Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Przestrzeń dla każdego

data dodania: 2018-07-26
aktualizacja: 2018-07-26 22:41:21
Działalność każdej firmy jest obliczona na sukces i przynoszenie chodów właścicielom, akcjonariuszom i pracownikom. Powodzenie zależy od pomysłu na biznes, sposobu jego realizacji, koniunktury na rynku oraz ludzi, którzy w danej firmie pracują.

W Polsce działa około 3 mln firm – tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Od zatrudnionych w nich osób właściciele i menedżerowie wymagają, aby byli oni w swoją pracę zaangażowani, wykonywali obowiązki dokładnie i jak najefektywniej wykorzystywali czas, który spędzają na przykład w biurze. Jeśli właściciel firmy jest jednocześnie jej jedynym pracownikiem, powinien wymagać tego od siebie. W tym celu należy jednak stworzyć odpowiednie warunki do pracy. Jakie? Regulują to specjalne normy, zawarte w przepisach o bezpieczeństwie i higienie pracy. Jedne obowiązują na halach produkcyjnych, inne w biurach. Te dotyczące biur określają na przykład, jaką przestrzenią powinien dysponować każdy pracownik. Nie chodzi tu tylko o wielkość pomieszczeń, ale również np. o powierzchnię biurka.

Biuro wzdłuż i wszerz

Według przepisów, biuro to miejsce, w którym ci sami pracownicy spędzają więcej niż cztery godziny na dobę. Minimalna zalecana wysokość i powierzchnia pomieszczenia biurowego jest uzależnionaod tego, ile osób w nim pracuje. Na każdego pracownika zatrudnionego w pokoju biurowym powinny przypadać co najmniej dwa metry kwadratowe podłogi – co ważne, niezajętej przez meble i urządzenia biurowe. Zalecana wysokość pomieszczenia to minimum 3 m; jedynie w biurach, w których została zainstalowana klimatyzacja może to być to 2,5 m. Taką samą wysokość mogą mieć pomieszczenia, w których pracuje w nich mniej 5 osób. Pokoje biurowe nie mogą mieć w drzwiach zamków, których nie można otworzyć bez użycia klucza, gdyż utrudniłoby to ewentualną ewakuację.

Przy biurkach

Meblem, który najczęściej możemy zobaczyć w siedzibach firm są oczywiście biurka. Osoby odpowiedzialne za ich wybór często kierują się przede wszystkich wzornictwem, bo biuro jest przecież wizytówką działalności biznesowej. Istotna jest również jakość wykonania, bo każdy chcekupić rzecz nie tylko estetyczną, ale również trwałą. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby biurko było ergonomiczne, to znaczy wygodne i bezpieczne dla osoby, która będzie przy nim pracować. Blat powinien być jasny, aby nie tworzyć kontrastu między białymi kartkami papieru a ciemną powierzchnią stołu, i najlepiej matowy, aby nie odbijał światła. Wymiary powinny umożliwiać ustawienie wszystkich potrzebnych przedmiotów w odpowiedniej odległości od użytkownika, bez konieczności wstawania, aby po nie sięgnąć. Ważna jest również możliwość ustawienia blatu na odpowiedniej wysokości, aby wygodnie mogła siedzieć tam zarówno osoba wysoka, jak i niska. Najlepszym rozwiązaniem są biurka sterowane elektrycznie. Wysokość blatu można szybko wyregulować przy pomocy pilota lub przycisków na panelu sterowania na blacie lub pod blatem. Takie biurka ma w swojej ofercie firma AJ Produkty – na przykład model Adeptus. Ma ono szeroki zakres regulacji od 70 do około 120 cm, cicho pracującymechanizm oraz specjalny system zapobiegający niespodziewanemu opuszczeniu blatu. Biurko jest bezpieczne i wygodne w użytkowaniu.

Szafy i szafki

Przestrzeń w biurze zajmują również szafy i szafki, w których przechowywane są dokumenty związane z działalnością firmy: umowy z kontrahentami, akta personalne pracowników, deklaracje dla Urzędu Skarbowego oraz ZUS. Wybierając je, należy kierować się nie tylko stylem i ceną, ale również przeznaczeniem. Im lepiej dobierzemy szafę do rodzaju przechowywanych w niej dokumentów, tym lepiej wykorzystamy przestrzeń, jaką oferuje. Do przechowywania teczek personalnych najlepsze będą szafy kartotekowe z szufladami wyposażonymi w specjalne uchwyty lub drążki do wieszania teczek. Regały na segregatory powinny mieć półki odpowiadające im szerokością. Szersze będą niepotrzebnie zajmowały miejsce, a dodatkowo trudno będzie sięgać po potrzebny segregator. Doskonale sprawdzają się regały z regulowanymi półkami. Regały te są wykonane zdrewna lub metalu. Takie regały ma w swojej ofercie wspomniana już firma AJ Produkty. Model LIGHT posiada regulowane półki, a także stopki chroniące podłogę przed uszkodzeniami. Można go rozbudować dzięki modułom dodatkowym, które są sprzedawane oddzielnie.

Biuro powinno być wyposażone w meble i sprzęty niezbędne do jego funkcjonowania. Nie należy przy tym zapominać o tym, że nie mogą one zabierać przestrzeni przeznaczonej dla pracowników. W ciasnym biurze pracuje się bowiem mało komfortowo i nieefektywnie.

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.