Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Centrum Kulturalne - grudzień

data dodania: 2015-12-05
aktualizacja: 2015-12-05 11:28:31
Kalendarz imprez grudniowych Centrum Kulturalnego w Przemyślu


3-6 grudnia – Klub „Piwnice” CK i sala widowiskowa
15. Międzynarodowy Festiwal Jazzowy "JAZZ BEZ..." - Mikołajki Jazzowe
Organizatorzy: Centrum Kulturalne w Przemyślu  (edycja przemyska), Klub Inicjatyw Artystycznych „Dzyga” we Lwowie (Ukraina).

Jubileuszowy  transgraniczny jazzowy maraton „Jazz Bez…” od 3 grudnia tradycyjnie jednoczyć będzie wokół jazzu kilkanaście polskich i ukraińskich miast.  Najważniejszym celem festiwalu jest wymiana artystyczna pomiędzy Polską a Ukrainą, propagowanie muzyki jazzowej i przybliżanie jej coraz szerszemu gronu odbiorców, a najcenniejszym jego osiągnięciem jest to, że stał się  miejscem narodzin wielu formacji jazzowych oraz wielu prawykonań muzycznych projektów.
Festiwal wspierają m.in.  Konsulat Generalny RP we Lwowie, Instytut Polski w Kijowie.
Bliższe informacje na stronie internetowej CK.

W programie:
3 grudnia – czwartek
-Lviv Scholl of Jazz & Modern Musik
  godz. 18:00 - Klub Piwnice CK
  W 2014 roku we Lwowie powstała pierwsza Szkoła Jazzu i Muzyki Współczesnej. Nie ma w niej ograniczeń wiekowych, przyjmowani są do niej zarówno początkujący muzycy, jak i profesjonaliści.

- Efemeryda Jass Band
  godz. 19:00 – Klub Piwnice CK
Magdalena Skubisz – śpiew
Marek Skubisz – gitara
Mirosław Geneja – perkusja
Marek Murias – instrumenty klawiszowe
To formacja i formuła przez którą przewinęło się mnóstwo muzyków, znanych z przemyskich, a także krajowych scen. Yass (jass) często definiowany jako osobny styl w muzyce, nie jest nowym gatunkiem w dosłownym sensie, a raczej swoistym konglomeratem różnych stylów, łączącym elementy współczesnej muzyki improwizowanej, jazzu, punk rocka i folku.


4 grudnia – piątek
-Tango Projekt
  godz. 18:00 – sala widowiskowa CK

Dominik Bukowski - perkusja
Wiesław Prządka -bandoneon
Piotr Baron - saksofon tenorowy
Rafał Karasiewicz- fortepian
Zbigniew Wrąbel- bas
W ich wykonaniu usłyszymy w jazzowych aranżacjach kompozycje argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli.
- Maciej Obara Quartet
 godz. 19:00 – Klub Piwnice CK

Maciej Obara - saksofon
Dominik Wania - fortepian
Sławomir Kurkiewicz - kontrabas
Michał Miśkiewicz – perkusja
Liderem kwartetu jest uznany na międzynarodowej arenie Maciej Obara, utalentowany polski kompozytor i saksofonista altowy.


5 grudnia – sobota

-Bartosz Pernal Kwartet
 godz. 19:00 – Klub Piwnice CK

Bartosz Pernal - puzon
Marcin Ślusarczyk - saksofon altowy
Kajetan Galas - organy Hammonda
Grzegorz Masłowski – perkusja
Znakomity zespół złożony z utalentowanych muzyków, z których każdy ma znaczący dorobek artystyczny. O niepowtarzalnym brzmieniu zespołu decyduje wyjątkowa koncepcja połączenia brzmienia organów Hammonda z puzonem i saksofonemaltowym, co w efekcie tworzy unikalny wyraz prezentowanych utworów. Repertuar zespołu stanowią przede wszystkim kompozycje autorskie.


- Mateen-Bauer-Tokar-Kugel
  godz. 20:00 – Klub Piwnice CK

Sabir Mateen - altówka, saksofon tenorowy, flet, klarnet
Johannes Bauer - puzon
Mark Tokar - kontrabas
Klaus Kugel - perkusja, instrumenty perkusyjne
Mark Tokar i Klaus Kugel to dwóch mistrzów free jazzu i stałych uczestników festiwalu Jazz Bez do których dołączył słynny amerykański saksofonista i kompozytor Sabir Mateen oraz Hannes Bauer, znany puzonista muzyki improwizowanej i free jazzu z Niemiec.


6 grudnia – niedziela

- Logan Richardson & Igor Osypov Quartet
  godz. 19:00 – Klub Piwnice CK

Igor Osipov - gitara
Logan Richardson - saksofon altowy
Max Mucha - kontrabas
Jesus Vega - perkusja
Formację tworzą utalentowany gitarzysta ukraiński Igor Osipov, renomowany amerykański saksofonista altowy LoganRichardson oraz ekspresyjny perkusista Jesus Vega z USA.

- ShockolaD
  godz. 20:00 – Klub Piwnice CK

Igor Hnydyn - perkusja
Anastasia Litvinyuk - fortepian
Ivanka Chervinska - wokal
Sergey Fedorchuk – bas
Mike Balog - saksofon
W swojej twórczości członkowie zespołu łączą jazz z ukraińskim folklorem. Oprócz etno-jazzu, eksperymentują z brzmieniem elektronicznym i tekstami ukraińskich i polskich poetów. Grupa stale bierze udział w różnych międzynarodowych festiwalach.
Szczegółowy program festiwalu w pozostałych miastach na stronie www.dzyga.com

***

4 grudnia, godz. 8:30 -– sala widowiskowa
Widowisko taneczne  „Śpiąca królewna” w wyk. Zespołu Tanecznego „Koralik” z udziałem św. Mikołaja


13 grudnia, godz. 14:00 – Klub „Piwnice” CK
15. Bożonarodzeniowy Jarmark Sztuki Ludowej.
Podsumowanie konkursu „Szopki domowe i akcesoriakolędnicze”
Tradycyjnie podczas Jarmarku będzie można nabyć świąteczne ozdoby wykonane prze artystów ludowych. Będzie również można zobaczyć widowisko obrzędowe związane z Wigilia w wykonaniu zespołu z Pigan. Podczas imprezy rozstrzygnięty zostanie konkurs, który skierowany był do osób dorosłych oraz do młodzieży i dzieci z „mistrzem” (czyli mistrz i uczeń). Szopki wykonane z użyciem surowców naturalnych, jak drewno, tektura, papier biały i kolorowy, pergamin, farba, bibuła gładka i marszczona, staniol, pakuły - włókno lniane i konopne, gałganki i skrawki materiałów, skóry, kożucha, futra, słoma, drut, gałązki drzew
iglastych i inne, oraz z plasteliny, gipsu, masy solnej, gliny, masy plastycznej (papier-mache) itp. będzie można zobaczyć w tym dniu na wystawie pokonkursowej.


13 grudnia, godz. 15:00   – sala widowiskowa
9. Konkurs Plastyczny Dzieci i Młodzieży "BOŻONARODZENIOWE OZDOBY ŚWIĄTECZNE"– podsumowanie

Konkursskierowany do dzieci i młodzieży z województwa podkarpackiego, którego celem jest podtrzymanie tradycji wykonywania ozdób, dekoracji oraz wszelkich prac plastycznych związanych z tym okresem zakończy się uroczystym wręczeniem nagród oraz wystawą pokonkursową czynną do 6 stycznia 2016 r.


20 grudnia, godz. 15:45 – sala widowiskowa
Z cyklu „Bolshoi Ballet Live”
Retransmisja spektaklu DZIADEK DO ORZECHÓW Teatru Balszoj w Moskwie
Bilety: normalne 40 zł, ulgowe 30 zł.
Muzyka: Piotr Czajkowski, oryginalna choreografia: Jurij Grigorowicz.
Obsada: Anna Nikulina, Denis Rodkin, Andriej Merkuriew, pierwsi tancerze, soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj.

Spektakl otwiera nowy cykl w CK podczas którego zobaczymy transmisje i retransmisje spektakli baletowych z Teatru Bolszoj w Moskwie, prezentujące różne style tanecznie i choreograficzne, od baletu romantycznego aż po współczesne, specjalnie dla Bolszoj zrealizowanebalety.
W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu "Dziadka do orzechów". Choć prapremiera dzieła odbyła się w Petersburgu w dniu Świętego Mikołaja, 6 grudnia 1892 roku, to tradycja gwiazdkowa towarzysząca temu baletowi powstała niemal pół wieku później, w Stanach Zjednoczonych. Choć dziś spektakl ten jest kierowany głównie do młodszych widzów, to nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych arcydzieł klasycznego baletu rosyjskiego. Oparty na opowieści modnego wówczas fantastycznego pisarza E. T. A. Hoffmanna "Dziadek do orzechów okazał się wspaniałym spektaklem familijnym. Mali widzowie odnajdą w nim baśniową historię małej Maszy, która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów. To jeden z najpiękniejszych baletów z fenomenalną muzyką Czajkowskiego. Przedstawienie trwa około 2 godzin i 10 minutDYSKUSYJNY KLUB FILMOWY „FILMIARNIA”

DKF zaprasza na projekcjefilmowe oraz dyskusje w drugi i czwarty czwartek miesiąca o godz. 19:30

10 grudnia – „11 minut”, reż. Jerzy Skolimowski, thriller, psychologiczny, 81 min., Irlandia, Polska, 2015 r.
Obsesyjnie zazdrosny mąż, jego seksowna żona – aktorka, podstępny hollywoodzki reżyser, kurier rozwożący narkotyki, sprzedawca hot dogów z mroczną przeszłością, sfrustrowany uczeń w ryzykownej misji, alpinista naprawiający hotelowe okna, uliczny malarz, ekipa pogotowia ratunkowego z zaskakującym problemem, dziewczyna z psem, grupa zakonnic. Przekrój mieszkańców wielkiego miasta, których życie i pasje przeplatają się ze sobą. Nieoczekiwany łańcuch zdarzeń przypieczętuje losy wielu z nich w ciągu zaledwie jedenastu minut.


17 grudnia  –  "O koniach i ludziach", reż. Benedikt Erlingsson, dramat, 85 min.,     
Islandia, Niemcy, Norwegia, 2013 r.
Film opowiada przeplatające się historie ludzi i ich koni, które odgrywają w życiu bohaterów znaczącą rolę.WYSTAWY

Galeria 12

do  9 grudnia – Doroczna wystawa Warsztatów Plastycznych dla Dorosłych

13 grudnia – 6 stycznia –  Wystawa pokonkursowa 9. Konkursu Plastycznego Dzieci i Młodzieży "Bożonarodzeniowe ozdoby świąteczne"


Hol CK
21 listopada – 31 grudnia – Wystawa pokonkursowa 18. Ogólnopolskiego Turnieju Satyry im. Ignacego Krasickiego „O ZŁOTĄ SZPILĘ”


Galeria „Stara Kręgielnia”

3 grudnia – 10 stycznia – Wystawa malarstwa - Renata Wota
Malarka urodziła się w Przemyślu, gdzie mieszka. Freelancer, członkini Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików i European Artists e.V. w Niemczech. Od 1998 roku zajmuje się malarstwem, grafiką, unikatową tkaniną, tworzy obiekty, instalacje, akcje i działania w przestrzeni otwartej. Laureatka Grand Prix: 6th International Artistic Linen Cloth Biennial (Krosno, 2010); Międzynarodowego TriennaleMalarstwa Regionu Karpat - Srebrny Czworokąt 2009 (Przemyśl); Dorocznej Nagrody Artystycznej im. Mariana Strońskiego (Przemyśl, 2009). Stypendystka Prezydenta Miasta Przemyśla (2007).