Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Płynność w MŚP - podstawowe sposoby ratowania kondycji małej firmy

data dodania: 2018-09-06
aktualizacja: 2018-09-06 20:31:35
Chociaż kondycja finansowa MŚP w II kwartale 2018 roku ma tendencję wzrostową, nadal większość przedsiębiorstw zmaga się z zatorami płatniczymi.

Mimo wzrostów sprzedaży, wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności i opóźnienia w ich regulowaniu sprawia, że nadal dochodzi do zachwiania płynności finansowej. Sprawdź, jak możesz temu zapobiec, prowadząc nawet niewielką firmę.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez instytut Keralla Research, nawet 81% małych i średnich przedsiębiorstw otrzymuje zapłatę z dużym opóźnieniem. Skutkuje to zatorami płatniczymi szczególnie wtedy, gdy firma wystawia wiele faktur z odroczonym terminem. Aby do tego nie dopuścić, przedsiębiorcy wdrażają sprawdzone sposoby wspomagające utrzymanie dobrej kondycji finansowej.

1. Ograniczenie kosztów

Gorsza kondycja finansowa to często skutek nieracjonalnego zarządzania firmowym kapitałem. Chociaż większość kosztów ponoszonych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej jest nieunikniona, niektóre możnawyeliminować lub zmniejszyć.

Warto więc przeanalizować dotychczasowe wydatki. Być może uda się wynegocjować lepsze warunki z dostawcami? W ograniczeniu kosztów pomóc może również m.in. zmiana operatorów komórkowych, wprowadzenie ograniczeń związanych z korzystaniem z firmowych samochodów, wdrożenie cyfrowego obiegu informacji itp.

2. Faktoring

Faktoring to zewnętrzna forma finansowania, dzięki której przedsiębiorstwo może utrzymać płynność finansową przy jednoczesnym wystawianiu faktur z odroczonym terminem płatności.

Przeczytaj też artykuł "Co to jest faktoring" na blogu Finiata.pl.

Istotą faktoringu jest nabycie przez firmę faktoringową (faktora) nieprzeterminowanych faktur od przedsiębiorstwa (faktoranta). Dzięki temu otrzymuje ono środki dużo wcześniej niż to wynika z terminów płatności obowiązujących konkretnych kontrahentów.

Faktoring poprawia kondycjęfinansową firmy, ponieważ pomaga uniknąć zatorów płatniczych. Przedsiębiorstwo może niemal natychmiast korzystać ze środków – mimo że termin płatności upływa np. za 60 dni.

Chociaż taka usługa kojarzona jest w dużymi firmami, dzięki faktorom takim jak Finiata, mogą z niej skorzystać MŚP czy nawet mikroprzedsiębiorcy.

3. Kredyt bankowy

Kredyt bankowy, podobnie jak faktoring, to zewnętrzna forma finansowania bieżącej działalności. Dedykowany jest przedsiębiorstwom wypłacalnym, które wykazują się odpowiednią zdolnością kredytową.

W przypadku sporadycznych zatorów płatniczych dobrym rozwiązaniem będzie linia kredytowa w rachunku firmowym. Jej istotą jest przyznanie przez bank konkretnego limitu kwotowego, z którego można korzystać wówczas, gdy saldo na koncie wynosi 0 zł. Każdy wpływ na rachunek odnawia limit, z którego firma może ponownie skorzystać.

Przewagą linii kredytowej nad innymi typowymi kredytami jest sposób naliczania odsetek. Bank nakłada je jedynieod kwoty wykorzystanego limitu.

Gorsza kondycja finansowa firmy, o ile ma charakter przejściowy, wcale nie musi prowadzić do poważnych kłopotów. Jeżeli odpowiednio wcześnie wdrożysz powyższe elementy, z dużym prawdopodobieństwem wyjdziesz na finansową prostą.

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.