Przemyśl - nasze miasto całą dobę

„Dziady – Noc Druga”

data dodania: 2019-11-07
aktualizacja: 2019-11-07 15:12:42
15 listopada 2019 r. godz. 18.00 – z cyklu „Zamkowe Zaduszki” - „Dziady – Noc Druga” – spektakl teatralny na podstawie III cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza

Sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego
Bilety w cenie 30 zł do nabycia w sklepie muzycznym „MUSICLAND” ul. Serbańska 13,
tel. 16 675 01 82 oraz bezpośrednio przed spektaklem na Zamku Kazimierzowskim.

 

Teatr Wierszalin
w ramach projektu

„Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”

przedstawia spektakl
„Dziady – Noc Druga”

 

Przeczytać Mickiewicza - to jedno. Zrozumieć Mickiewicza - to drugie. Ale usłyszeć Mickiewicza, to coś jeszcze zupełnie innego.

Osobiście, po dwóch latach spędzonych na pracy nad "Dziadami", mam wrażenie, że są one wielką partyturą. Ta muzyka ukryta jest w słowach, to requieum dedykowane męczennikom "narodowej sprawy".

Piotr Tomaszuk

„Dziady - Noc Druga” - spektakl na podstawietrzeciej części dramatu Adama Mickiewicza.

 

Obsada:

W roli Konrada Rafał Gąsowski
W rolach współwięźniów:
Dariusz Matys - ksiądz Piotr, Senator
Monika Kwiatkowska - Pani Rollinson
Katarzyna Wolak - Ewa
Mateusz Stasiulewicz – Diabeł
Mateusz Krzyżewski - Diabeł
W roli Guślarza Piotr Tomaszuk

Twórcy:
Inscenizacja i reżyseria
Piotr Tomaszuk
Scenografia
Mateusz Kasprzak
Muzyka
Jacek Hałas

Wykonanie partii instrumentalnych
Adrian Jakuć-Łukaszewicz
Piotr Tomaszuk

 

Recenzje:


Ewa Bąk
Blog Okiem widza

Spektakl DZIADY-NOC DRUGA Teatru WIERSZALIN to seans magiczny, metafizyczny. Czysta poezja. Metafora. Przenikanie się świata realnego z tym wyśnionym,wymarzonym.


Monika Żmijewska
Gazeta Wyborcza

Trans, słowo, milczenie. I fantastyczna wibrująca muzyka. Piotr Tomaszuk ze swoją ekipą zbudował hipnotyzującą opowieść, w której świat Mickiewicza wraca ze zdwojoną siłą. Warto się weń zanurzyć (…).

 

O projekcie:

„Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”

Jedenaście miast w czterech województwach wschodniej Polski, trzy spektakle i jedna idea: ukazać młodym ludziom piękno żywego słowa Adama Mickiewicza – tak w skrócie można opisać cykl prezentacji Teatru Wierszalin realizowany jesienią tego roku pod hasłem „Objazd
mickiewiczowski – wzorem Reduty”.

Projekt nawiązuje do idei upowszechniania teatru i kultury polskiej, jaka przyświecała wyprawom organizowanym w dwudziestoleciu międzywojennym przez Redutę – pierwsze polskie laboratorium teatru. Zespół, stworzony przezJuliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego, pioniersko postawił sobie za cel dotrzeć do miast i miasteczek całego kraju z najlepszymi spektaklami, opartymi na polskich tekstach. Pierwszą wyprawę odbył w 1924 roku na Kresach Wschodnich.

Dziś Teatr Wierszalin, biorąc za wzór Redutę, oferuje szerokiej publiczności, w szczególności młodzieży, możliwość żywego kontaktu z dziełami, kształtującymi poczucie tożsamości narodowej. Trzy spektakle w reżyserii Piotra Tomaszka, oparte na twórczości Adama Mickiewicza: „Dziady – Noc Pierwsza”, „Dziady – Noc Druga” oraz „Wykład” na podstawie „Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego”, będzie można zobaczyć w październiku i listopadzie na małych i dużych scenach wschodniej Polski.