Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Podróż do USA z wizą lub bez - jak lepiej?

data dodania: 2020-10-20
aktualizacja: 2020-10-20 16:59:56
Już prawie rok Polska jest członkiem Programu Ruchu Bezwizowego do Stanów Zjednoczonych. Uczestnictwo w nim sprawia, że Polacy, którzy spełniają wymagania programu, mogą wjechać na terytorium USA bez wizy. Kiedy jest to możliwe, a kiedy wiza i tak jest potrzebna?

Polska w programie bezwizowym

W listopadzie ubiegłego roku Polska oficjalnie stała się członkiem Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program) - oznacza to, że Polacy mogą wjechać na terytorium Stanów Zjednoczonych i przebywać tam nie posiadając wizy. Nie dotyczy to jednak wszystkich sytuacji, poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących ruchu bezwizowego.

Kto może pojechać do USA bez wizy

Możliwość wjazdu do Stanów Zjednoczonych bez wizy dotyczy osób, które spełniają określone warunki. Przede wszystkim Visa Waiver Program obejmuje wyjazdy turystyczne i biznesowe. Oznacza to, że jeżeli chcemy wjechać do USA po to, żeby podjąć naukę lub pracę, będziemy musieli ubiegać się o "tradycyjną" wizę wklejaną do paszportu - na tych samych zasadach, co dotychczas. Co więcej, bez wizy możemy przebywać na terytorium USA tylko do 90 dni. Dlaporównania, wiza turystyczna pozwala przebywać w USA nawet przez 180 dni. Wiele osób zastanawia się, czym różni się wyjazd biznesowy od wyjazdu w celu pracy w Stanach. Warto zauważyć, że wyjazdem biznesowym będzie np. delegacja, kiedy to nasz pracodawca wysyła nas na terytorium USA na krótki czas.

Czy warto ubiegać się o wizę do Stanów Zjednoczonych

W wielu przypadkach warto postarać się o wizę przed wylotem do USA. Jeśli przewidujemy, że nasz pobyt może potrwać dłużej niż 90 dni albo liczymy się z możliwością podjęcia w czasie pobytu pracy, powinniśmy wyjeżdżać mając przyznaną wizę. Na pewno będzie to dla nas bardziej opłacalne niż powrót do Polski i kolejna podróż do Stanów. Warto też mieć na uwadze, że posiadanie wizy umożliwia zmianę jej statusu podczas pobytu w USA - oznacza to, że jeżeli na przykład udamy się do Stanów z wizą turystyczną, z czasem będziemy mogli ubiegać się o zmianę jej statusu na przykład na pracowniczą. O kolejnych zaletach posiadania wizy, a także sposobie jejwyrobienia przeczytacie na stronie WizaOnline.pl.

Czy brak wizy oznacza brak formalności?

Zniesienie wiz nie jest jednoznaczne z możliwością wjazdu do USA bez żadnych formalności. Każdy podróżny musi zarejestrować się w tzw. systemie ESTA, czyli Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży. Koszt rejestracji jest nieporównywalnie niższy niż cena wizy - wynosi zaledwie 14 dolarów (w przypadku bardzo popularnej wizy turystyczno-biznesowej koszt jej wyrobienia wynosi 160 dolarów). Całą procedurę można też przeprowadzić online, nie jest konieczna wizyta w konsulacie, jak ma to miejsce w procedurze wizowej. Warto wspomnieć, że rejestracja w ESTA ważna jest przez dwa lata po jej dokonaniu, w tym czasie możemy wjechać do USA bez wizy na maksymalnie 90-dniowe okresy. Kolejną kwestią formalną, którą powinniśmy mieć na uwadze, jest posiadanie ważnego paszportu, bez niego nie wjedziemy do USA.

Pamiętajmy o tym, że nawet jeśli dokonamyrejestracji w ESTA lub dostaniemy wizę, to urzędnik na granicy będzie podejmował ostateczną decyzję, dotyczącą naszego wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych. Prawdopodobieństwo odmowy wjazdu nie jest wysokie, ale jeśli mamy wizę, jest naprawdę znikome - proces uzyskiwania wizy bowiem poddaje nas szczegółowej weryfikacji.

Na wspomnianej stronie - WizaOnline.pl, znajdziemy nie tylko informacje dotyczące wizy, ale także inne przydatne newsy, dotyczące podróży do USA - dowiemy się tam więcej o opiece zdrowotnej, pozwoleniach na pracę. Do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych warto być jak najlepiej przygotowanym.

 

Zdjęcie: pixabay.com

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.