Przemyśl - nasze miasto całą dobę

Centrum Kulturalne - kwiecień

data dodania: 2014-03-31
aktualizacja: 2014-04-08 12:14:32
Imprezy Centrum Kulturalnego w Przemyślu organizowane w kwietniu.


4 kwietnia, godz. 10.00 -  Klub „Piwnice”, sala widowiskowa CK
59. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski - eliminacje rejonowe

Centrum Kulturalne po raz kolejny przeprowadzi rejonowy etap Konkursu Recytatorskiego, którego organizatorem jest działające od ponad 100 lat Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli mogą wziąć udział w turniejach: recytatorskim, poezji śpiewanej, wywiedzione ze słowa oraz teatrów jednego aktora.



4 kwietnia o godzinie 11.00 – sala widowiskowa CK
Pokaz spektaklu telewizyjnego "Śmierć rotmistrza Pileckiego" w reż. Ryszarda Bugajskiego
Organizowany wspólnie z Przemyskim Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K."

Projekcję filmu poprzedzi prelekcja, która przybliży przemyskiej młodzieży postać polskiego bohatera narodowego, jakim był rotmistrz Witold Pilecki – współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej,uczestnik Powstania Warszawskiego i wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenie ma wymiar edukacyjny i ma na celu umocnić w świadomości młodzieży postać Witolda Pileckiego, przybliżyć wydarzenia najnowszej historii Polski, jak i rozbudzić postawy patriotyczne. Celom tym sprzyja fakt, że scenariusz spektaklu został oparty na dokumentach archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej.



5 kwietnia, godz. 10.00 - Kościół Parafialny pw. św. Wawrzyńca w Radymnie
VIII Podkarpacki Przegląd Chórów – Pieśni Pasyjne
Wstęp wolny
Organizowany przy współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury w Radymnie

Celem przeglądu jest prezentacja osiągnięć chórów, popularyzacja chóralnego śpiewu, a także pielęgnowanie tradycji śpiewania polskiej i obcej pieśni religijnej.



5 kwietnia, godz. 12.00 - sala konferencyjna
Eliminacje strefowe do XV Szaradziarskich Mistrzostw Polski
Organizowany wspólnie z Przemyskim Klubem Szaradzistów„Przemek”

Jest to drugi etap mistrzostw ogłoszonych przez redakcję „Rozrywki”. Drogą korespondencyjną do dalszego etapu zakwalifikowało się 295 osób z całej Polski, które rozwiązały co najmniej 20 zadań. Eliminacje strefowe odbędą się równocześnie w  tym samym czasie w czternastu miastach: Białymstoku, Bochni, Gdańsku, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Przemyślu, Sosnowcu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Żarach. Eliminacje dla 12 osób z naszego regionu zorganizowano w CK. Najlepsi  w tegorocznych eliminacjach strefowych oraz sześciu najlepszych uczestników w poprzednich mistrzostwach rywalizować będą o tytuł mistrza Polski w finale, który odbędzie się 14 czerwca w Warszawie.



5 kwietnia, godz. 18.00 – sala widowiskowa CK
Przemyska Wiosna Teatralna
"MAŁŻEŃSKI RAJD DAKAR
Scenariusz - Sigitas Parulskis, Reżyseria - Piotr Dąbrowski, Występują:  Katarzyna Pakosińska,
Mirosław Zbrojewicz
Bilety: 50 zł  

To wypełniona genialnym żartem opowieść o zazdrości, miłości, zdenerwowaniu, rozdrażnieniu, zaufaniu, zniechęceniu i innych emocjach, które towarzyszą każdej parze w codziennym życiu. Przedstawiona jednak z przymrużeniem oka i w niecodziennej scenerii.



9 kwietnia godz. 10.00 - sala widowiskowa CK
„Szkolne Prezentacje Artystyczne”  - X Przegląd Scenicznej Twórczości Dziecięcej– eliminacje rejonowe
Wstęp wolny
Organizowany wspólnie ze Szkołą Podstawową Nr 15 w Przemyślu

Centrum Kulturalne będzie gościć młodych wykonawców i ich opiekunów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego regionu. Eliminacje odbędą  się w Jarosławiu, Przeworsku, Lubaczowie i Przemyślu. Wyłonieni w drodze eliminacji powiatowych uczestnicy rywalizować będą na scenie CK w finale imprezy.



12 kwietnia, godz. 10.00 - sala widowiskowa CK
VI Prezentacje Taneczne „SOLO-DANCE”
-eliminacje powiatowe (dla  pow. przemyskiego)
Wstęp wolny

Impreza dla osób które lubią tańczyć i chcą pokazać  swoje umiejętności na scenie. Wiek i fantazja taneczna uczestników jest nieograniczona.  Tancerze rywalizują o główną nagrodę, którą jest uczestnictwo w wybranych warsztatach tanecznych w kraju.



13 kwietnia, godz. 14.00 - Klub „Piwnice” CK
XV Jarmark Rękodzieła Ludowego „KWIETNA NIEDZIELA”
Wstęp wolny

Cykliczna impreza organizowana przed świętami Wielkiej Nocy. Można będzie obejrzeć i kupić ręcznie zdobione pisanki, przepiękne serwety, koszyczki, baranki i zajączki z ciasta, stroiki wykonane z naturalnych surowców. W trakcie trwania imprezy rozstrzygnięty zostanie  konkurs na najpiękniejszą pisankę wielkanocną.



13 kwietnia, godz. 14.00 - Hol CK
VIII Konkurs Plastyczny Dzieci i Młodzieży  "WIELKANOCNE TRADYCJE" -  podsumowanie
Wstęp wolny

Konkurs zachęcający dzieci i młodzież z Podkarpacia do przyjrzenia się tradycjom, zwyczajom i obrzędom, które wiążą się z przeżywaniem Świąt Wielkanocnych. Najpiękniejsze prace eksponowane będą na wystawie pokonkursowej. Podczas uroczystego wernisażu wystawy laureatom konkursu zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia.



26 kwietnia, godz. 16.00 - sala widowiskowa CK
Finał VI Prezentacje Taneczne „SOLO-DANCE”



27 kwietnia, godz. 18.00 – sala widowiskowa CK
Przemyska Wiosna Teatralna
oraz Międzynarodowy Dzień Tańca
„Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy” - spektakl baletowy Lubelskiego Teatru Tańca w choreografii i reżyserii Simone Sandroni, taniec: Beata Mysiak, Anna Żak, Ryszard Kalinowski, Wojciech Kaproń,
asystentka choreografa: Elvira Zuñiga
światło: Grzegorz Polak; dźwięk
wideo: Dariusz Kociński;
produkcja: Teatr Centralny, Centrum Kultury w Lublinie
Bilety 20 zł, ulgowy 15 zł

Czterycharaktery, cztery osoby „opowiadają” swoje historie: słowami, obrazami, ciałem i ruchem, w ciszy, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Cztery różne osobowości, zbyt blisko siebie, zarówno w przestrzeni fizycznej, jak i czasowej, przesiąknięte sobą nawzajem, walczą o uwagę i intymność. Rozdrażnieni, jak na niedzielnym obiedzie rodzinnym, chcą znaleźć historię, której jeszcze nigdy nie opowiedzieli.
Wykonawcy o spektaklu mówią: „Istnieją historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy, i takie, których lepiej byłoby też nigdy nie opowiedzieć. Historie, które sprawiają, że w oczach odbiorców stajemy się wielcy, bądź dramatycznie kurczymy się.
Są chwile, kiedy czujemy potrzebę, aby coś powiedzieć, wyznać, ale opowieść pozostaje uwięziona w gardle oraz pomiędzy słowem zdolnym otworzyć wielkie drzwi a ciszą – oddziela je jedynie niewielka przestrzeń: jak mały kamień na krawędzi urwiska, który z powiewem wiatru lub pod ciężarem motyla, mógłby spaść w przepaść.”

 

30 kwietnia, godz. 10.00 - sala widowiskowa CK
Wstęp wolny
„Szkolne Prezentacje Artystyczne”  -  Finał X Przeglądu Scenicznej Twórczości Dziecięcej
Organizowany wspólnie ze Szkołą Podstawową Nr 15 w Przemyślu





Dyskusyjny Klub Filmowy „FILMIARNIA”:
Bilety w cenie 7 zł


10 kwietnia, godz. 19.30 – IDA, reż. Paweł Pawlikowski, dramat, 80 min., Dania, Polska
24 kwietnia, godz. 19.30 – PEWNEGO RAZU W ANATOLII, Nuri Bilge Ceylan,  dramat, 150 min., Turcja, Bośnia i Hercegowina





WYSTAWY :

Galeria Hol

27 marca – 11 kwietnia – Malarstwo Joanny Milczałowskiej z Przemyśla
13- 28 kwietnia  –  Wystawa pokonkursowa - VIII Konkurs Plastyczny Dzieci i Młodzieży  "WIELKANOCNE TRADYCJE"  


Galeria CK


25 kwietnia- 11 maja – „Instrumenty z duszą” – wystawa akordeonów z prywatnej kolekcji Romana Krysta i Grażyny Łoś

Kolekcja instrumentów, będąca własnością pary muzyków mieszkających na co dzień w Dębowcu, Romana Krysta i Grażyny Łoś, liczy sobie ponad 100 egzemplarzy. Sporo z nich będzie można zobaczyć na wystawie, najrozmaitsze marki akordeonów: renomowane Hohner, Weltmeister, Paolo Soprani,  bandeony, koncertiny, heligonki, a także fisharmonię oraz będący przedmiotem dumy Krysta polskie akordeony. "Podobno, gdy Niemcy weszli do Polski w 1939 roku to polskie akordeony zabrali do swoich fabryk na badania. Chcieli poznać sekret ich pięknego brzmienia. A one miały ręcznie klepane stroiki, obudowy z najlepszego drewna". - opowiada Roman Kryst.

Po II wojnie światowej akordeony produkowała fabryka w Bydgoszczy, do których stroiki pochodziły z Częstochowskiej Fabryki Artykułów Muzycznych "Melodia". Kolekcjoner z Dębowca posiadarównież instrumenty dęte wyprodukowane w Częstochowie w firmie Stefana i Ignacego Malków, a także bogato zdobiony akordeon z częstochowskiej firmy Leona Gawrona.
Kolekcjonowanie i restaurowanie instrumentów to pasja Romana Krysta, który jest znanym w swoim środowisku muzykiem, kapelmistrzem i multiinstrumentalistą. Jest twórcą częstochowskiej kapeli "Grupa Romana", która wielokrotnie brała udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego w Przemyślu.