Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Rynek części samochodowych w Polsce jednym z najlepszych w Europie!

data dodania: 2018-03-29
aktualizacja: 2022-11-15 16:50:56
Według wszelkich prognoz, rynek części zamiennych zarówno w Polsce, jak i na świecie będzie się nadal energicznie rozwijał. Wpływa na to przede wszystkim stabilny wzrost branży motoryzacyjnej, a także duże zapotrzebowanie ze strony klientów. Zdecydowana większość polskich dystrybutorów części zamiennych spodziewa się w najbliższym czasie wzrostu sprzedaży.

Popyt na części samochodowe wciąż rośnie

Nie ma wątpliwości, że zarówno sprzedaż, produkcja, jak i eksport samochodowych części zamiennych co roku notują coraz lepsze wyniki. Opowiada za to na pewno wzmożony napływ używanych samochodów z zagranicy, duża konkurencja, coraz większe oczekiwania klientów, a także postępująca konsolidacja rynkowa. Nie jest to sytuacja charakterystyczna jedynie dla polskiej branży motoryzacyjnej. Według raportu Auto Parts Manufacturing Market: Global Industry Analysis and Forecast to 2020, na przestrzeni kilku, kilkunastu lat sytuacja w segmencie samochodowym powinna być stabilna, a popyt na samochody będzie wciąż rósł, szczególnie na rynkach azjatyckich.

Polska w ścisłej europejskiej czołówce

W Polsce produkcja oraz dystrybucja części samochodowych staje się z roku na rok coraz bardziej istotnym segmentemrodzimej gospodarki. Według danych Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDPCM), na polskim rynku działa około 900 firm, które zatrudniają około 120 tys. osób. Łączna kwota sprzedaży w tym segmencie wynosi blisko 70 mld złotych. Należy nadmienić, że sprzedaż gotowych samochodów w tym samym okresie osiągnęła wartość niespełna 45 mld złotych. W sytuacji, gdy polski rynek części zamiennych notuje blisko 8-procentowy wzrost w skali roku, inne europejskie rynki tego typu, jak na przykład niemiecki, francuski czy też angielski, mogą się poszczycić jedynie 1-3 procentowym wzrostem – przekonuje ekspert od części samochodowych iParts.pl.

Części online

Polscy producenci i dystrybutorzy części oraz akcesoriów samochodowych współpracują obecnie z największymi markami motoryzacyjnymi na świecie, w tym m.in. z Audi, BMW, Mitsubishi, Mercedes, Porsche, Renault, Volkswagen czy też Volvo. Filie w Polsce otwierają takie międzynarodowe koncerny, jak np. ZF TRW, a to jedynie wierzchołek góry lodowej. Bardzo dużą rolę na rynku odgrywają obecnie internetowe sklepy z częściami i akcesoriami samochodowymi. Za pośrednictwem internetu zaopatrują się obecnie nie tylko klienci indywidualni, ale również profesjonalne warsztaty samochodowe. Szacuje się, że sprzedaż części zamiennych online stanowi około 50 proc. udziału w całości składanych w naszym kraju zamówień na tego typu asortyment.

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.