Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Śnieg na drodze - jak się przygotować?

data dodania: 2017-12-15
aktualizacja: 2017-12-15 13:38:32
Zima nierozłącznie kojarzy się ze śniegiem, który z kolei wywołuje zdecydowanie negatywne asocjacje u kierowców. Nikt przecież nie lubi jeździć autem, gdy na drogach zalega warstwa białego puchu lub rozmazanej brei błota. Jak przygotować samochód na zbliżające się opady śniegu? O tym piszemy poniżej.

Opony

Mimo że polskie prawo nie nakłada na kierowców obowiązku wymiany opon letnich na zimowe, bez wątpienia warto to zrobić. Przede wszystkich dla bezpieczeństwa własnego i pasażerów, ponieważ ogumienie przeznaczone specjalnie na zimowe warunki radzi sobie w nich znacznie lepiej niż opony letnie, które bardzo łatwo wpadają w poślizg na zaśnieżonej nawierzchni. Ponadto opony letnie o wiele szybciej się zużywają w niskich temperaturach i zimowych warunkach.

Jeśli natomiast wybierasz się w góry, gdzie śniegu zapewne napadało więcej niż w centralnych i południowych rejonach Polski, pamiętaj, żeby zabrać ze sobą stalowe łańcuchy lub specjalne, tekstylne nakładki zwane „skarpetami śniegowymi”. Bez nich znacznie łatwiej o wpadnięcie w poślizg i uszkodzenie auta, a wtedy likwidacja szkody z OC sprawcy nie jest możliwa i pozostaje jedynie starać się o odszkodowanie z autocasco, o ile się jeposiada.

 

 

Wycieraczki

Padający śnieg ogranicza widoczność, dlatego nowe, dobre wycieraczki powinny być podstawowym elementem, który należy wymienić przed nadejściem sezonu zimowego. Pamiętaj, żeby sprawdzić stan zarówno przednich, jak i tylnych wycieraczek i w razie potrzeby zakupić nowe.

 

Lakier i podwozie

Żeby poprawić przyczepność i zmniejszyć niebezpieczeństwo związane z poruszaniem się po drogach, ich zarządcy wysypują na jezdnię duże ilości soli. Jak wiadomo, ma ona bardzo niekorzystny wpływ na karoserię i podwozie pojazdu, bo doprowadza do korozji i szybszego psucia się poszczególnych elementów. W celu opóźnienia i ograniczenia tego negatywnego procesu warto zakonserwować podwozie u mechanika, a karoserię dokładnie umyć, wypolerować lakier i zabezpieczyć woskiem. Można pomyślećrównież o mechanicznych zabezpieczeniach przed śniegiem, jak różnego rodzaju dokładki czy chlapacze.

 

Ubezpieczenia

Więcej śniegu na drogach to większe ryzyko stłuczki, kolizji, wypadku. Jeśli szkoda wynika z warunków atmosferycznych, ani najdroższe, ani tanie OC wg kalkulator-oc-ac.auto.pl na nic się zda. Wpadając w poślizg i uderzając w drzewo lub inny samochód, nie masz bowiem prawa ubiegać się o odszkodowanie ze swojej polisy OC. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem pozostaje ubezpieczenie autocasco, do którego zakupu zachęcamy. Warto również rozważyć polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków, a w razie dalekiej podróży ubezpieczenie asssitance.

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.