Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Zanim kupisz dom swoich marzeń - kilka kroków, które trzeba wykonać

data dodania: 2018-07-03
aktualizacja: 2018-07-03 15:54:34
Kupno mieszkania bez dobrego planu naraża cię na ryzyko utraty włosów i oszczędności. Niestety, wybór mieszkania, zaciągnięcie kredytu hipotecznego i sfinalizowanie zakupu nie należą do najprostszych czynności, jakie wykonasz w swoim życiu. Na szczęście ułożenie planu działania przed zakupem może się okazać niebywale pomocne – dobry plan to już połowa (no, prawie połowa) sukcesu. Oto kilka kroków, które powinieneś wykonać przed zakupem mieszkania.

Krok 1. Określ swój budżet

Kredyt hipoteczny będzie prawdopodobnie największym długiem, jaki kiedykolwiek zaciągniesz. Jest zatem istotne, by poświęcić trochę czasu i energii na znalezienie źródła finansowania i stworzenie odpowiedniego budżetu. Twoja zdolność kredytowa zależy od kilku czynników, takich jak twoje dochody, wydatki, wysokość oprocentowania, kwota i czas kredytowania. Usiądź spokojnie przy biurku, spisz swoje przychody i rozchody, sprawdź, jakimi oszczędnościami gospodarujesz i oblicz, o jaką kwotę kredytu hipotecznego możesz się ubiegać i na co cię tak naprawdę stać. Ważne jest, aby dysponować większą kwotą niż ta, która według Ciebie będzie potrzebna do wkładu własnego, ponieważ możesz natknąć się na różne dodatkowe koszty związane zarówno z kredytem, jak i samym mieszkaniem, m.in. opłaty skarbowe, opłaty za inspekcję, koszty prawne,ubezpieczenie.

Krok 2. Znajdź odpowiedni kredyt hipoteczny

Jeśli chcesz kupić mieszkanie, musisz znaleźć taki kredyt, który będzie dopasowany do twoich indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Wybór kredytu mieszkaniowego może być nieco przytłaczający, biorąc pod uwagę to, jak wiele czynników może wpłynąć na jego spłacaną kwotę miesięczną. Kwota kredytu, okres kredytowania, stopy procentowe – wszystko to ma wpływ na wysokość raty. Dlatego nie spiesz się z wyborem kredytu hipotecznego. Przeanalizuj dokładnie oferty kilku banków, porozmawiaj z ich przedstawicielami. Pamiętaj, że kredyt mieszkaniowy będziesz najprawdopodobniej spłacał przez następnych kilkadziesiąt lat.

Krok 3. Rozpocznij poszukiwania

Gdy masz już pojęcie o swoim budżecie i miejmy nadzieję, wstępnie zatwierdzoną pożyczkę mieszkaniową lub przynajmniejpomysł na rodzaju kredytu, o który chcesz się ubiegać, możesz rozpocząć poszukiwanie mieszkania. Mając pojęcie o swojej zdolności kredytowej i o budżecie, którym dysponujesz, łatwiej będzie ci stworzyć krótką listę lokalizacji, które pasują do twojego przedziału cenowego. Pamiętaj jednak, by podczas poszukiwań brać pod uwagę nie tylko cenę nieruchomości, ale też szereg innych czynników, m.in.:

- współczynnik wygody (czy jest blisko obiektów, które są dla ciebie ważne?)
- układ mieszkania i sprawność instalacji
- ryzyko zalania
- poziom hałasu

Kiedy znajdziesz już odpowiednie mieszkanie, czas na zakup. Powodzenia!

Redakcja portalu P24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych powyżej materiałów.