Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Centrum Kulturalne - czerwiec

data dodania: 2015-06-09
aktualizacja: 2015-06-09 18:19:23
Czerwcowy kalendarz imprez organizowanych/współorganizowanych przez Centrum Kulturalne w Przemyślu.


6 czerwca, godz.  9.30 – sala widowiskowa CK
38. Konfrontacje Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „TAŃCOWAŁY DWA MICHAŁY”
Wstęp wolny

Impreza o zasięgu wojewódzkim jest przeglądem twórczości i osiągnięć artystycznych w różnych kategoriach tanecznych, m.in.: tańca estradowego, towarzyskiego, nowoczesnego. Zespoły oceniane są w dwóch kategoriach wiekowych: kat. I - do 12 lat, kat. II - od 13 lat. W każdej przyznawane są nagrody i wyróżnienia.


7 czerwca, godz. 15.00 –  Stadion w Gaci
9. Regionalny Przegląd Zespołów Tańca Ludowego „GACOK”
    Organizowany wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gaci
Wstęp wolny

Celem Przeglądu jest ochrona i upowszechnianie tradycyjnych tańców ludowych Podkarpacia: tańców powszechnie tańczonych, tańców obrzędowych, tańców-zabaw. Biorą w nim udział zespoły i pary taneczne prezentujące naturalniewyuczone tańce, przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz tańce w układach choreograficznych opracowane pod okiem instruktorów.


8 czerwca, godz.17.00 – sala widowiskowa CK
„SCENA AMATORA”
Kabaret „MŁODZI DUCHEM” z Jarosławia
„Prawie wszystko o mężczyźnie i kobiecie”  

Bilety: 5 zł

Widowisko zostało przygotowane przez jarosławskich aktorów amatorów z kabaretu „Młodzi Duchem" działającego przy Stowarzyszeniu Akademia Trzeciego Wieku. Opracowanie muzyczne widowiska przygotował Bernard Augustynowicz. Kierownikiem artystycznym grupy jest Dorota Białek.11-12 czerwca, godz. 10.00 – sala widowiskowa CK
16. Konfrontacje Zespołów Teatralnych Małych Form „ANTRAKT”

Wstęp wolny

Głównym celem imprezy jest konfrontacja dorobku zespołów teatralnych działających na terenie województwa podkarpackiego oraz inspirowanie młodych ludzi do pracynad małą formą sceniczną, do poszukiwań twórczych oraz rozwijania ich kreatywności, wyobraźni, zainteresowań i talentów.


14 czerwca, godz. 14.00 – Plac obok Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu
„FESTYN POD PLATANEM” – 17.  Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych (pieśni zwyczajowe i obrzędowe)
    Organizowany wspólnie z Centrum Kultury w Zarzeczu

Wstęp wolny

Ideą przeglądu jest promowanie regionalnego dziedzictwa, ukazanie jego bogactwa oraz upowszechnianie i kultywowanie ludowej tradycji wspólnego śpiewania pieśni. Zespoły śpiewacze corocznie wyśpiewują pieśni zwyczajowe i obrzędowe, zmieniając każdego roku ich tematykę. W tym roku do wyboru są: pieśni weselne związane z wybieraniem się młodych do kościoła i  pieśni do korowaja – kołacza oraz ludowe pieśni historyczne (np. o wojnie z Tatarami, Turkami, Kozakami, Moskalami, o rabacji galicyjskiej, o I wojnie światowej). Do udziału w imprezie zachęcamy również zespoły młodzieżowe, dlaktórych przewidziano nagrody i wyróżnienia w osobnej kategorii wiekowej.


18 czerwca, godz. 11.00 – sala widowiskowa CK
Spektakle Grupy Teatralnej „Garderoba” dla szkół
-    „MAŁY KSIĄŻĘ” wg Antoine'a de Saint-Exupéry'ego
-    “Zbyt jest trudno wrócić do was młodym, żywym …” wg poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Bilety: 5 zł


20 czerwca, godz. 20.00 – Dziedziniec Zamku w Krasiczynie
G. Puccini „TOSCA”-  operа w 3 aktach w języku oryginału
w wykonaniu artystów TEATRU OPERY i BALETU im. Salomei Kruszelnickiej we Lwowie
Libretto L. Illica i J. Jiacosa, scenografia — Tadej Ryndzak, dyrygent — Mychajło Dutczak

Bilety 50 zł, 75zł, 100 zł do nabycia w kasie CK, Zamku w Krasiczynie, Sklepie Musicland

„Tosca”, arcydzieło Giacomo Pucciniego, jedna z najsławniejszych operwszechczasów zachwycająca kolejne pokolenia widzów od czasu rzymskiej prapremiery w 1900 r.
Poruszająca do głębi historia miłości śpiewaczki Toski i malarza Cavaradossiego, w którą wmiesza się okrutna historia i polityka, uosabiane przez złowrogiego Scarpię. Pełne napięcia sceny rozwijają akcję niczym w tragedii antycznej, aż po tragiczny finał, kolejno w rzymskim kościele, w którym maluje Cavaradossi, później w pałacu okrutnego barona Scarpii, a następnie na tarasie Zamku Świętego Anioła.


21 czerwca, godz.15.00 – Dom Kultury w Wierzbnej
V Regionalny Przegląd Kapel Ludowych - Pawłosiów 2015
    Organizatorzy: Wójt Gminy Pawłosiów, GOK w Pawłosiowie, partner: Centrum Kulturalne w Przemyślu. Pod Patronatem Starosty Jarosławskiego

Wstęp wolny

Miłośnicy folkloru, ludowego muzykowania i takiego stylu śpiewania będą mieli okazję posłuchania kilkunastu prezentacji w wykonaniu kapel i solistów ludowych z Podkarpacia.
Oprócztego na dzieci i dorosłych czekają liczne dodatkowe atrakcje. Na zakończenie imprezy zabawa taneczna.


23 czerwca, godz. 18.00  - sala widowiskowa CK
Koncert dla Mamy i Taty w wykonaniu dziecięcych i młodzieżowych zespołów artystycznych z Przemyśla.


27 czerwca, godz. 11.00 – Galeria „12”
VIII KARPACKIE BIENNALE GRAFIKI DZIECI I MŁODZIEŻY – podsumowanie konkursu i otwarcie wystawy
Organizator: Centrum Kulturalne w Przemyślu, współorganizatorzy: Vihorlatske Osvetove Stredisko v Humennom (Słowacja), Egri  Kulturalis Center  w Egerze (Węgry)

Każda edycja konkursu organizowana jest przez inne państwo, w tym roku dzieci i młodzież zaprosili organizatorzy z Polski - Centrum Kulturalne w Przemyślu. Zadaniem uczestników jest przedstawienie piękna swego regionu, tradycji, życia ludzi i ich pragnień, a jednocześnie mają oni zwrócić uwagę na to, że tak wiele ich łączy, a artystyczny przekaz jest wspólnym językiem wszystkichkrajów.


27 czerwca, godz. 15.00 –„Gościniec” w Dybawce
VIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Szaradziarskie Przemyśla
Uczestnikami turnieju mogą być miłośnicy rozrywek umysłowych z całej Polski. Ponieważ impreza zdobyła już sobie renomę wśród „łamaczy głów” jest nadzieja, że do Przemyśla zawita ich liczne grono. Turniej odbędzie się w  stylowym budynku Zajazdu „Gościniec”, w położonej 6 km od Przemyśla Dybawce, w malowniczej okolicy parku Pogórza Przemyskiego.  Zgłoszenia do 10 czerwca. Informacje na stronie Przemyskiego Klubu Szaradzistów „Przemek”, głównego organizatora imprezy.


27 czerwca, godz. 19.00  – Plac przy dolnej stacji wyciągu narciarskiego, ul Sanocka 4

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Alfred Jarry „Król Ubu”
reżyseria: Jan Klata, scenografia: Justyna Łagowska
obsada: Bolesław, Gen. Łaski, Wpas, Wsłup - BolesławBrzozowski; Car Aleksy - Zbigniew Ruciński; Flaczysław - Paweł Kruszelnicki; Król Wacław - Zygmunt Józefczak; Królowa Rozamunda, Szyper - Błażej Peszek; Rotmistrz Opas - Krzysztof Stawowy; Stanisław Leszczyński, Mikołaj Reński, M. Fiodorowicz - Rafał Jędrzejczyk; Ubica - Paulina Puślednik; Ubu - Zbigniew W. Kaleta;Władysław, Jan Sobieski, Wrosoch - Grzegorz Grabowski
ARMIA RUSKA: Grzegorz Grabowski, Paweł Kruszelnicki, Błażej Peszek, Zbigniew Ruciński
ARMIA POLSKA: Bolesław Brzozowski, Rafał Jędrzejczyk oraz Jarosław Majzel

Napisana przez 16-letniego Alfreda Jarry’ego z francuskiego Rennes, u schyłku XIX w. wywołała wielki skandal. Widzów irytował tupet licealisty bezczelnie przerabiającego schematy narracyjne klasycznych dzieł, od antyku po Szekspira. O spazmy przyprawiało gęsto padające słowo merdre (przekładane na polski jako „gówno”). Polaków zaś porażał obraz marzącego o powrocie na mapę świata kraju jako sodomy i gomory z obleśnym satrapą u władzy.

Z czasem w sztuce Jarry’egozaczęto dostrzegać groteskowy portret uniwersalnych mechanizmów władzy. Doczekała się wielu wystawień, Krzysztof Penderecki jest twórcą opery „Ubu Rex” (z librettem autorstwa Jerzego Jarockiego), Piotr Szulkin – filmu „Ubu król”. Sam król Ubu bywał zarówno uosobieniem ponadczasowego satrapy, jak i zakamuflowanym portretem rzeczywistych polityków. Klata zapowiada dzieło o polskości, tej dzisiejszej i wiecznej zarazem: – Nie będziemy się starali przypisywać postaciom rysów konkretnych osób z naszego życia politycznego. Natomiast faktem jest, że ten wydawałoby się abstrakcyjny, groteskowy, zwulgaryzowany, prostacki mechanizm działań politycznych, opisany w tekście, niepokojąco powtarza się w naszej rzeczywistości. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, a żyję już parę lat, że to jest taka trochę Ubulandia, to co mamy na co dzień. Muzykę do spektaklu tworzy James Leyland Kirby, stały gość krakowskiego festiwalu Unsound – Będzie zborsuczona – tłumaczy Klata. – Alfred Jarry wyczyniałnajdziksze brewerie na tekstach klasycznych, a Kirby robi zdumiewające rzeczy na podstawowych melodiach popkultury. Zarówno w warstwie literackiej, jak i muzycznej uprawiamy proceder plądrowania ruin, zgliszcz rzeczywistości. Dopiero na kamieni kupie zobaczymy siebie, naprawdę bez osłonek.   Sztuka powstała w koprodukcji z Festiwalem Unsound
WYSTAWY

Galeria 12


30 maja-10 czerwca Wystawa prac plastycznych dzieci i młodzieży z Warsztatów Plastycznych CK w Przemyślu.

13 - 24 czerwiec - Wystawa prac podopiecznych z Pracowni Ceramiki Artystycznej „ZAPIECEK” w  Przemyślu.

27 czerwiec - 31 lipiec  – VIII Karpackie Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży /Polska, Ukraina, Słowacja, Węgry, Rumunia/.


HOL

5 – 25 czerwca  - Wystawa fotografii słuchaczy i absolwentów Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie.

27 czerwiec - 31lipiec  – VIII Karpackie Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży /Polska, Ukraina, Słowacja, Węgry, Rumunia/.

    DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY
„FILMIARNIA”

projekcje filmowe w drugi i czwarty czwartek miesiąca godz. 19.30,  cena biletu 9 zł,

11 czerwca – „Dzikie historie”
Czarna komedia, prod. Argentyna, Hiszpania 2014, 122 min.
Raz zasiane ziarno agresji wydaje owoce, które w końcu wylądują na naszym stole – przypomina argentyński reżyser Damian Szifrón. W "Relatos Salvajes" nie mówi wprawdzie nic nowego, ale jego ostrzeżenie, że w każdym z nas tkwi niebezpieczna bestia, która raz wypuszczona na wolność staje się żywiołem nie do okiełznania, brzmi czysto i głośno. Ustawiając swoich bohaterów przed krzywym zwierciadłem, reżyser chciał pokazać, jak absurdalne bywają nasze zachowania i niekontrolowane wybuchy agresji.


25 czerwca – „Dwa dni, jedna noc”
Dramat, prod. BelgiaFrancja ,Włochy, 2014, 95 min.
Sandra staje przed zadaniem na pozór niemożliwym. Musi przekonać wszystkich ludzi, z którymi pracuje, aby zrezygnowali ze swoich premii. Jeżeli jej się nie powiedzie – ona sama straci pracę. Wspierana przez męża, kobieta wyrusza na spotkania z kolegami i koleżankami z pracy. Ma tylko jeden weekend, by uratować posadę.