta rozłożone są równolegle do złocistych plaż i opływających je turkusowych wód, harmonijnie wtapiając się w pobliskie góry. Miasta Omanu, wbrew wielu stereotypom, to przyjemne, porośnięte zielenią metropolie, gdzie odnajdzie się każdy Europejczyk.

 

Nadmorska perła orientu

Wśród najbardziej zjawiskowych miast wybrzeża znajduje się stolica kraju, Muscat. Położona nad wyjątkowo czystymi wodami Morza Arabskiego może pochwalić się piękną, najstarszą w regionie dzielnicą, na którą składają się zabytkowe, kolorowo zdobione posiadłości oraz śnieżnobiałe kamienice zdobione typową dla tamtego regionu ornamentyką. Największe wrażenie na gościach wywołuje jednak Pałac sułtański AlAlam, w którym głowa państwa omańskiego podejmuje zagranicznych gości oraz Muzeum Bait Al Zubair, gdzie na krótką chwilę można przenieść do czasów starożytnego Omanu.

Tropem walecznych przodków

Niespełna kilkadziesiąt kilometrów w głąb lądu znajdują się liczne fortyfikacje oraz obronne twierdze. Nakhal Fort, Bahla, Jabrin to najpopularniejsze punkty turystyczne na mapie wszystkich miłośników historii, którzy odwiedzają ten orientalny kraj. Zachowane w bardzo dobrym stanie i otwarte dla zwiedzających forty są dumą Sułtana oraz wszystkich mieszkańców Omanu. Potwierdzeniem i jednocześnie nagrodą za przywiązanie Omańczyków do tradycji było wpisanie twierdzy Bahla na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Orientalne zapachy Omanu

Fortyfikacje i budowle obronne nie wyczerpują miejskich atrakcji kraju. Historyczne miasto Nizwa, położone u podnóża największych gór Omanu, kusi orientalnymi zapachami dochodzącymi z tamtejszego targu. Szafran,kadzidło, mirra, wanilia i aromatyczne ziarna kawy przyciągają swoją intensywnością i pobudzają zmysły, w szczególności docierających do Nizwy turystów, którzy uwielbiają w ich woni zakupywać srebrną biżuterię, wyroby ze skóry i ręcznie zdobione antyki.

Oazy pełne zieleni

Wbrew powszechnie panującym opiniom, Oman to nie tylko pustynia. Znajdziemy tam również wiele zielonych dolin pokrytych bujną roślinnością. Warto odwiedzić je zwłaszcza podczas okresu monsunowego, gdy doliny te zamieniają się w małe, tropikalne raje dla lokalnej społeczności, turystów, a także egzotycznych gatunków ptaków. Na północy kraju takim miejscem jest Wadi Shab z niewielkimi wodospadami i zachwycającymi jaskiniami. Na południu, gdzie dociera jeszcze mniejsza ilość turystów, znajduje się dolina Wadi Darbat, która zachwyca równie wyjątkowymi krajobrazami.

Opuszczone miasto

Będąc na południu kraju, nie można pominąć opustoszałego miasta Mirabat. Spacermiędzy porzuconymi przez lokalną społeczność domami to wyjątkowa przygoda, która wywołuje u każdego gęsią skórkę i zapada na długo w pamięć. W niektórych domach wciąż mieszkają Omańczycy, którzy z wielką przyjemnością powitają nowo przybyłych gości, a nawet poczęstują ich przepyszną kawą (Khawa) i podzielą się własnoręcznie wyrobionym plackiem chlebowym zwanym Rukhal.

Źródło: https://r.pl/oman

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.