Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Barbarossa nad Sanem - inscenizacja 2007

data dodania: 2007-12-21
aktualizacja: 2016-11-14 16:41:29
Minęło południe, gdy w biurze generała Carla von Stulpnagla rozdzwonił się telefon. Przez jego myśl lotem błyskawicy przeleciały dwa słowa: Dortmund i Altona. Wiedział, że zaraz któreś z nich usłyszy. Podszedł do biurka, podniósł słuchawkę. Jego twarz skamieniała. Odłożył telefon, zrobił dwa kroki w stronę okna, spojrzał na miasto. Wiedział, że jutro będzie tu pierwsza linia frontu...

27-go maja o godzinie 13:15, po raz drugi w Przemyślu byliśmy świadkami inscenizacji militarnej, przedstawiającej atak Niemiec na ZSRR w czerwcu 1941. Miejscem tych wydarzeń był odcinek Sanu, pomiędzy mostem drogowym im Orląt Przemyskich a mostem kolejowym. „Barbarossa nad Sanem” to największa na Podkarpaciu rekonstrukcja militarna, a pierwsza w Polsce, podczas której forsowano rzekę.

W tym roku do naszego miasta przyjechały najlepsze i największe grupy rekonstrukcyjne z Polski, a także z Czech oraz Słowacji. Ponadto, pierwszy raz w Polsce, w inscenizacji II wojny światowej, brała udział grupa z Rosji. W sumie w tym niesamowitym spektaklu uczestniczyło 200 osób plus sprzęt wojskowy.

Operacja rozpoczęła się od niemieckiego ostrzału artyleryjskiego. W tym samym czasie, grupa niemieckich pionierów ruszyła na most kolejowy, aby ocalić go odwysadzenia. Gdy saperzy rozminowywali most, wojska hitlerowskie zaczęły forsowanie rzeki. Radzieccy żołnierze bronili się dzielnie, ale w końcu, ponosząc ogromne straty, ulegli przeważającym siłom wroga.

To ogromne widowisko odbiło się szerokim echem w całej Polsce. Przemyśl był promowany w większości stacji telewizyjnych, radiowych, prasie ogólnopolskiej oraz wielu internetowych portalach tematycznych.

Rekonstrukcję obejrzało 12 tysięcy widzów, którzy przyjechali do nas z całej Polski. Z relacji widzów oraz uczestników rekonstrukcji "Barbarossa nad Sanem" w Przemyślu stała się jedną z najważniejszych imprez tego rodzaju w kraju, ze względu na rozmach, wierne odtworzenie realiów historycznych oraz uczestnictwo najlepszych grup historycznych.

Reminiscencje z tego niecodziennego wydarzenia można obejrzeć w naszych galeriach:

 

Filmy z rekonstrukcji:

 

Niemieckaobsługa działka PAK

W inscenizacji zobaczyliśmy:

Sprzęt:

Strona niemiecka:

  • Armatka ppanc. 45 mm,
  • armatka PAK 37,
  • jeżdżąca replika czołgu typu Pz II,
  • transporter opancerzony,
  • moździerze.
Strona radziecka:
  • Gniazda broni maszynowej,
  • armatka ppanc. 45 mm.

 

Rekonstruktorzy:

Strona niemiecka:

Pionier 39 - grupa odtwarzająca niemieckich pionierów atakujących most kolejowy,
Siły piechoty
Bastion Grolman Poznań,
Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”,
GRH Podkarpacie,
GRH San Sanok,
AA7.
Jednostki górskie
GRH Rhein,
SRH Wrzesień 39,
KVH Carpathia (Słowacja),
oraz moskiewska grupa "Dobrowolnicy XX wieku" jako pułk Luftwaffe.

Strona radziecka:

KVH Ceskoslovenstiudernici,
69. sapiornyj batalion (Czechy),
Trójmiejska GRH,
KVH Kosice (Słowacja),
Grupa rekonstrukcyjna rosyjskiego 69-tego pieszego riazańskiego pułku z lat Wielkiej Wojny 1914-17 - Lublin,
GRH Podkarpacie Łańcut.

 

Barbarossa 2007

 

Zainteresowani sposoringiem przyszłych edycji tej jednej z największych imprez plenerowych w Polsce proszeni są o kontakt z Mirosławem Majkowskim - tel.: 509 669 953 lub z Przemysławem Grządzielem z UM - tel.: 0-16 678 54 84.

Oprócz pieniędzy, potrzebny jest wkład do kuchni polowej, konserwy, woda mineralna, paliwo.

Banery reklamowe z logiem sponsorów będą rozwieszone na terenie odbywającej się inscenizacji. Poza tym, darczyńcy wymienieni zostaną na plakatach i ulotkach.

 

Inscenizacja w 2006 rokuzgromadziła 10-tysięczną publiczność

 

Czerwiec 1941 to jedna z najtragiczniejszych kart historii w dziejach nadsańskiego grodu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że wówczas - jeden jedyny raz w historii Przemyśla - pierwsza linia frontu przebiegała przez środek naszego miasta. Podczas trwającego kilka dni ostrzału niemiecka i radziecka artyleria obróciły w ruiny znaczną część Przemyśla. Po dzień dzisiejszy istnieją luki w zabudowie naszego miasta, które nadal nie zostały naprawione.

"Barbarossa" w Przemyślu to, oprócz obliczanych na 45% zniszczeń zabudowy, również prawdopodobnie największa jednorazowa strata ludnościowa. W czerwcu 1941 ewakuowano przemyskie więzienia w kierunku Dobromila, gdzie następnie zamordowano większość z więźniów - "elementów klasowo i ideologicznie niepewnych". Zwłok pozbyto się wrzucając je do szybów żup solnych. Do dziś nie znamy dokładnej liczbyzabitych wtedy osób.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć przedstawiających Przemyśl w 1941 roku
www.przemysl24.pl/galerie/tira-rira/przemysl-w-1941-roku
www.przemysl24.pl/galerie/skorpion/przemysl-w-czasie-ii-wojny-swiatowej

 

Bibliografia:
Zdjęcia przedstawiające walki w czerwcu 1941 pochodzą ze strony „Przemyśl w czasie II wojny światowej” republika.pl/wojnawp
Wykorzystano materiały ze strony o inscenizacji „Barbarossa nad Sanem 2006” www.przemysl24.pl/historia/barbarossa-nad-sanem.html
Lucjan Fac, Barbarossa nad Sanem, „Nasz Przemyśl”, 2006, nr 5, s. 7.
Lucjan Fac, Mord w Dobromilu, „Nasz Przemyśl”, 2006, nr 6, s. 3.
Zdjęcia z 2006 roku: barf, wojtek50.
Kopiowanie zdjęć i tekstów z niniejszej strony bez zgody redakcji przemysl24.pl zabronione