Przemyśl - nasze miasto całą dobę

16 lutego 2010 r. godz.18:30 Zamek Kazimierzowski

data dodania: 2010-02-10
aktualizacja: 2010-02-10 12:51:46
Z cyklu "Zamkowe Wieczory Muzyczne" – w koncercie kameralnym wystąpią : Mateusz Swoboda (Kanada) – wiolonczela i Janusz Skowron – fortepian.
W programie utwory J. S. Bacha, L. van Beethovena, Gabriela Faure,Gaspara Cassado oraz Fryderyka Chopina. - wstęp wolny na koncert


     Janusz Skowron urodził się w Krakowie. Tytuł magistra otrzymał w tamtejszej Akademii Muzycznej, studiując w klasie fortepianu profesorów: L. Stefańskiego, E. Bukojemskiej i M. Koziaka. Następnie odbył podyplomowy rok studiów w wiedeńskiej Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w klasie fortepianu prof. H. Grafa. Po powrocie do kraju podjął pracę asystenta prof. L. Stefańskiego w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie. W latach 1984 – 92 przebywał w Kanadzie będąc zatrudnionym na stanowisku Artist – in – Residence w Algoma University College w Sault Ste. Marie, a następnie na stanowisku adiunkta w Faculty of Music – University of Western Ontario w London. W wyniku przeprowadzonych w Akademii Muzycznej w Krakowie przewodów otrzymał stopień doktora sztuki, a następnie doktora habilitowanego w zakresie gry na fortepianie. Od 1997 r. prowadzi klasę fortepianu w krakowskiej Akademii Muzycznej. Kieruje również Zakładem Gry Fortepianowej w Instytucie MuzykiUniwersytetu Rzeszowskiego. Uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie im. P. Czajkowskiego w Moskwie, Beethovena w Wiedniu i Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Montrealu. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Stypendialnego im. F. Chopina w Warszawie. Od czasu ukończenia studiów Janusz Skowron aktywnie koncertuje w kraju i za granicą, występując jako solista i kameralista. Jego recitale miały miejsce w Europie, Ameryce Płn. i Południowej. Występował na międzynarodowych festiwalach muzycznych w Austrii, Finlandii, Węgrzech i w Polsce. Współpracował z amerykańskim kwartetem Vaghy String Quartet. Jego recitale były nagrywane przez kanadyjskie radio CBC Arts National. Jako pianista–pedagog prowadził kursy pianistyczne w Finlandii, Kanadzie, na Malcie, w Brazylii. Od 2000 r. pracuje ze studentami i młodzieżą w ramach Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych w Puławach. Był jurorem Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Pianistów „O Laur Paderewskiego” (2002).
          
     Mateusz Swoboda urodził się w Polsce w rodzinie muzyków. W 1981 roku wyjechał wraz z rodzicami do Kanady. Od dziecka otoczony muzyką, w wieku 5-ciu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, ale jego prawdziwą pasją muzyczną została wiolonczela. Po skończeniu studiów na University of Toronto w klasie wiolonczeli prof. S. Fryer'a (2001), Mateusz Swoboda otrzymał stypendium (Ontario Arts Council) na studia w USA, gdzie przez dwa lata kształcił sie w klasie prof. Juliana Tryczyńskiego na Shennandoah University. Studia kontynuował w Konserwatorium van Amsterdam w Amsterdamie w klasie prof. D. Ferschtmann. Brał udział w licznych kursach muzycznych (London Masterclasses, Holland Music Sessions, Banff Centre for the Arts) i Klasach mistrzowskich (Aldo Parisot, Ralph Kirshbaum, Maria Kliegel). Po powrocie do Kanady współpracował z wieloma orkiestrami i zespołami kameralnymi ("Cello 12", "Tabaret Ensemble") z którymi koncertował m.in. w Kanadzie , USA, Brazylii, Chinach. Utworzył równieżFestiwal Muzyki Kameralnej "Metmorphosis". W 2005 roku wygrał konkurs na pozycję pierwszego wiolonczelisty w Hyogo Arts Centre Orchestra w Japonii. Obecnie Mateusz Swoboda mieszka wraz z rodziną w Toronto, prowadząc bogatą działalność koncertową jako solista i kameralista, występując również gościnnie jako koncertmistrz wiolonczel z Windsor Symphony, Ontario Philharmonic i Niagara Symphony. Od 2008 roku jest nauczycielem wiolonczeli w Royal Conservatory of Music w Toronto i Accademia Musica W Peterborough.