Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Przemyśl w XVI wieku

data dodania: 2007-02-06
aktualizacja: 2016-11-14 16:41:19
Poniżej jeden z najbardziej znanych widoków dawnego Przemyśla, przedstawiający miasto z końca XVI wieku. Jest to rycina ze słynnego atlasu miast świata "Civitates Orbis Terrarum" G. Brauna i A. Hogenberga, a konkretnie z jego szóstego tomu "Theatri praecipuarum totius mundi urbium liber sextus" - wydanego w Kolonii w 1612 roku.

Przemyśl w XVI wieku

 

Wprawne oko dostrzeże na niej wiele ważnych obiektów, które albo w ogóle nie dotrwały do dzisiejszych czasów, albo zostały gruntownie przebudowane. Dla ułatwienia, charakterystyczne obiekty otrzymały numerację:

 1. Kaplica świętego Leonarda na Kopcu
 2. Zamek (tu jeszcze przed przebudową dokonaną przez Marcina Krasickiego, a więc w formie wczesnorenesansowej, nadanej przez P. Kmitę)
 3. Brama Grodzka (Sanocka)
 4. Furta zamkowa
 5. Brama Wodna (Krakowska)
 6. Brama Lwowska
 7. Gotycki kościół Dominikanów (rozebrany w wyniku "kasatgalicyjskich")
 8. Renesansowy Ratusz (zrujnowany i rozebrany w końcu XVIII wieku)
 9. Katedra (wtedy gotycka, obecnie zbarokizowana - z wyj. prezbiterium, któremu przywrócono kształt gotycki w efekcie prac konserwatoskich w XIX w.)
 10. Renesansowa kaplica Drohojowskich przy katedrze (istnieje do dzisiaj, ale przebudowana w stylu barokowym w XVII wieku)
 11. Najstarszy w mieście, drewniany kościół św Piotra (z charekterystyczną strzelistą wieżyczką, rozebrany przez Jezuitów w XVII wieku)
 12. Kościół Franciszkanów (gotycki, obecnie późnobarokowy)
 13. Katedra unicka???
 14. Dzielnica żydowska (nie widać istniejącej już wtedy, renesansowej "starej" synagogi, spalonej w czasie II W.Ś.)
 15.  

  Rycina oraz opis pochodzą z zaprzyjaźnionego blogu: www.przemyski.blox.pl