Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Poliwęglan lity i komorowy - 3 różnice

data dodania: 2021-04-27
aktualizacja: 2021-04-27 20:48:58
Polska branża tworzyw sztucznych oferuje szeroki wybór materiałów odpornych na czynniki zewnętrzne oraz uszkodzenia mechaniczne. Jednymi z najbardziej polecanych produktów są płyty poliwęglanowe, których właściwości są zbliżone do tradycyjnego szkła. Dzielą się one na różne rodzaje – najpopularniejsze z nich to poliwęglan lity oraz komorowy. Czym różnią się te dwa materiały?
Więcej informacji na ten temat w naszym artykule.


Różnice we właściwościach
Zanim wyjaśnimy, jaka jest różnica między poliwęglanem litym a komorowym, warto pokrótce przybliżyć, czym jest poliwęglan. To tworzywo znajdujące zastosowanie w wielu branżach – w szczególności w branży budowlanej, przemyśle oraz reklamie.
Materiał, mimo że jest niezwykle trwały, charakteryzuje się lekkością. Na rynku można znaleźć różne płyty z poliwęglanu w wielu kolorach, rozmiarach oraz grubościach, dzięki czemu z łatwością zamówisz płyty o interesujących Cię parametrach.

Czym różnią się płyty z poliwęglanu litego od komorowego? Płyty poliwęglanowe lite – często określane mianem bezpiecznego szkła – są niezwykle elastyczne, odporne napromieniowanie ultrafioletowe oraz charakteryzują się wysoką izolacyjnością. Co prawda odporność na uszkodzenia mechaniczne litu jest zbliżona do poliwęglanu komorowego, ale lit zdecydowanie dłużej zachowuje przejrzystość. Między innymi z tego względu płyty poliwęglanowe lite są droższe od komorowych.

Z kolei płyty poliwęglanowe komorowe są dobrym wyborem, jeśli szukasz tworzywa w różnych wariantach kolorystycznych. Najczęściej wybierane są wersje mleczne, bądź przydymione. Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego, który kolor wybierzesz, płyty z poliwęglanu komorowego mają wysoką przepuszczalność światła. Kolejną zaletą tego rodzaju płyt to ich cena, która jest niższa od płyt w wersji litej.

Różnice w zastosowaniu
W jakich miejscach lepiej sprawdzą się płyty poliwęglanowe lite, a gdzie lepiej postawić na płyty w wersji komorowej? Płyty wykonane z poliwęglanulitego to doskonały wybór, jeśli szukasz tworzywa do zadaszenia – idealnie sprawdzą się w roli daszka nad drzwiami i balkonami. Możesz również wykorzystać płyty w ogrodach zimowych, czy jako osłonę kabin prysznicowych i wanien, paneli ochronnych bądź ekranów akustycznych.

Z kolei poliwęglan komorowy najczęściej znajduje zastosowanie podczas budowy zadaszeń, tarasów lub altan. Elementy wykonane z tego rodzaju płyt doskonale sprawdzą się przy budowie dachów oraz konstrukcji dachowych.

Różnice w obróbce
Zarówno poliwęglan lity, jak i komorowy może zostać poddany obróbce. Płyty wykonane z wersji litej można ciąć, frezować oraz poddać wierceniu. To, co jest zaletą tego rodzaju płyt, to to, że większość tych zabiegów z powodzeniem wykonasz samodzielnie. Jeśli nie masz doświadczenia w tym zakresie, polecamy skonsultować się z fachowcem, który podpowie, co zrobić, aby nie uszkodzićpłyty.

Także płyty z poliwęglanu komorowego możesz poddawać cięciu, piłowaniu lub nawiercaniu, jeśli masz przystosowane do tego narzędzia, tj. piła tarczowa lub taśmowa. W tym przypadku najważniejszą kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie płyt – w ten sposób żadne zanieczyszczenia nie przyczynią się do pogorszenia przejrzystości płyty.

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.