Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Przyroda dla małych naukowców: sprawdźcie, jak powstaje szron

data dodania: 2021-01-29
aktualizacja: 2021-01-29 14:51:31
Zadbaj o to, żeby twoje dziecko miało dostęp do rzetelnej, a jednocześnie przystępnej wiedzy o zjawiskach przyrodniczych. Sprawdź, jak nauczyć je żyć świadomie, ekologicznie i z szacunkiem dla natury.

Jak zachęcić dziecko do nauki przyrody?

Lekcje przyrody mają wyjaśnić dzieciom zjawiska przyrodnicze i wytłumaczyć, jak funkcjonuje cały świat. Ale zamiast czekać na zajęcia w szkole, pozwól maluchowi poznawać zachodzące w naturze zmiany samodzielnie i wspólnie odkrywajcie zależności między zjawiskami, np. dzięki domowym eksperymentom. W ten sposób nie tylko zachęcisz dziecko do niezależności, ale też ułatwisz mu naukę na późniejszych etapach edukacji.

Maluchy są z reguły ciekawe wszystkiego, co je otacza. W większości przypadków wystarcza więc odpowiadać na ich pytania, ale żeby zrobić to wyczerpująco i ciekawie, warto wspomóc się treściami znalezionymi w sieci. A później po prostu pokazać dziecku, gdzie w Internecie może czuć się bezpiecznie i szukaćwiarygodnych danych.

Starsze dzieci z pewnością będzie łatwiej przekonać do nauki przyrody, jeśli sięgniesz po interesujące i nietypowe materiały. Dlatego korzystanie z samych podręczników nie zawsze się sprawdzi. Zamiast tego skorzystaj z materiałów i filmików dostępnych w Internecie oraz zajrzyj na portale edukacyjne. Znajdziesz na nich ciekawostki o życiu zwierząt i roślin czy legendy, które od lat służyły ludziom jako jedyne wyjaśnienie np. tego, jak powstaje tęcza. Historia o irlandzkim skrzacie, który siedzi na końcu tęczy z garnkiem złota i nagrodzi każdego, kto go złapie, przypadnie do gustu nie tylko maluchom.

Na stronach przeznaczonych dla najmłodszych znajdziesz treści przeznaczone dla dzieci w wieku 6–12 lat. Dzięki temu może skorzystać z nich twój maluch chodzący jeszcze do przedszkola albo dziecko, które jest już w starszych klasach szkoły podstawowej. Większość tekstów nadaje się do samodzielnego przeczytania, a sam interfejs tego typuportali jest na tyle przejrzysty, że dziecko bez problemu poradzi sobie z poruszaniem się po nich i wyszukiwaniem informacji z innych dziedzin.

 

Jak wyjaśniać dzieciom świat?

Sama teoria czasami nie wystarczy, dlatego warto uzupełnić ją eksperymentami. Dziecko, które na własne oczy zobaczy, jak powstaje szron i dlaczego deszcz powstaje z pary wodnej, będzie chętniej uczyło się teorii i łatwiej zapamięta nowe pojęcia. Domowe doświadczenia, które wyjaśnią dziecku, jak powstaje szron i skąd bierze się śnieg, to również świetny sposób na rodzinne spędzanie czasu. Na stronach dedykowanych dzieciom tego typu propozycji i wskazówek jest cała masa.

Wszystko co warto wiedzieć. Czytaj aktualności P24 bądź na bieżąco.

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.